Gönderen / 5 Nisan 2013 Cuma / 29 Comments / , ,

Stil Her Sey(Mi)dir?

"Moda geçici, stil kalıcıdır." demiş Coco Chanel. Bu söylediği çok matah bir sözmüş gibi senelerce inandık, belledik bunu. Peki bu gerçekten öyle mi? Stil bu kadar önemsenecek, bu kadar ön planda tutulması gereken bir şey mi? Bana göre değil, hiçbir zaman da olmadı.

İspanyol fotoğrafçı Nacho Rojo'nun "Couples" isimli çalışmasını görünce modanın, stilin, kıyafetlerin ne kadar anlamsız ve önemsiz olduğunu bir kez daha hatırladım ve bu güzel çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim. Evet belki bu blogun tüm içeriğini başkalarının giydikleri, yaptıkları, taktıkları oluşturuyor ama her zaman savunduğum tek bir ana fikir vardır.. Kim ne giyerse giysin, ne takarsa taksın her zaman önemli olanın kimin ne dediği, neyi beğendiği değil, senin "içinde mutlu olduğun şeyi giymenin" olduğuna inanmışımdır. 

Nacho Rojo ve kız arkadaşı sadece saçlarında ufak oynamalarla, ufak makyajlarla ama değişik aksesuar ve kıyafetlerle dokuz farklı karaktere bürünmüşler bu çalışmada. Dış görünüşlerine bakıp karar vermek, onları yargılamak o kadar kolay ki. Her bir fotoğraf birbirinden farklı, hepsinde bambaşka insanlar gibiler. Bir kaç kumaş parçası, bir gözlük, bir şapka ile dünyanın en farklı karakterleri oluyorlar. Bizler herkesi giydikleriyle, taktıklarıyla, sürdükleriyle yargılarken doğru mu yapıyoruz? Dışında ne olursa olsun asıl önemli olan içindekinin olduğunu çoktan unuttuk mu yoksa? Bakalım bu çalışma hatırlatabilecek mi içimizdeki insanı....


Yukarıda gördüğünüz dokuz çift de aynı insanlar aslında. Tek değişik olan giydikleri, saç modelleri, bakışları. Bunların her biriyle tanıştığımızda, karşılaştığımızda vereceğimiz tepkiler ise bambaşka. Ne dersiniz, insanları giydiklerine, dış görünüşlerine göre yargılamak yerine içlerini keşfetmek için çabalamaya başlamalı mı? 

Bu çalışma sizlere neler hissettirdi, neler düşündürdü yorumlarınızı merak ediyorum.
Share This Post :
Tags : , ,

29 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok güzel bir çalışma olmuş.Sana katılıyorum.Gerçekten stil her şey değil önemli olan iç taraf.Farkettim de kıyafetler gerçekten insanı baştan aşağı değiştiriyor bu çok acımasızca.

Adsız dedi ki...

Bu yazıda,o çalışmada bambaşka bir acıdan bakmamı sagladı. Tesekkurler Peliin.

Adsız dedi ki...

bizim kız büyümüş de neler düşünürmüş. bıcı bıcı bıcıı..

Adsız dedi ki...

Ama aynı zamanda kıyafetlerimizi kişiliğimizi yansıtacak şekilde seçmez miyiz ? Bir nebze de olsa giydiklerimiz hakkımızda ipucu vermez mi ?

Adsız dedi ki...

7. fotografın Türkiye'de çekildigine çok rahat inanırım.

Adsız dedi ki...

insanı dış görünüşüyle yargılamak ayrı, stilleriyle yargılamak ayrı. paspal halimde girdiğim saat&saat mağazasında benimle resmen ilgilenmediler, veya sevil'de sephora'da hep yaşıyorum. ama ne zaman bakımlı süslü elimde telefonla ya da laptop çantasıyla girsem mutlaka güleryüzlü bir eleman bana yardım ediyor. bu negatif bir yaklaşım, yargılama. parası olması-olmaması durumu yargılanıyor, ona göre muamele ediliyor.

bunun dışında dış görünüm, tercih ettiğiniz kıyafetler insanla ilgili elbette ipucu verir. 15-16 yaşında full makyaj topuklu ayakkabılı bir kız mesela, karakteri ve ilerde dönüşmesi muhtemel kadın hakkında az çok birşey belli etmez mi? veya bi kot bi tişört, sade ama bakımlı, güzel kokan bir kıza kendimizi daha yakın hissetmez miyiz? kumaş pantolon sivri burun ayakkabı giyen erkektense çok güzel kesimli bir kot ve güzel spor ayakkabılar giyen bir adama aynı gözle mi bakarız? takılarına, aksesuarlarına bayıldığımız bir kadının başka konulardaki zevkine de daha bir güvenmez miyiz? stille yargılamaya hayır, ama stilin verdiği ilk ipuçlarına evet.

Adsız dedi ki...

Üzerimize giymeyi tercih ettiklerimiz (böyle bir tercih yapabilecek durumdaysak) zaten karakterimizi yansıtıyor olduğu için bu kadar kesin bir karar vermek doğru değil diye düşünüyorum. Elbette kıyafetlerin ardındaki kişilik çok daha önemli, ki o da davranış ve hayat tercihlerinde kendini belli ediyor zaten. Bir kişiyi sadece giydikleriyle değerlendirmek ne kadar saçmaysa stilini tamamen göz ardı etmek de aynı derecede saçma olur bana kalırsa...

Adsız dedi ki...

Hiçbir zaman modayı takip etmedim, çoğunluğun uyguladığı tarzları da hiçbir zaman denemedim.
Kendi stilimi kendim oluşturdum her zaman.
İnsanların ne giydikleri, ne taktıklarından çok karakterleri önemlidir benim için (bu da çok klişe bi laf oldu ama..)

Püskülün Belası Olmaya Geldi dedi ki...

cok basarili bir calisma olmua gercekten

Anita dedi ki...

Çok iyi düşünülmüş bir çalışma evet.

Kadının memeleri bazı yerlerde çok büyükken, bazı yerlerde fındık kadar. Demek iç tarafla da biraz oynanmış :\

neyse ok bye.

elis dedi ki...

bence insanların dış görünüşleri evet önemli ama insanları tanımadan sadece kıyftlerıne bakarak yargılamamalıyız çünkü bazen stil sandıklarımız aslında içten içe mutlu olmayabilir oysa insan mutlu oldugu kıyafetleri giymeli kendni huzurlu hssettklerını gıymelı sırf moda diye bişiler karıştırmamalı ben bu zamana kadr modayı takip etmedm içinde mutlu rahat hissetkierlmi giydim buda sanırm bakmla görmek arasındaki fark gibi bazen sadece bakarsın bazen insanın içini görürsün tanıdıklarımız bize görür tanımadıklarımz sadece bakarlar bunu gibi

Adsız dedi ki...

çok güzel bir çalışma

Adsız dedi ki...

Cok guzel yazmissin fotograflari gordugumde icimden gecenleri aktarmissin +1 diyorummm

Adsız dedi ki...

Bu yazında senin yorumuna katılmıyorum Pelin. İnsanları giydiklerine, taktıklarına göre değerlendirmek başka yargılamak bambaşka bir şey. Bana kalırsa insanın stili, kendini toplumda görmek isteği yerle orantılıdır. Sen de pek iyi biliyorsun ki, kişiler stillerini hayat tarzlarına, yaşam felsefelerine, savundukları ideolojiye ya da rol modellerine göre kendileri yaratırlar. Sonuçta kim ne giymek istiyorsa giyer ne takmak istiyorsa takar bi şekilde ama ucuz ama pahalı.. Konu bu değil. Oysa senin bahsettiğin şey stilden ziyada tamamen dış görünüş... Ne yazık ki bir takım idiotlar, insanları yobaz, cahil, köylü, varoş, entellektüel, zengin fakir olarak etiketliyor. Bu insanları kategorize etmektir. Stil ise bambaşka birşeydir! Kendini ifade etme şeklidir, bir çeşit sözsüz iletişim metodudur ki, etkisi hiç şüphesiz kıçını yırtsan da bile anlatamayacagın kadar sey anlatır senin hakkında. Okumayı bilmek önemli sadece.
Hilal

Naked Queen dedi ki...

güzel bir konuya deginmişsin , bu karelerle de mükemmel olmus daha güzel bir açıklaması olamazdı

birkaç gün önce denk geldiğim Mevlana'nın bir sözü var ;
'' İnsanı gördüklerinden ibaret sayma,göremediklerinde ara .İçidir hakikat'in resmi, dışı sadece bir manzara ''

beni etkilemişti

nihan aydın dedi ki...

Bir önceki yorumcu Hilal'e sonuna kadar katılıyorum.

Adsız dedi ki...

Maalesef devir ye kürküm ye devri eğer paraya kayıp güzel giyinirsen herkes uşağın oluyor yoo eğer paspal özensiz çıkarsan bu sefer karşıdaki sana uşak muamelesi yapıyor

Hayat böyle acımasız en kötüsü ufacık çocuklara bile markacı olmaya özendiriyolar gelecekte de değişen bişey olmayacak belliki

Adsız dedi ki...

stil kavramını eleştirmeye başlamadan önce ne olduğunu biliyor olmamız gerektiğini düşünüyorum.stil sadece kıyafetler değildir pinkcim.nasıl yaşamayı seçtiğimizdir aslında,kim olmak istediğimizdir.ve insan olarak kendimizi değişik şekillerde ifade ederiz.konuşma tarzımız,ses tonumuz,giyim kuşamımız bizim hakkımızda bilgi verir.ben dış görüntümüzle kişiliğimizi tamamlamanın kötü bir şey olduğunu hiç düşünmüyorum.hatta bu bence değerlendirmemiz gereken bi fırsat.illa bunu yapmak için son moda kıyafetler giymemiz gerekmez stil sahibi insan hangi ortamda olursa olsun(evde otururken,uyurken bile...) kendisini tanır ve bu doğrultuda giyinir.stili bütün olarak düşündüğümüzde evet bence stil herşeydir,çünkü stil demek yaşam tarzı ve kişilik demektir.

Adsız dedi ki...

muhteşem bir özet! son günlerde insanlara dair hissettiklerimi daha iyi açıklayamazdı kimse.

bizi bu fotoğrafçı ve çalışmasıyla da tanıştırdığın için ayrıca teşekkürler. gece fotoğrafları özellikle incelenmeli.

Adsız dedi ki...

icim sikildi pinky yok mu soyle pradanin yeni sezon ayakkabilari falan..

Adsız dedi ki...

ilk defa bu kadar ciddi yazdığını gördüm korktum....

Adsız dedi ki...

Böyle bi şey paylaşman hoşuma gitti pink gerçekten de acımasızca önyargılı olabiliyoruz insanlara karşı keşke insanların kalbini daha rahat sevebilsek.

Adsız dedi ki...

burada kıyafet değişince farklı düşünülmüş fakat normal de tek tarzdır insan genel olarak. yaş değişimleri hariç vb. normal hayatta ki stilimiz bizim içimizi yansıttığını düşünürüm daima. insan tamamen olmasa da büyük oran da seçimleriyle kendini yansırıyor bence.

Adsız dedi ki...

Stil her şey demek değil tabii ama insanı da değiştiriyor. İlk izlenim kolay kolay unutulmuyor ki bir insanda da baktığımız ilk şey doğal olarak dış görünüşü oluyor. Zaten insanlar da kendi yaşamlarına göre giyiniyorlar. Justin dinleyen kız gothic gibi gezmez sonuçta. Bence o kadar önyargı diye tutturmaya gerek yok.

g.m. dedi ki...

katılmıyorum. stil dediğin şey zaten insanların konuşmadan kendilerini karşı tarafa aktarması, kendini ifade etmesi, kişiliğini yansıtması demek bana göre. zaten bu yüzden körü körüne trendlere bağlı giyinen insanlar kötü görünüyor, her trend onun yapısına uymuyor ve karakterine yakışmıyor. ne zaman moda akımlarının içinden kendine uygun olanları seçip stilini oluşturuyor o zaman kendini ifade etmeye başlayıp iyi görünüyor.

yani bir insanı sırf giydikleri için yargılamakla ortaya koyduğu stille yargılamak arasında dağlar kadar fark var bence.

Havva Yeşilyurt dedi ki...

Stilin insanın içini yansıttığını düşünen biri olarak insanları kıyafetlerine göre tanımaya başlamanın yanlış olduğunu düşünmüyorum. O an, o gün ne hissediyorsak ona göre giyindiğimizi göz önünde bulundurursak çok da normal. Stil her şey değil belki ama büyük bir parçası insanı tanımanın. Başkası gibi giyinen bir insan zaten başkası gibi de düşünüyordur. Kendi olamayan insan kendi gibi de giyinemez.

Adsız dedi ki...

sondaki ben reel

yaban gülü dedi ki...

Evet ya ekleyecek birsey birakmamissin

Adsız dedi ki...

Eğer hergun biri gelip bugun buny giyeceksin deseydi ve bu tercihlerde kendi irademiz olmasaydi yukaridaki yaziya katılabilirdim ancak giyim kusam ya da topluca tarz kişinin düşünce yapısından tercihlerinden yaşam seklinden ve daha birçok insani ogelerden şekillenir dolayisiyla insanlari dis görünümüne bakarak degerlendirmek cok da yaniltici olamaz.

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar