Gönderen / 2 Ocak 2017 Pazartesi / 17 Comments / , , , , ,

Gölgelerde Kalmış Güneşli Bir Hayat: Princess Margaret

Narcos izledikten sonra oturup Escobar'ın geride kalan ailesine olanları yazmıştım geçen aylarda. Bu sefer de yine bi Netflix dizisi olan The Crown izleyip, en ilgimi çeken karakter Prenses Margaret ile ilgili yazmaya karar verdim. Ne de olsa bilgi çoğaldıkça güzel bacılarım, öğrendiklerimi kendime saklamayayım dedim.Önce biraz diziden bahsedeyim. The Crown; şu an tonton babanne olarak tanıdığımız Kraliçe Elizabeth'in evliliği ve ilk tahta geçtiği dönemde başlıyor. 6 sezon sürmesi planlanıyormuş, şu an 10 bölümlük ilk sezonunu izlemek mümkün. Öyle güzel, öyle dümdüz anlatıyorlar ki olanları "Lan monarşiyle ilgili hiçbir şey bilmiyormuşum." dedim izlerken. Ha niye bileyim o ayrı, neyse genel kültür işte. Ben çekimleri, hikayeyi, anlatımını çok sevdim. Gerçek karakterleri ve olayları anlattığı için de sürekli diziyi durdurup durdurup bahsi geçen kişileri, olayları, tabloları bile araştırdım.

Dizide de önemli bir rolde olan Elizabeth'in kardeşi Margaret'dan bahsetmek istiyorum biraz. Biraz sansasyonel ve magazinsel bir ablamız olduğundan hemen dikkatimi çekti. Tabi bütün o skandallara bundan neredeyse 50-60 yıl önce imza attığı için haberimiz yok ama ben hepsini size anlatıciim merak etmeyin.


Kraliçe Elizabeth'in kendisinden bi kaç yaş küçük tek kız kardeşi Margaret. Babalarının erken ölümüyle 25 yaşında tahta çıkan Elizabeth'in varis oğulları olduğu için asla tahta çıkmayacağını bildiğinden tam zamanlı bi parti kızı kendisi. Ablasının erken yaşta altına girmek zorunda kaldığı dev sorumluluk kendisinde olmadığı için gününü gün ediyor. İngiltere'de kendisine "Diana before Diana" diyolar. Yani Diana o skandallara karışmadan önce Margaret ortalığı çoktan karıştırmış bile.


Yukarıda gördüğünüz kare diziden. Elinden sigarası düşmüyor, kraliçeye göre çok daha cesur giyiniyor, bir o kadar da cesur yaşıyor. Zamanında babasının yaverliğini yapan, kendinden 15 yaş büyük albaya (üstelik adam o zamanlar evli) aşık olunca işler çığrından çıkıyor. Tabi adam boşanıyo falan ama kiliseye göre kraliyetten birisinin boşanmış biriyle evlenmesi imkansız. Bu manyak da evlenicem de evlenicem diye diretiyo. Bunları dizide izliyoruz ama gerçekten de kraliyeti bitirmeye kadar gidecek şeyler yapmış Margaret o dönemler.


(Soldaki Margaret, sağdaki Elizabeth)

Tabi o zamanlar bu kadar iletişim olmadığı için kısıtlı sayıda bilgi sağlanıyor bu kraliyet dramasına ama o kadarı bile fırtınalar kopartmaya yetiyor. Bütün halk albay ve Margaret'ın aşkından yana olurken, evliliğe izin çıkmadığı için hükümeti ve kiliseyi gerçeklerden uzak olmakla suçluyorlar, baya bi protesto ediyorlar. (Gerçi şimdi al bak Diana ile evlendirdik de ne oldu diyolardır ama olsun, siz kim köpeksiniz de aşkın karşısında duruyorsunuz eyyy kraliyet??)


(Diziden bir kare)

Prensese tüm kraliyet haklarından vazgeçip, soyadını, ünvanını, maddi her şeyini bırakıp bir başka ülkeye yerleşirse Albay Peter ile evlenebileceği söyleniyor. O da yemiyo tabi. Zaten ablası da onun sürgünde yaşamasını istemiyor, "Boşver başkasını bulursun." diyorlar zaten partici, alemci bir kız olduğu için.


Margaret bu zorunlu ayrılıktan bir kaç sene sonra kraliyet fotoğrafcısı Antony Armstrong-Jones ile evleniyor. Şöyle bir detay var ki, Peter'ın başka bir kadınla evleneceğini öğrendiği gün, fotoğrafcının evlenme teklifini kabul ediyor :((( Ay kıyamam ya senelerce hep bi umut beslemiş demek ki..


Kraliyet ailesinin bir çok üyesi bu damadı da "fotoğrafcı" diye istememişler, asil kan istiyorlarmış illa ki, ama evlenmelerine karşı çıkmamışlar. Canlı olarak dünyaya yayınlanan düğüne katılmayarak tepkilerini göstermişler. Lan bu kız size ne etti, bu ne itip kakmak???


18 yıl süren bu evlilikten 2 de çocuğu olmuş Margaret'ın. Daha da dayanamayıp boşamış kocayı. Yanlışım yoksa ilk boşanan kraliyet üyesi diyorlar kendisi için. Bu evlilik süresince sayısız yasak aşkı ortaya çıkmış, hepsi çarşaf çarşah haber olmuş gazetelere. Yaverlerinden tut güvenlik görevilisine, şöföre kadar herkesle aşna fişnası varmış. 

Ev sahipliği yaptığı partiler sadece aristokratları değil, ünlüler ve diğer zenginleri de içerdiği için, geniş çevresi sayesinde baya eğlenmiş kızımız. 


15 yaşından beri aralıksız ve yoğun bir şekilde sigara içtiği için 1985'de ciğerinin bir kısmını almışlar. (Aynı babası gibi) Tabi ameliyat da kesmemiş olacak ki sigaraya aynen devam etmiş ve 1993'de ağır zatürree ile hastaneye yatırılmış. Tedavisi sonrası sigarayı bıraksa da deli gibi içmeye devam etmiş. Bana kendini bu şekilde cezalandırıyo gibi geldi :( Ya da büyük zevk düşkünüymüş kendisi, karar veremiyorum. 1998'de banyoda felç geçirip düşüyor ve ayağını kırıyor, o günden sonra da iflah olmamış kadıncağız zaten. Sürekli felç, yürüme yetisini kaybediş, 2002'de ölüm ve kapanış.

Kadıncağızın ölümü bile uzun ve sancılı olmuş, ah be kızım kimin ahını aldın sen bu kadar?


Biz öne çıkan magazinsel figürleri sebebiyle hep Kraliçe Elizabeth'i, Prens Charles'ı falan bildik hep. Bu dizi sayesinde de yakın tarihimize ufak bi yolculuğa çıkıyorsunuz. (Mesela Charles'ın bi de kız kardeşi varmış, hiç bilmiyordum.) Ben de isterdim kendi tarihimizi izleyeyim ama tiyatro müsameresinden öte gidemeyen, bi bölümü 3 saat süren saçmalıklar silsilesini izleyemiycem hiç üzgünüm. Monarşiyi izler, "Kraliçelik de zor iş ay" derim daha iyi.

Prenses Margaret'ı ve daha bi çok siyasi figürü merak edip araştırmamı sağlayan bu diziyi izlemenizi önermekle birlikte, bu yazıdan da zevk almış olmanızı diliyorum. Bacımız hakkında bildiğiniz başka şeyler varsa eklemekten kaçınmayın.

Share This Post :
Tags : , , , , ,

17 yorum:

eliza bennet dedi ki...

Vaaaaay, helal olsun Margaret'a. Verdiğin bilgiler için teşekkürler. Crown'un oyuncularını ben pek sevmediğim için (adam beni Dr. Who'dan bile soğutmuştu) hiç yüzüne bakmamıştım ama izleme listesine almak gerekecek şu durumda.

gokce bercinli dedi ki...

aslan burcuymuş abla ondandır ahahahahah onlar sever ilgiyi sevgiyi eglenceyi

Adsız dedi ki...

Daha çok dizi lazım bize pelo daha çok DİZİİİ !!! :D

oliveandturtle dedi ki...

oo aslan burcuysa tam kraliyete uygun bi kişilikmiş.. aslan burcu zevki sefa insanıdır, güzel severler, nerede bi öne çıkma, bi liderlikler, bi süs püs bunlar hep aslan burcu. severim, sormadan bile tanıyorum ben bunları görünce.

Adsız dedi ki...

ay ne guzel bi yazi oldu ben cok severim bu kraliyet meselelerini

Adsız dedi ki...

Yanlış hatırlamıyorsam Kraliçe Elizabeth'e Margaret'ın intihar edeceğinden bahsettiklerinde ''Neyse ki odası ilk katta'' demiş bunu da nedensizce eklemek istedim

Unknown dedi ki...

Dizinin o soğukluğuna aynı zamanda asaletine bende hasta olmuştum. Margaret'ın sürekli en sevilen çocuk olduğunu söylemesi filan baya dikkatimi çekmişti benim de.Babasının 'Elizabeth is my pride, but Margaret is my joy' sözünü sürekli Elizabeth'in yüzüne vurması,ablasını sürekli karaktersizlikle suçlaması filan özellikle...... Resmen true queen

Adsız dedi ki...

Tesekkurleer :) bayiliyorum senin yazilarinaa

Unknown dedi ki...

Prenses Diana hakkında da bir yazı yazar mısın?Kadın hem moda sektöründe hem özel hayatıyla hem de çocuklarına olan bağlılığı ve aldatılması/yasak aşkları ile hem kraliyete hem de dünya ya damga vurmuştu nasıl bir damgaysa öleli 18 yıl oldu hala devam ediyor etkisi.Prinses Dİana'nın hiç yayınlanmayan bir röportajını izlemiştim ve onun için çok üzülmüştüm:( O röportajda prensin onu aldattıgını evlenmeden önce de bildiğini (şimdi ki karısı Camilla ile) hatta düğünlerine de geldiğini ve mihraba gittiğinde onu gördüğünü,şoförüyle ilişki yaşadığını prensin de bunu anladığını Cannes Festivali'ne giderken limuzinde, adamın trafik kazasında öldüğünü haber vermiş,Diana'nın aldatıldığını kraliçe de biliyormuş Diana ondan yardım istemiş mektup yazarak ama kraliçe hiçbir şey yapmamış :( Prens Charles, ilk olarak Diana'nın ablası ile çıkyormuş daha sonra ayrılmışlar ve Diana ve Charles bir yerde karşılaşmışlar ve hemen kızı öpmeye çalışmış (Diana 18 yaşında o zaman) ve Diana da çok erken olduğunu ve utandığını söylemişti :) evlenmeden önce de 13 kez buluşmuşlar ve Diana prens Harry'yi (asıl adı Henry imiş,ama Diana Harry demeyi daha komik bulduğu için böyle kalmış :D ) doğurduğun da evliliğinin bittiğini anlamış prens Charles Harry'yi ilk gördüğünde bu da mı sana benziyor diyip üzülmüş :( Prenses,eşiyle bir ziyarete gittiğinde bayılmış fakat prens onunla hiç ilgilenmemiş.Daha sonra da kadın kendini hayır işlerine vermiş zaten bir yandan da Prenc Charles'ı aldatmaya devam etmiş :))Bu arada diziyi de izlicem,bunların ekşınlarına bayılıyorum :)

Adsız dedi ki...

Birkaç gündür her şeyi bırakıp nefes almadan izliyorum beni çok sardı diziyi izlemediğim zamanlarda bile düşünür oldum sürekli aklımda izlemeyen kalmasın bence pelo sana da çok teşekkür ediyorum beni bu diziye başlatan sen oldun

Adsız dedi ki...

Pelin bugün şunu hatırladım: tiffany&co kolyeni kaybettiğin zamanlardan beri takip ediyorum seni. Hayatımın en istikrarlı işlerinden biri resmen.

Adsız dedi ki...

Peaky Blinders ı izlemelisin pelin acilen

Unknown dedi ki...

Diana'ya yazık Camilla'ya değil mi? O da neler çekmiş. Diana'ya katlanmış Charles için. Ben Camilla'nın gözünden bir film olsa izlerdim Diana'lı hiçbirşeyi izlemedim. Geçen bir röportaşjını gördüm kadın haplanmış gibiydi ve ağır depresyondaydı. Bir erkeği mutlu edecek bir kadın değilmiş bence ama tabi Charles'la evlenmeseymiş daha mutlu olurmuş kesin. Charles evil bir adam sanki.

Adsız dedi ki...

Tudors izlemen lazım

Adsız dedi ki...

O dizinin oyuncuları şimdi torun seviyo ayol😂Tudors mu kaldı 2017'de

Adsız dedi ki...

Degisik bir konu

Ecem Akanur dedi ki...

Gerçekten The Crown izleyip Margaret'e olan merakımdan bloga koştum:) Biraz spoiler oldu ama olsun çatlamaktan iyidir. Eline sağlık Pinkfreud!

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar