Gönderen / 17 Eylül 2016 Cumartesi / 81 Comments / , , , , , ,

Pablo Escobar ve Ailesi İle İlgili Bilinmeyenler

Geçtiğimiz hafta şu yazımda, hastası olduğum Narcos'un ikinci sezonunun başladığını yazmıştım. Aç köpek gibi koca sezonu 2 günde bitirdim. İzlediğim şeylerde konu gerçek kişi ve hikayelerle ilgili olunca  merak ve ilgim daha da artıyor. Gerçekten anlatıldığı gibi mi olmuş, yok o oyuncunun canlandırdığı karakter gerçekte nasılmış falan günlerdir Escobar ve ailesini araştırırken buldum kendimi. Baktım ortalarda Türkçe kaynak yok ve okuduğum her şeyi diziyi izleyen tanıdıklarıma tek tek anlatmak istiyorum, bari bu yazıyı yazayım dedim. İki gün sonra onedio'da okumayız yazdıklarımızı inş. Okuduğum şeyleri derleyip toparlayıp önümüzdeki nesillerin hiç de işine yaramayacak bir kaynak 
bırakayım dedim.

Öncelikle Pablo Escobar öldükten sonra ailesinin akıbeti ne oldu, şu an ne yapıyorlar onu merak ettim. * Dizide Tata olarak tanıdığımız Escobar'ın karısı Maria Victoria Henao Vellejo, Escobar ile tanıştığında 13 yaşındaymış, Pablo ise 24. Ve tanıştıkları gibi de çıkmaya başlamışlar. Yok tutkuymuş, yok aşkmış, 13 yaşında bi çocukla birlikte olmak bana sapıkça geliyor üzgünüm. (Aynı erken yaşta aşk Celine Dion'un evliliğinde de vardı, onu da burada yazmıştım)

* Kızın ailesi bu ilişkiye karşı çıksa da, 1976 yılında evlenmişler.

* Pablo Escobar'ın sayısız ihanetlerine, metreslerine rağmen durumu kabullenmiş ve asla kocasını terketmemiş. Narcos dizisinde bunu aşkından yapıyor gibi görünse de lüks ve ihtişamdan gözünün hiçbir şeyi görmediğini söylüyor kaynaklar. Aynı mallığı kesin ben de yapardım galiba fdşlfdl

* Escobar öldürüldükten sonra bir çok ülke aileyi kabul etmemiş. Ve Colombia hükümeti bütün paralarına, mal varlıklarına el koymuş. Ay delirirdim heralde ben olsam. Hem kocasız hem parasız kalmak tövbe rabbime düşman başına.

* Eee kadın koskoca Escobar'ın karısı, kıyıda köşede birikmişi vardı herhalde. Kimlik değiştirme programına katılarak Buenos Aires'de orta sınıf bir hayat yaşamaya başlamışlar. Ama tabi hizmetçiler, bilmemneler hep olmuş hayatlarında... 5 yıl sonra 1999 yılında ise gerçek kimlikleri ortaya çıkmış.

* Dulumuz 2000 yılında Uruguay'lı uyuşturucu tacirlerinden para aklamak suçu ile yakalanıp, oğlu ile birlikte 15 ay hapis yatmış Arjantin'de dslkşişdsk Ulan hiç akıllanmıyonuz di mi.

* Bu 15 ay Pablo Escobar'ın kendine inşa ettiği "La Catedral" adlı hapishanede geçirdiği süreden fazla imiş. Adam dünyanın amına koyup bunlardan daha az süre hapiste kaldı. İnsan hiç mi bi şey öğrenmez kocasından yaaa.


* Ben babasının tahtını Juan Pablo Escobar alacak diye düşünürken çocuk barış yanlısı olmuş çıkmış. Babasını çok sevmesine rağmen Colombia'yı düşürdüğü savaş ortamından hiçbir zaman hoşlanmamış, davranışlarını ve tutumunu hiçbir zaman desteklememiş. Para kaçırmayı bilmiş ama tombul.

* Kimlik değiştirip Arjantin'e yerleşince mimarlık okumaya başlamış. Gerçek kimliğini arkadaşlarına açıklayamadığı, bir yalanı yaşadığı için her zaman mutsuzmuş ama. Ay düşünsene koskoca Escobar'ın oğlusun, kimseye söyleyemiyorsun. Havasını atamadıktan sonra ne kıymeti kaldı onca yaşanan şeylerin. Zor iş valla, hak verdim minik Pablo'ya..

* 2009 yılında "Sins of My Father" (Babamın Günahları) adında bir belgesel çekmiş lakin online olarak bulup izleyemedim. 

* Colombia halkından bol bol özür dileyip affedilmeyi beklediğini okudum. O işler öyle olmuyo işte kuşum yaaa...* Gelelim küçük kızı Manuela Escobar'a... Babası öldüğünde 9 yaşında olan Manuela annesi ve abisinin aksine ilgi odağı olmaktan her zaman kaçınmış.

* Lakin Pablo Escobar'ın küçük kızı için yaptıklarını duyunca insan adamın delilik levelını daha iyi anlıyor. Aile polis ve hükümetten kaçarken, saklandıkları bir evde yakacak bir şey bulamayınca Manuela çok üşüyünce milyonlarca doları kızı ısınsın diye yaktığı söyleniyor. Bunu dizide de görmüştük zaten.

* Bir Noel'de kızı unicorn isteyince bir atın alnına külah zımbalayıp, sırtına da kanat zımbalatıp kızına hediye etmiş. Garibim at enfeksiyon kapıp ölmüş :(

* Pablo Escobar'ın metreslerinden biri hamile kalmış ve Escobar onu kürtaj olmaya zorlamış. Çünkü Manuela'ya onun kanını taşıyan son kişi olacağına dair söz vermiş.. Ahh ahh babacığın her istediğini yaptı da, huzur olmadıktan sonra neye yarar Manuela...

* Şu an 31 yaşında olan ve hala Arjantin'de yaşayan Manuela'nın kimliğini herkes bilse de hala basından uzak bir hayat yaşamayı seçiyormuş...

Evet ailesinin bugünkü durumu ile ilgili bulduklarım bunlardı. Şimdi Pablo Escobar'ın yaşadığı dönemde yaptığı bi kaç şeyi yazıcam. Adam gerçekten şahsına münhasır kötülükte delilikte bir herifmiş...* Pablo Escobar, Medellin şehrinin biraz uzağında, Magdalena nehri kıyısında bir bölge satın almış. Burayı "The Hacienda Napoles" adı verdiği zevk ve eğlence merkezi haline getimiş. İçinde kendine ait bir havaalanı olan, yüzlerce egzotik hayvanın olduğu bir hayvanat bahçesi, havuzlar, barlar, oyunların olduğu bi zevk ve sefa merkezine çevirmiş. 

* Burası 100'den fazla kişiyi misafir edebilecek suitlerin olduğu, 700'den fazla kişinin sadece hizmetli olarak çalıştığı devasa bir yermiş. Başkanları olduğu diğer uyuşturucu kaçakçıları ile burada toplantılarını yapar, burada partilermiş.

* Tabii ki bu kadar iğrenç herifin olduğu yerde iğrençliğin biri bin para... Okul çağındaki genç kızlarla erotik oyunlar oynarlarmış. Kızları ağaçlara tırmandırır, birbirleri ile yarıştırırlarmış. Çiş miş içirmek en favori eğlenceleriymiş.

* Bu oyun adasının bir odasında seksüel fantezilere hizmet eden, jinekologlardaki gibi bir koltuk da bulunuyormuş. Öğkk sapık herifler.

* Bi gün garsonlardan biri gümüş bir çatal çalmış ve dangalak yakalanmış. Escobar konuklarının önünde çocuğun ellerini ve ayaklarını bağlayıp havuza ittirmiş. "Benden çalarsanız ahan da sonuuz bu olur." diyip çocuğun boğulmasını izletmiş.

* Pablo Escobar öldükten sonra hükümet bu eğlence parkına el koymuş lakin içindeki hayvanların bakımı çok masraflı olduğundan devlet bunu karşılayamayıp hayvanları başka hayvanat bahçelerine bağışlamışlar. Adam kokain taşıdığı uçaklarla zürafalar, zebralar getirsin sırf zevki için, siz ona bile bakamayın bu ne biçum hükümet kdisfdsk

* Bölgede hala 40'dan fazla hipopotam varmış ve hem çok oldukları için hem de taşınmaları neredeyse imkansız olduğu için orda öyle takılıyolarmış. Adamın manyaklığa bak ya, hala millet götünü toplamakla uğraşıyor bu delinin...


Peki nasıl oldu da binlerce kişiyi öldüren, koskoca bir ülkeyi iç savaşa sokan uyuşturucu patronu bir mafyayı başta Colombia halkı olmak üzere tonlarca insan kahraman haline getirdi?

Hadi biz popüler kültür sağolsun, Narcos dizisinin yansıttığı kadarıyla hastası olduk Pablo Escobar'ın.

Lakin milyonlarca Colombia'lı yaşadığı dönemde kendisini bir aziz olarak görmekteydi. Hala bazı evlerde İsa fotoğrafının yanında Escobar'ın fotoğrafı bulunurmuş.

Bunun sebebi ise çok basit; adam fakirin yanındaydı. Temiz su, elektrik gitmeyen yerlere bunları sağladı, hiçbi şey yapamasa sokaklarda adamları fakir halka tomarla para dağıttı. Uyuşturucu dağıtmak olsa da gençlere iş imkanı sağladı. Kendisi çocuğu için zürafa getirirken içecek suyu olmayan milyonlarca Colombia'lıyı hayatta tuttu.

Bizdeki "Yiyor ama çalışıyor." akımının hem yiyen, hem yediren versiyonu gibi düşünün.

Kendisi fakir bir aileden geldiği için kazandığı paranın büyük bir kısmını da fakirler için kullanması, onu bir halk kahramanı haline getiriyor. Hükümetin umursamadığı, zengin kesimin görmezden geldiği fakir kesimleri bağrına basınca, adam ülkenin içine sıçsa da, halk her zaman ondan yana oluyor.


* Tabi o zamanlar internet yok, sosyal medya yok, hatta evlerin çoğunda televizyon bile yok. Escobar halkına seslenmek için, amcasının sahibi olduğu "Medellin Civico" gazetesini kullanmaya başlıyor. Adam kendi gazetesini çıkarıyor yani!

* Colombia fakirleri için adaleti getireceğini söyleyip, fakir halkı daha da yanına çekiyor. Amerikan istihbaratına rağmen uzun süre yakalanamamasının sebebi her zaman yanında olan halk aslında. O kadar seviliyor ki, gönüllü muhbirleri sayesinde yoldan geçen en ufak bi polis arabasından bile haberi oluyor.


* Her fakir ve cahil ülke gibi bu Colombia'lılar da futbolun hastası. Escobar fakir mahallelerdeki gençler akşam da futbol oynayabilsin diye Medellin şehrinin bütün sokaklarına elektrik döşetiyor. Ulan iki okul aç şerefsiz. (Valla onu da yapmış aslında, kiliseden okula bir sürü halka hizmet şeysi inşa etmiş.)

* Büyük futbol tutkunu Pablo Escobar ayağında kramponla ölmüş.

* Ülkenin zengini ve fakiri arasında o kadar uçurum varmış ki, büyük çoğunluk çöp toplayarak geçimini sağlıyormuş. Pablo Escobar'ın projesi sayesinde Medellin şehrine 12.700 ev kurmuş ve futbol sahaları, parklar, okullar açmaya devam etmiş.


* Colombia'nın fakir halkı kendilerini ve sorunlarını tamamen görmezden gelen hükümete karşı hep soğuk ve mesafeliler. Ölümünden 23 yıl sonra bile Escobar'ı kahramanlaştırmaya devam ediyorlar.

Gelelim Amerika'nın bu işe bu kadar burnunu sokmasına... Kokain zaten mal olan Amerikan gençliği için iyice bir tehdit haline gelince, Escobar'ı yakalamak için and içiyorlar. Evet çok güzel halletmişsiniz sorunu..


* Pablo Escobar'ın en büyük hatasını, en çok para kazandığı 1982 yılında yaptığı söyleniyor. Servetini bisiklet satıp/kiralayarak kazanmış bir iş adamı olarak halka açılınca dünyanın ilgisini çekiyor ama istediği şekilde değil tabi.

* Gizli saklı kalsa, bu kadar ilgi aşığı olmasa, şu an hala yaşayacağı ve Colombia politikasında üst düzey bir yerlerde olacağı söyleniyor. Lakin şöhret ve ilgi aşkı sonunu getiriyor.

* Pablo Escobar'ın polis tarafından vurularak öldüğü mü, kendini öldürdüğü mü hala muamma. Polisin onu ailesi ile vedalaşmak için yaptığı telefon konuşmasını takip ederek bulduğu söyleniyor. Sonunun geldiğini anladığı için mi böyle bir hata yaptı, intiharın eşiğindeyken son bir veda mı istedi kimse bilmiyor. O kadar güç bağımlısı bir adam kendini öldürmez gibi geliyor ama aynı zamanda o kadar egolu ki polisin vurmasındansa kendini öldürecek kadar deli. 

* Colombia ve Amerika deli gibi kendisini ararken beyaz sarayın önünde poz verebilecek kadar da gözü kara bir adam. Dizide bunu hiç görmüyoruz tabi, kendisine asla toz kondurmuyor Amerika'lılar.

* Gerçek mi değil mi bilinmez ama Colombia topraklarında Escobar'ın gömdüğü paraları hala bulan insanların olduğu haberleri sık sık çıkıyor.

Ayhh işte öyle, merak ettim araştırdım, siz de nasiplenin istedim. Her insanın içinde bi iyilik olduğuna inanlardan değilim, Escobar'ın da aslında çocuklarını seven bi baba, fakirin yanında olan bi iyiliksever olduğu gerçeği olsa da adam gözünü kırpmadan öldürmüş, öldürtmüş...  En azından keyif pezevengi bir kötüymüş, bi o hoşuma gitti bak. Bizimkiler gibi çalıp çalıp Toki'den ev alsa çok üzülürdüm slşşlfsl Siyasi göndermemi de yaptıktan sonra sizlere veda ediyor, bir hata yaptımsa affınızı istiyorum, ne okudumsa yazdım size valla. Eklemek, değiştirmek, yorum yapmak isterseniz buyrun sohbete...
Share This Post :
Tags : , , , , , ,

81 yorum:

Adsız dedi ki...

först yoruuum

Adsız dedi ki...

Ellerine saglig. Bunlari bilmiyordum tesekkur ederim. Azerbaycandan sevgiler.....

Moda takipçisi dedi ki...

Eline sağlık pelo. Narcostan sonra bana da bu araştırma aşkı geldi Murphynin soyuna kadar araştırdım. Ancak Carillo kurguymuş o beni çok üzdü

Adsız dedi ki...

Pelin her fakir ve cahil ulke gibi futbol asigi yorumuna katiliyorim.ingilizler futbol asigi ve holigani bol bi toplum keza italyanlar da ayni sekildi^^

Boşbırakıcam dedi ki...

Diziyi de seyretmedim ama 10 numara bilgilendirici yazı olmuş. Teşekkürler

Adsız dedi ki...

yazıyı okurken arada şu randomları görünce çok sinir oluyorum yahu çok itici

Adsız dedi ki...

Cok gereksiz ama bi o kadar da ilgi cekici emek isteyen bi yazi olmus sonuna kadar okudum thanks xx

Adsız dedi ki...

Cok gereksiz

Adsız dedi ki...

Göndermelerini bayıldım beybi bu ufak bilgilendirme için tenks

Adsız dedi ki...

yazıyı okurken arada randomları görünce deli oluyorum . VAZGEÇ BUNDAN

Adsız dedi ki...

yazıyı okurken hem makale okuyor gibi hem de seninle muhabbet ediyormuş gibi hissettim, süper olmuş! mizahının ve kullandığın tabirlerin hastasıyım diyip iyi çalışmalar diliyorum.

Adsız dedi ki...

oha ben seni kardashian hayranı boş beleş sanıyordum nasıl çevirdin gazete makalesi gibi yazı olmuş..

Adsız dedi ki...

Aman biz bot yazısı bekleyelim bu gelsin sedstori :((

Adsız dedi ki...

Yazı bilgilendirici ve ilgi çekici olmuş, eline sağlık. Burayı kapattığım gibi Narcos'a başlıyorum asjsj

Adsız dedi ki...

ergensi itemlere yer vermişsin ama steve murphynin amk

Adsız dedi ki...

Okullar açılıyor, yeni yazı yaz da bize moral olsun

Adsız dedi ki...

Colombia ve Amerika kendisini ararken beyaz sarayın önünde poz vermiş demişsiniz de bildiğim kadarıyla Escobar ailesinin ABD'ye son gidişi, tutuklama kararı çıkmadan evvel idi. Dizide de bundan kısaca söz ediliyordu. Yanlışsam düzeltin

Adsız dedi ki...

taylor swift ekibi ve dağılmasını yazsana pelo

Adsız dedi ki...

Süper bir yazı olmuş Pelo. Bence bu da diğerleri kadar ilgi çekici. Eline sağlık: )

Nina dedi ki...

Pelin senin okuyucuların da enteresan bi kitle çıkmış ha=)))) şu randoma takmış manyak? polise haber vercek nerdeyse lan. Random ne bu arada, anlamadım, belki benim de randoma deli olmam gerekiyo ha??!!!!=))))) ay kendi kendime eğlendim.. ya seni cahil zanneden? şimdi bakın, ben söyleyim, pelin i tanımıyorum, yazıları da herşeyden önce eğlenceli, relaks ve laf sokucu, kahve ile süper gidiyo fakat Pelin'in güzel zekası da ortada, göremeyende sorun vardır. ayrıca Pelin çok okuyan (gerçekten çok ve gerçekten güzel, derin ve ağır şeyler okuyan) bir kız, önemli şeyler izleyen bir kız, İngilizceyi süper bilen bir kız, her boku anlayan bir kız, her bokun farkında olup küçük beyinlerimizi yormak istemeyip mutevazice susan bir kız. İşte Pelin öyle biri. Şimdi bunu nerden biliyorum Pelin'i tanımıyosam... Bazen satırlar arası çok şey söyler. Satırlar sadece eğlenceli, relaks ve laf sokucu olsa ve kahvenin yanında süper gitse bile.. Beni anlayan anlamıştır ve çoktan katılmıştır. Öpüyorum hepinizi. Sonuçta burdaysak hepimiz Pelin'in askerleriyiz hehehem. İyi ki varsın kız Pelincik.

Boşbırakıcam dedi ki...

Random ne ya ? Labtopta gözükmeyen birşey mi acaba dedim tableti açtım orada da normal her şey.

Adsız dedi ki...

Ayakları çıplaktı ölürken herhalde reel fotografta öyle gözüküyor

Unknown dedi ki...

Pelinnnn emmy ödüllerini yazar mısınnn 😊😊

zeezoo dedi ki...

super yazi olmus ellerine saglik pelin!

Adsız dedi ki...

Yazi mukemmel olmus Pelo baya bilgilendik
Ama bir tek suraya takildim `Her fakir ve cahil ülke gibi bu Colombia'lılar da futbolun hastası` ??
Ingiltere, Italya, Hollanda, Almanya, Ispanya, Portekiz ve Fransa fakir ve cahil ulkeler degil bence :)

Adsız dedi ki...

cok güzel olmus, iyi ki de yazmissin.

Unknown dedi ki...

Onediyoda yapmış kız haberin olsun

Adsız dedi ki...

sevgili nina random la ilgili yorum atan tek kişi değil birini ben attım ordan biliyorum

Şirin dedi ki...

ablogger değil deta araştırmacı gazetecisiniz, bayıldım yazıya, elinize sağlık! :)

Adsız dedi ki...

kadın ironi yapıyo gönderme yapıyo diye kardashian hayranı embesil yaptınız ya yuh diyorum amk. la gerizekalılar; bu kadın bes dakkada bir yurtdısına gittiği halde nokta atısı yapıp sadece birkac güzel detaya değinen,incecik oldugu halde koca götüm falan diyen,bizim bilmediğimiz taş gibi adamlarla takılıp yine de hava atmayan,bilakis çiftleri görünce üzülüyorum falan diye ironi yapan bi kadın. zaten bir sayfa bile okusa çözüyor insan kadının kafa yapısını. okuyup takip edip hala anlamayan da mal gibi yorum yapmasın salaklıgını deşifre etmesin bari.

Adsız dedi ki...

çok güzel bir yazıydı yöneten ve yönetilenler arasındaki ilişkiyi anlamak için böyle figürlerin hayatlarını incelemek gerçekten de önemli teşekkürler

Unknown dedi ki...

Bu biraz agir olmus :))))

Adsız dedi ki...

Pelin dizileri nereden izliyorsun? Gönlümün efendisi kat.cr kapanınca torrent yolu da kapandı :( Online görüntü kalitesi desen tost makinesiyle çekilmiş gibi. Ben dizisiz kaldım ya siz nereden izliyorsunuz? :(

Adsız dedi ki...

Kickass.cd oldu artık. biraz araştırın amıklar

Adsız dedi ki...

Dizipub'da goruntu kalitesi cok iyi ordan izle. Birsuru de alternatif var biri olmazsa digeri calisir.

Adsız dedi ki...

Konuyla ilgili ekşi sözlüğü takip ediyordum orada yazılmadı bu. Neyse daha bakmadım ama eğer doğruysa tişikkirlir sipirmin :D

Adsız dedi ki...

Escobar ayaginda kramponla olmus diyosun adam oldugunde ayaklarinda corap bile yoktu fotograflarada mi bakmiyosun? Ustelik ailesiyle konusurken yakalanma sebebi, kendisi icin gelistirilen yeni bi teknolojiydi. Dogal olarakta bundan haberdar degildi. Carillo da kurgu degil ancak bizzat kendisi oldurmedi.

Adsız dedi ki...

Pelo " queen of the sounth " izle ve yorumla bence narcos hic kalir !!

Adsız dedi ki...

Diziyi izleyenlere bir sey sormak istiyorum pablonun oğlu ne zaman doğdu diziyi izlerken brn mi kaçırdım o ayrıntıyı ama karısının kızına gamilr olduğu kısımlar var oğlu ile ilgili bir şey yok

Adsız dedi ki...

her yerde araştırıp bulamadığım bilgiler. çok teşekkürler. elinize sağlık. diziyi bir haftada btirmiş biri olarak gerçekten pablo dizide o kadar sevilesi ki... neyse. yine ellerinize sağlık

Adsız dedi ki...

Dizinin 2 sezonunu 4 günde izledim ve merak ettiğim bir çok şeyi yazınızda buldum. Çok teşekkürler....

süleymn dedi ki...

dizi bitmesin diye türk dizileri gibi izliyorum.
haftada 1 bölüm.

yazık bana.
diğer dizi önerisi var mı ?

arrow diyen olursas atsın kendini siteden aşağı ?

meta-forsuz bırakmadığım için teşekkürlerinizi duyuyor gibiyim.

kib byte

Unknown dedi ki...

Onlar da insanlık cahili maalesef.

Murat dedi ki...

Süper bir çalışma olmuş tebrik ediyorum. Bu yazı sayesinde blogunun hiti tavan yapar eminim. Her blogger' ın hayali yani :D

KBartowski dedi ki...

Narcos dizisini bitirdikten sonra bende ailesinin durumlarını merak ediyordum ve burada buldum. Teşekkürler güzel derlemişsin.

Adsız dedi ki...

kımsın lan sen asırı sempatıksın hoslandım resmen sdsdf <3

Murat Yazıcı dedi ki...

Bende Valeria Velez karakterini ver gerçek hayattaki karşılığı olan Virginia Vallejeo hakkında küçük bir araştırma yaptım ve bloğumda yazdım. Ziyaretinizi beklerim dostlar :)

http://www.muratyazici.com.tr/escobar-in-metresi-olmak-virginia-vallejo/

Murat Yazıcı dedi ki...

Bende Escobar şerefsizinin metresini yazdım, okumak isterseniz burdan buyrun :)

http://www.muratyazici.com.tr/escobar-in-metresi-olmak-virginia-vallejo/

Unknown dedi ki...

😊😊

Adsız dedi ki...

Sanki sizlerden bir bok olmuşta konuşuyorsunuz adamın %1 i olun yeter.

Sıla Okumuş dedi ki...

Blog hesabın zaten okuma listemde ama bu yazını gözden kaçırmış olmalıyım. Narcos'a başlayınca sevgilimle, haliyle stalka düştük. Bir de baktım ki Escobar ile ilgili arama sonuçlarında bikotbitisort üst sıralarda. Hemen hemen aç dedim. Çok da güzel oldu hem bilgilendik hem eğlendik :D tabii bir ara bilgiseline tam kapılmışken eşi ve oğlunun daha sonra suça karışmaları ile ilgili yaptığın yoruma sesli birer kahkaha patlatıp kahveleri döktük ^_^ ama olsun eline koluna sağlık :)

Unknown dedi ki...

Çok güzel bir yazı olmuş , elinize sağlık

Uğur dedi ki...

Anaaa kız pelin valla diziden sonra merak ettiğim herbişeyi bulup yazmışsın ellerine sağlık

Unknown dedi ki...

Escobar hakkında yazı yazarken saygılı ol her ne kadar medellin semtinin sakinleri olmasakta Escobar'ı rahmetle anıyoruz ��

Unknown dedi ki...

Escobar hakkında yazı yazarken saygılı ol her ne kadar medellin semtinin sakinleri olmasakta Escobarı rahmetle anıyoruz :))

bücürükveben dedi ki...

Netflix'te izliyorum ben de şu an 6. bölümdeyim. İsmi lazım değil bizim ülkedeki birine çok benzettim, tek fark kokain işinde değil. Aynı iblis karakterde. Kötü kötüdür, iyi iyidir. Çaldığından fakirlere dağıtması iyi yapmaz.

Unknown dedi ki...

adamın ham madesi pablo escobar ve fakiri düşünmeyen satılmış hükümet inşallah mekanı cennet olur izindeyizbaba....


Adsız dedi ki...

Igrenc ironi

Adsız dedi ki...

emegınıze saglık cok tesekkurler gercekten merak ettıklerım bunlardı saygılar.

Unknown dedi ki...

Şurada çok net ayrılıyoruz. Abd'nin derdi gençlerin uyuşturucu içmesi falan değildi bence :) dönen inanılmaz miktarlarda ki parayı kolombiyalı bir adamın götürmeseydi. Sonra ben diziyi izlerken pek çok lüzumsuz faili meçhul gördüm ve resmen bütün faili meçhuller faili escobara bağlanıyordu bu biraz bugünlerde olan herşeye fetö denmesi gibi fetö bir terör örgütüdür ama iktidar kendi günahlarını örtmek için herşeye fetö diyor bu komik dizide de böyle bir his uyandı bende. Pablo adamdır , bir işin içinde Abd varsa orda bir bokluk vardır ! :)))) bir de o polisin avukatı ve oğlunu bir örgüte öldürttüğü sahne var sonra çok üzülüyor yazık generalin çocuğu vurduğu sahnede de üzülüyorlar baya yumuşak kalpli abdliler ibne emperyaistler :)

Unknown dedi ki...

Peki bu norcos u yazan senaryocular neden pablo un ailesine sormadilar. Yada Cia polis raporundanmi alintilardi bunlar.Bu diziyi izledim. Ben bu filimi gormustum dedim. Cunki ayni oyunlar simdi bizim ulkede oynaniyor. Bu kadar benzerlik olma olasiligina sasirdim sadece. Ama Pablo Amerikayi fakir dusurdu. Tek iyi tarafi buydu...!

Unknown dedi ki...

Peki bu norcos u yazan senaryocular neden pablo un ailesine sormadilar. Yada Cia polis raporundanmi alintilardi bunlar.Bu diziyi izledim. Ben bu filimi gormustum dedim. Cunki ayni oyunlar simdi bizim ulkede oynaniyor. Bu kadar benzerlik olma olasiligina sasirdim sadece. Ama Pablo Amerikayi fakir dusurdu. Tek iyi tarafi buydu...!

Adsız dedi ki...

BU NE LAKAYIT BİR YAZI? GERÇEKTEN DE BU BLOGGERI MI OKUYORSUNUZ? TÜRKÇEYİ KULLANMAYI ÖĞRENİN LÜTFEN.

Adsız dedi ki...

Salam Escobar aslinda iyi bir insandi onu kotulesdiren hukumetti. Ne yaptiysa iyi yapmis bu dunyanin hakkini vermis diye bilirim . onun gibi biri hayata gelmez bir daha Allah rahmet eylesin . hayata bir defa geliyoruz boyle yasam her kesin istediyi ama yasaya bilmediyi bir hayat EScobar kiskaniliyordu o yuzden kotu gibi kaleme verilmis

Unknown dedi ki...

Şu anda 2.sezondayim bende ailesini merak ettim. escobar öldükten sonra ne oldular acaba google da bir bilgiye ulaşabilirmiyim diye bakınca da yazınıza rastladım. Çok yaralıydı tşk ederim..keyifle okudum.

Adsız dedi ki...

Netflixde var ama aylık ücretli.

Kruvoza dedi ki...

Öncelikle yazı için teşekkürler. Fakat hatalar var. Öncelikle ısınmak için 2 milyon dolar yaktı ifadesi tamamiyle hikaye. Escobar ölümüne az bir süre kala bir evde saklandıklarında tüm erzakları bitiyor, yanlarında 4 milyon dolar paraları var fakat bir su bile alamıyorlar. Açlıktan ölecek hale geliyorlar. Oğlu da bunu kitabında belirtmiş, hatta eklemiş ''şuan babamın servetinin milyonda birine bile sahip değilim ama özgürce markete gidebiliyorum'' diye.
Karısının serveti için yanında durması olayı da yine bir hata. Zaten escobar okadar parası olmasına rağmen özellikle son zamanlarında sabit bir yerde duramıyor. Sürekli basılıyorlar ve yer değiştiriyorlar. Bu sadece sıkıntıların bazıları. Böyle zorluklar içinde sırf evinde oturup sabahdan akşama kadar yemek yapmak televizyon izlemek için escobarın yanında durması hiç mantıklı değil.
Escobarın ölüm olayına gelince. Yine oğlu kitabında yazıyor. Babası oğluna sürekli nasıl intihar edeceğini öğretirmiş, eğer ölmek istiyorsan sağ kulağına 1 el ateş etmelisin diyormuş.
Escobar ölü bulunduktan sonra da sağ kulağından kendini vurduğu onaylanmış.

Bunun gibi tabi ki bir çok hata var ama bunlar en göz önünde olanları diye yazma gereği duydum.
Bir adam 3 yıl içinde kilolarca kokaini miamiye rahatlıkla sokamaz. Elbette escobarın yardım aldığı birileri vardı. Fakat bunlar hiç yazılıp çizilmedi.

Adsız dedi ki...

aynen nedense ben de çok gıcık oldum

Adsız dedi ki...

Carillo kurgu degildi sadece ismi degistirilmis narcos icin

Adsız dedi ki...

s

Adsız dedi ki...

ulan escobar bokmu var hükümetlere savaş ilan ediyorsun. dünya piyasasını senden sonra alan düşmanlarının biri gay miş senin bundan haberin bile yoktur

Onur DEMİROL dedi ki...

selam,saygıyla okudum yazdıklarını araştırma aşkı bende de olduğu için yazına merak duydum evet yazdığın çoğu şey de haklısın ama sonuç olarak kirli parada olsa halkın yanındaydı her zaman ve amerikalılara gelince her işte olduğu gibi bu işe de burunlarını sokmuşlar :) 2008 de amerikadan sınır dışı edilirken escobar adını polislerden çok duydum hala da konuşuyorlardır eminim adam efsane çünkü. sonuç olarak adını tarihe kanlı imparatorluk adı altında yazdırmış ve egosunu tatmin edebilmiş. Araştırman ve yazıların için teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Hiç kimse de demiyor adam neden bu kadar kisinin ölümüne sebep oldu amerika gibi bok bir devlet burnunu işin içine sokmayacakti yapabileceklri tek bir şey vardi kendi sınırlarının güvenliğini sağlamak sanane amk kolombiya'dan kevase devlet pablo'nun ruhu şad olsun eğer cennet diye bir yer varsa bu adam cennetliktir.

Adsız dedi ki...

O dunya da oyle olmak zorundasin.
Yani yasamak icin oldurmek zorundasin.
Bu senin iyi bir insan olmana engel degil.

alican dedi ki...

İngiltere italya hollanda Almanya ispanya portekiz fransa bunların milletleri maç la yatıp maçla kalkmazki maçı seyreder unutur gider.çoğunda taraftarlar karışık oturur.

petite dedi ki...

Ana konuyla alakalı olmayacak tam ama babamın günahları diye bir dizi başlayacak starda bu, oğlunun çektiği belgeselden arak bisey olabilir mi acaba merak ettim simdi

Adsız dedi ki...

https://www.google.com.tr/amp/m.haberturk.com/virginia-vallejo-cirkin-ve-suclu-bir-adami-sevdim-1655988-ampBir de bunu okuyun bence

Adsız dedi ki...

Ellerine, emeğine sağlık...

Adsız dedi ki...

Pelin kendini övme

Unknown dedi ki...

Ellerine sağlık o kadar araştırmışsın. Teşekkürler.

( Her fakir ve cahil ülke gibi bu Colombia'lılar da futbolun hastası.) üslübunu doğru bulmadım çok aşağılayıcı olduğunu düşünüyorum. Naçizane bir okuyucu olarak buna dikkat etmeni tavsiye ediyorum

Unknown dedi ki...

Escobar babadir. O kadar

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar