Gönderen / 26 Kasım 2012 Pazartesi / 33 Comments / , , , , , , , , , , ,

Ünlülerin Dövmeleri: Marc Jacobs

Yine başlatıp başlatıp devam etmediğim bölümlerden birisiyle karşınızdayım. Ünlülerin Dövmeleri yazısı yazmak iyi güzel, sizler de okumayı seviyorsunuz ama benim için tam bir işkence. Bu ünlüler bi tane, iki taneyle yetinmemişler ki, onlarca dövmeleri var. Hepsini tek tek bul, anlamlarını araştır, baya zahmetli bir süreç oluyor benim için. E onlara baktıkça benim de dövme yaptırasım geliyor, bu da bir diğer eksi. Ama bütün bunları geçersek bir ünlünün dövmelerini inceleyerek onların hayatına, bakış açısına, fikirlerine dair bir çok şey öğrendiğimiz için seviyorum bu bölümü. Bugün hem işlerinin, hem kendisinin, hem dövmelerinin hastası olduğum Marc Jacobs abimizin dövmelerini incelemeye çalışacağız. 


Marc Jacobs'ın vücudunda irili ufaklı 30'a yakın dövme olduğu söyleniyor. Gözlemleyebildiğim kadarıyla hepsini yazmaya çalışacağım. Benim en dikkatimi çekenler omuzlarındaki yıldızlar. Sol omzunda üç, sağ omzunda beş tane olmak üzere renkli yıldızlar mevcut. Başkası yaptırsa amele gibi gelir ama onun diğer dövmeleriyle birleşince karakteristik duruyor. Sağ omzunda çok tartışılan kırmızı bir M&M karakteri bulunuyor. Allahın bonibonunu bu kadar sevmesi garip geldi. Sonuçta meşhur bir logo, yaptırmak istemiş olabilir tabi. Sağ kolundaki M&M karakterinin altında bir de Spongebob dövmesi var. Spongebob denen karakteri peynire benzetiyorum ben o yüzden de onu gördükçe ağır bi peynir kokusu geliyo burnuma, o yüzden hiç sevmiyorum Spongebob'ı. Dövmesini de sevmedim yani. Yine niye yaptırdığı anlaşılamayan manasız bir dövme. Gerçi dövmenin başkasına değil, sana ne ifade ettiği önemli. Onun için de vardır bir anlamı elbet. Sol göğsüsünün üzerindeki "Shameless" dövmesi bence en seksi olanı. Bir erkeğe oraya dövme yaptırmak inanılmaz yakışıyor bence. Spongebob'ın altındaki yeşil Kermit'e benzeyen oyuncak ise Marc Jacobs'ın çıktığı South Park bölümde Eric Cartman'ın oynadığı doldurulmuş oyuncağın ta kendisi. Adama bak ya başka bölümden bile değil kendi bölümündeki oyuncağı yaptırmış.


Marc Jacobs biraz kendisine aşık bir abimiz sanırım. Gerçi ben onun kadar mükemmel olsam aynada kendimde öpüşürdüm. Neyse dövmelere dönelim. South Park'ın bir bölümünde kendisinin çizgi karakteri oynatılmış. O kadar beğenmiş ki hemen dövme yaptırmış bu South Park karakteri halini dövme olarak yaptırmış sağ iç koluna. Bu karakterin üzerindeki "Oui", Fransızca'da "Evet" anlamına gelen oui olduğunu düşünebilirsiniz belki ama aslında Fransız porno dergisi olan "Oui"nin logosunu yaptırmış Marc ahahah. Diğer kolunda ise "Lui" yazıyor kırmızı renkte. Sol alt kolunun ön kısmında ise "Bros Before Hos" dövmesi var. Erkek olsam bunu da yaptırırdım ben. Kankalarım manitadan önce delir mealli bu dövme erkeğe çok uyuyor. Marc Jacobs'ın bütün dövmelerini özel tasarımcısı olan Scott Campbell yapıyor. Marc Jacobs dövmeleri hakkında onları çok fazla düşünmeden, spontane olarak yaptırdığını söylüyor. Belli anam belli, düşünsen çoğunu yaptırmazsın zaten. "80 yaşına geldiğimde pişman olur muyum? diye düşünmektense şu an keyfini çıkarıyorum dövmelerimin." diyerek en doğrusunu söylüyor aslında.


Sol dirseğindeki üzeri şekerli donut kadar mide bulandırıcı bir şey görmedim hayatımda herhalde. Tövbe yarabbim babun götü gibi o ne öyle ya. Pis donutın üzerinde iki tane yanyana oturan ayı var. Ayıların altındaki "PB/NB" dövmesinin anlamını ne kadar araştırsam da bulamadım. Bu sebeple en sevdiğim dövmesi oldu. Ne kadar az kişi biliyor anlamını, o kadar iyi bana göre. En komplike dövmesi o herhalde. Sol adonisinin üzerinde geçmiş yüzyıllara ait bir koltuk tasarımı var. Bana bildiğin çekyat gibi geldi. Sırtında ise 1982 yapımı Poltergeist filminden bir sahne var. Dövmeyi görünce filmi merak ettim. Ben de izlediğim filmlerden, orada geçen cümlelerden oldukça etkilenirim. Görsel şeyler değil hep kelimeler kalır aklımda. Marc Jacobs'ın bu dövmesinden sonra filmi izleme listeme aldım. Sağ adonisinin hemen altında ise bir "J" harfi var. Soyadının başharfi olduğunu düşünüyorum. İşte yine kendiyle ilgili bir şey. Sol üst kolunun arkasında pin-up tarzı bir kadın var. Bu dövmesi nadir renksiz dövmelerinden birisi. Dövmede bir şeyler yazıyor ama o da bilinmiyor.


Sağ kolunda M&M ve Spongebob dövmelerinin arasındaki "George and Martha" isimleri dikkat çekiyor. Önce anne babasının adı falan sandım ama meğerse 1966 yapımı "Who's Afraid of Virginia Woolf?" filmindeki karakterlerin isimleriymiş. İlginç bi abimizsin Marc, ne diyeceğimi bilemedim. Sol iç kolunda 3d gözlükleri takmış, çığlık atan bir kadın var. Marc'ın bu dövmeyle anlatmak istediği nedir, vermek istediği mesaj nedir hiç anlamadım, ama anlamını merak etmeden bakınca güzel görünüyor dövme. Yazmayı unuttum ama ilk fotoğrafta görebileceğiniz sol üst kolundaki öpüşen iki köpek dövmesi de çok tatlı. O da favorilerimden biri oldu. Sağ iç bileğindeki "Perfect" dövmesi bizleri şaşırtmadı. Evet öylesin aşkım, bunu vücuduna kazıtmana gerek yoktu. Şaka bir yana bu "perfect" dövmesi yaptığı işi nasıl yapması gerektiğiyle ilgiliymiş, öyle diyor. Biz de yedik, kendine diyosun işte bal gibi. Evet perfectsin gerçi, diyeceğimiz yok.

İşte yakalayabildiğim kadarıyla moda tanrısı Marc Jacobs'ın dövmeleri bu şekildeydi. Siz nasıl buldunuz bu onlarca dövmeyi? Size de ilham verdi mi, yoksa bunlar sadece onun karakteristik özellikleri mi?
Share This Post :
Tags : , , , , , , , , , , ,

33 yorum:

Adsız dedi ki...

KENDİ DOVMELERİNİ DE YAZ LUTFEN!

Naz dedi ki...

ilk resimde kırmızı ruj ve oje sürdüğü resmi görünce kör oldum :(

Unknown dedi ki...

Bu adam yakışıklı yahu :D Baktıkça bakasım geliyor adama :D Zaten nerde yakışıklı adam pat gay çıkıyolar.
Ama o donut nedir ya gördüm şempanze şeyi gibi dedim yapıştırmışsın oraya babun götünü :D bence hepsi teker teker anlamlı dövmelerinin kafasına estiği için yaptırdığını sanmam.Bu arada köpeğinde de M&M dövmesi var dikkatimi çekti merak ettim onun için ne anlam ifade ettiğini ? :D

Nur dedi ki...

Hic yakisikli degil bence adam ojeli fotograf cekinmis sen hala yakisikli diyosun :(

Adsız dedi ki...

pinkcim adamın vücudu anasınıfı çocuğunun resim defteri gibi :) yıldızlar çok hoş görünüyorlar cidden ama o koltuk/çekyat/kanepe ne arıyo o caaanım adonisin üstünde çözemedim :)

Adsız dedi ki...

Aslında Adam Levine'i de yazabilirsin. Hatta çok güzel olur.

Adsız dedi ki...

Bu ne ya böyle dövme mi olur adam kakasını yapsa aa bugün bundan çok etkilendim bi kaka resmi yaptırayım şu shameless'ın altına diyecek gibi duruyor. Dövme dediğin manevi anlamının yanında derinlik barındırdığında güzel, tamam anlıyorum o koltuk senin için çok önemli olabilir Mark ama dövme yaptırmana hiç gerek yokmuş.

Adsız dedi ki...

Evett Adam Levine'in dovmelerini ben de cok merak ediyorum

Adsız dedi ki...

yaww yavrım elbet kendi bilir her şeyin kendince bir anlamı vardır belki ama bu ne yaaa!! defterlerine sticker koleksiyonu yapıştıran 4.sınıf kız öğrencisi gibi davranmış vücuduna. bu adamcağız küçükken çok fakirmiş bence.

Adsız dedi ki...

Herkesden çok senin dövmelerini merak ediyorum. Çok güzel görünüyorlar..

Adsız dedi ki...

Adami seviyorum da sicmis siviyo bence ya

Adsız dedi ki...

Yanlış okumuyorsam "PB/NB" değil "PB/BB" yazıyor

Adsız dedi ki...

bence bütün dövmeleri mal gibi...

Adsız dedi ki...

sadece shameless'i beğendim.

adam levine'i düşün derim ben de bidahaki yazıya :)

Adsız dedi ki...

Ojeli rujlu fotografı görünce gözlerim eridi. Doughnut'lı dovme hakaten igrenc bence sarhoşken yada fazla doughnut yedikten sonra şeker komasına girmek uzereyken gidip yaptirmis olabilir. Bakip bakip yememeliyim diyo olabilir bence... Dövmeleri pek begendigim soylenemez cipsten çıkan dövmelere benziyo cogu. Bitek shameless'i begendim. Adam Lavine'in dovmelerini cok merak ediyorum onuda yazarsan sevinirim :)

Biricik Jones dedi ki...

Soguttun walla adamdan... ilgi adonıslerden dovmelere kaydı :S al senın olsun... Donut dovmesı olan adama yogggum ben MJ olsa bıle walla

Adsız dedi ki...

http://www.bikotbitisort.com/2011/11/sonbaharks-modas-deri-ceket-nasl.html taaa 1 yıl önce rock chic yazmak lazım demişsin, hala yazmamışsın. YAZSANAAAA <3

Adsız dedi ki...

dövme bahane adonisler şahane

Adsız dedi ki...

Marc kaç yaşında Pelin?

Adsız dedi ki...

Marc Jacobs u çok sevsemde dövmelerini pek beğenmedim açıkçası tek beğendiğim dövmesi BROS BEFORE HOS oldu .

Adsız dedi ki...

Bence çok iyi durmamış ya,kötü duruyor bi yerden sonra.

Adsız dedi ki...

bencede bros before hos ve shameless en iyileri.Diğerleri öylesine gibi geldi ve kesinlikle adam levine'ı yazmalısııın :D

elif yalçınkaya dedi ki...

bu adama ölürüz evet ne yapsa kabulümüz ama o çekyat dövmesi nedir allah aşkına yaa?!

Tuba Küçük dedi ki...

hangi kafa vücuduna bir koltuk çizdirecek kadar güzel ki? Hani hayatı mükemmel ve kendisi de mükemmel ya bu şaşırtmış adamı. Abi o koltuk nedir ya gördükçe gülesim geliyor.

Adsız dedi ki...

Aklına eseni dövme yaptırmış evet ama hepsinin kendisi için bir anlamı vardır diye düşünüyorum. İlginç bir adam cidden. neyse farklı olmak iyidir.

Adam Levine'i ben de merak ettim bu yazıdan sonra. diğer yazıya onu görmek isterim.

unmindfulof dedi ki...

adam resim defteri gibi.

unmindfulof dedi ki...

adam resim defteri gibi.

Unknown dedi ki...

İlham aldığımı söyleyemem, dövmeleri oldukça kişisel bulduğum içindir belki de.
Bir başkasında görsem büyük ihtimalle iğreneceğim kadar anlamsız ve çok sayıda dövmeyi onda gördüğüm için hayran olduğumu söyleyebilirim.

Unknown dedi ki...

Bir de Johnny Depp'i de Ünlüler'in Dövmesi listene eklersen sevinirim ;)

Adsız dedi ki...

Megan Foxuda eklesene Pink

Adsız dedi ki...

Ozzy Osbourne'ün dövmelerini inceler misin ?

Adsız dedi ki...

Ozzy fikri iyiymiş

Adsız dedi ki...

ahah ozzy dediniz de o adamın iki dizinde de gülen surat dövmesi var tuvaletteyken kendi çizmiş iyi güldüm

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar