Gönderen / 23 Nisan 2013 Salı / 13 Comments / , , , , ,

Bir Dis Tedavisi Masalı - 4

Arabanın arka koltuğunda oturan, ıspanağını yemeyi ihmal etmeyen, dişlerini sürekli fırçalayan çocuklar! Bugün eğitici, öğretici olmasını umduğum bir yazıyla karşınızdayım. Malum, bir seneye yakındır diş teli kullanıyorum ve deneyimlerimi en objektif şekilde sizlere aktarıyorum. Sebebi belli, bu işe girmeden önce internette okuduklarıma aldanıp senelerce erteledim tel işini. Ben yandım, ben geç kaldım, siz kalmayın istiyorum. Dişlerinizde en ufak bir bozukluk varsa hemen koşun! 

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim şeylerden bahsetmeyeyim yine. Hayır acımıyor, hayır yeme içme düzeniniz bozulmuyor, hayır ağrılar içinde uyanmıyorsunuz. 


Doktorum Cüneyt Keskin'le tanışmamızın, tedaviye başlamamızın üzerinden bir sene geçtmiş hemen hemen. İlk yazımı 12 Haziran 2012'de yazmışım. 10 ay bitmiş bile. Tedavim bir sene sürecek denmişti ama bakalım, şu meşhur lastik takma olayı yüzünden uzayacak gibi görünüyor. Bir kaç gün sonra kontrole gittiğimde öğreneceğim ne durumda olduğunu. Diş teli dişlerinizin düzelmesinde büyük etken olsa da şeklin oturması için kullanılan lastikler çook daha büyük bir rol oynuyormuş. Günde 16 saate kadar takmanız isteniyor ama benim gibi ayağı kırık köpek gibi gezince takılmıyor işte insan içinde. O yüzden sanırım 1 seneyi biraz daha aşacak tedavim. Yani yine sorun bende! 


Malum diş teli, diş tedavisi diyince herkesin söyleyecek bir şeyi oluyor. En çok da süre konusunda maşallah herkes doktor olmuş! Ne kadar kalacak diyorlar, "1 sene falan." diyorum, herkeste aynı tepki "AAAA OLUR MU ÖYLE BEN ÜÇ SENE TAKTIM." Ya senle ben bir miyiz? Herkese uygulanan tedavi, yöntem, diş yapısı ayrı, ama maşallah herkeste bi karşısındaki korkutma girişimi. Korkmayın arkadaşlar, çevrenizdeki çok bilmişlere inanmayın. Evet senelerce takma ihtimali de var, 6 ayda düzelme ihtimali de. Gerçek bir uzmana, işin profesyoneline görünmeden kimsenin dediklerine kanmayın. Ne kadar erken giderseniz, sağlığınıza o kadar erken kavuşursunuz. 


Bu arada bir de uygulama tavsiye edeceğim size. Daha önceki yazılarımda bana ağrısız, sızısız, muhteşem bir sene geçirten canım doktorum Cüneyt Keskin'in sosyal medyaya ne kadar ilgili olduğunu söylemiştim. (Kendisi sosyal medyacı olduğu kadar celebrity de bir insan, Colgate reklamında görmüş olabilirsiniz) Cüneyt Doktorcum websitesine benim yazılarımı da koymuş ki bu beni nasıl mutlu etti anlatamam. Bu tedaviyi uygulayan, uygulamayı düşünen daha çok insana ulaşacağım için çok sevinçliyim. Uygulamaya gelirsek... Cüneyt Hocanın iortodontist isimli uygulaması diş teli tedavisi sırasında ihtiyacınız olan her şeyi karşılıyor. Tedavi takibi, bakım, püf noktalar, randevular, bakım her şeyi kapsayan ve iTunes'dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir uygulama. Benim gideremediğim sorularınızı ve merak ettiklerinizi bu uygulamayla giderebilirsiniz. Hiç olmadı http://www.ortodontistweb.com adresinden Cüneyt Keskin'e birebir soru sorabilir, daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını okuyabilirsiniz.

E ama kızlar artık ben daha ne yapayım ya, elinizden tutup doktora götürücem bir sonraki adımda. 

Share This Post :
Tags : , , , , ,

13 yorum:

Unknown dedi ki...

Tel falan takıp çıkarılıyor da en önemlisi tel çıktıktan sonra takılan plak ki onu daha ben dahil kimsenin takılması gereken süre kadar taktığını görmedim.Hele ben resmen takmadım insanların içine ben bununla çıkmam diye sonuc 2 sene taktıgım tel bi işe yaramadı dişlerim bi güzel kaydı(ben,doktorum ve annem dışında kimse fark etmese de).doktorum da tekrar tel takıcaz bu sefer daha ağır bi tedavi olcak deyince hocam ben bi düşüneyim en kısa zaman da gelirim diyeli yaklaşık bir yıl oldu.yani o plağı takın boş verin milleti.

Adsız dedi ki...

uygulama çok güzelmiş teşekkürler

Adsız dedi ki...

o 3 sene takıyorum diyenlere hiç aldırma. ben 4 yıl taktım. ağrılar içinde uyandım evet. ama hem çene yapım hemde dişlerim bozuktu. herkeste farklı etkiler gösterir bu iş. kız kardeşim sadece 6 ay taktı mesela. ne ağrısı oldu ne de başka bir rahatsızlığı.

bide şu var yapan doktor iyi mi değil mi? benim doktorum biraz öküzdü sanırım. daha sonradan ihmal ettiği çok fazla nokta çıktı ve şu anda tedaviye sıfırdan tekrar başlamam söz konusu. ama sen doktorundan memnunsan, gereken ilgi alakayı gösteriyorsa ve seni dişlerine ne yaptığı konusunda an küçük ayrıntıya kadar bilgilendiriyorsa gerisi teferruat zaten. başkalarının lafına güvenmemek lazım.

Milena dedi ki...

Ben bu işi çocukken halledenlerdenim.bizim dönemimizde teknoloji daha gerideydi şimdi beyaz teller filan çıktı baya robocop gibi geziyorduk ortalarda:)2.5 yıl sabit 3 yıl filan da damaklık taktım ben.Birde bozmasın diye tüm 20liklerimi ameliyatla aldılar üniversitede.Sonuç diye sorarsan mükemmel ötesi dişlere ve ağız yapısına sahibim.Tüm zorluklara değdi kısaca.doktorum öyle mükemmeldiki hımm üst dudak yok çıkarmamız lazım diyordu ve başarıyordu:)iyi doktor çok önemli.

Adsız dedi ki...

hangi diş macununu kullanıyorsun pelin?

Adsız dedi ki...

Diş arası fırçası ile diş ipinin arasındaki fark nedir?

Adsız dedi ki...

3 aydır tel tedavisi görüyorum bende birde 24 yaşındayım. 16 yaşında da sabit olmayan tel takmıştım ama yanlış doktor seçiminden hiçbir işe yaramamıştı. Şimdi öndeki dişlerimn yanındaki dişler çekildi ve tüm dişlerim kaydırılarak aradaki boşluk kapatılıyor. Biraz cesaret işi bence ve evet ağrıysa allahını yaşıyorum ağrı kesicilerle ayakta duruyorum her konrolden sonra ama ben güzel dişlere sahip olabilmek uğruna yapılması gereken şeyler gibi görüyorum. O yüzden kimsenin dediklerini takmayın görüntü açısından diyorum ve evet gülünce çok güzel olmak istiyenlerdenseniz gidin şu acıyı çekin yaptırın:)

Merve dedi ki...

Ben bir buçuk yıldır tel takıyorum.Geçen ay şu meşhur bantları hayvan gibi yediğimden sürekli takamamıştım-biliyorsun yemek yerken çıkarıyoruz- . Geçen ay tam çıkacaktı teller hooop ben kart kurt çubuk kraker ye teller kopmasın mı ? Hayde benim doktor bi daha yapıştırdı ve tedavin uzayabilir dedi :(( İnşallah bir sorun çıkmaz.Ancak bi sorun var benim dişlerim inci gibi olmazdı acaba neden ??? Yaşımda daha küçük ama doktorun bir bildiği vardır heralde ama telleri taktıralı tam 8 kilo verdim ;)

Shelby dedi ki...

Benim yaşım 29 ve ben biraz da senin sayende diş tedavisine başladım. Dişçi korkum o kadar büyüktü ki 29 yıldır doktora gitmemiştim. Tabii ki ağzımın içi çürük ve diş taşları ile dolu idi. 2 aydır sadece diş tedavisi oluyorum ve 2 hafta içinde tel tedavisine başlanacak.

İyi doktor seçmek çok önemli. Ankara'da yaşayanlar için ben Nejat Bora Sayan'ı öneririm.

schwarzrotgold ~ typokiller dedi ki...

Çok farklı yorumlar gelmiş. Pinkfreud hiç sıkıntı çekmediğini söylerken, Güneş Ünal ağrı kesicilerle ayakta durduğunu yazmış. Sanırım doktorun kalitesi de bu noktada ortaya çıkıyor. Güneş hangi doktora ya da hastaneye gidiyorsun? Söyle de ben oraya gitmeyeyim.

Adsız dedi ki...

pelin braketlerin metal mi yoksa şeffaf mı takıyosun?

Adsız dedi ki...

Ben tam 2 yıldır diş teli takıyorum geçen ay lastik kullanmaya başladım zaten lastik tedavinin sonlarına doğru veriliyor.Birde alt dişimin arkasına da tel taktı.Çok şükür ki 16 gün sonra çıkıyor tellerim.Daha sonra plak kullanıcağım plak ile ilgili çok şey okudum hepsinin ortak noktası kullanmak zorunda olduğum,Çünkü kullanmazsan dişlerin tekrar kayıyor ve tüm o emeklerin acıların boşa gidiyor.Zaten şeffaf oluyor belirginliği yok çok yakından belli oluyor.Birde diş teli içinlastik kullanmak zorunda olup kullanamayanlar gece mutlaka taksın yatarken. Umarım tellerim çıkınca dişlerim umduğum gibi olur.Son olarak tel ile ilgili herkesin bi görüşü var doğru veya yanlış kullanmayanların bile.Onların gözünüzü korkutmasına izin vermeyin gidin bir uzmana görünün.Tel takmaktan korkmayın ben şimi iyiki takmışım İyiki başkalarının eleştrilerini dinlememişim diyorum.

Adsız dedi ki...

Bir şey sorcam diş teli varken dolgu yapılır mı

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar