Gönderen / 4 Eylül 2012 Salı / 50 Comments / , , , , , , , ,

Ebay'den Nasıl Alısveris Yapılır? Pay Pal Nasıl Kullanılır?

Yemin ediyorum 10 tane çocuğum olsa, bi de üstüne üç tane kreş işletsem bu kadar dertle uğraşmazdım. Ebay dedikçe günde elli tane nasıl alınır, güvenli midir, kargom gelir mi diye sanki Ebay Türkiye yetkilisiymişim gibi sorulmasından fenalık geldi. Bize kimse öğretmedi, kendimiz araştırdık öğrendik. Ama prenseslere araştır, öğren denince on ton surat. Bakın ilk ve son kez anlatıyorum. İyice öğrenin tamam mı? 

Ebay satıcılarının çoğu hatta hemen hemen hepsi ödeme yöntemi olarak Pay Pal'ı kullanıyorlar. Pay Pal nedir peki? Kredi kartı numaranızı bir kere girdiğiniz, onun dışında kartınızla, numarasıyla, vs..siyle işi olmayan bir ödeme sistemi. Pay Pal güvenli mi? diye sormadan önce bir düşünün. Milyonlarca kişi sorunsuz olarak kullandığına göre güvenlidir di mi? Öncelikle https://www.paypal.com 'a girip bir kullanıcı hesabı oluşturun. Herhangi bir siteye üye olur gibi, mail adresi, şifre vs.. klasik bir şekilde üyeliğinizi oluşturun. Daha sonra "kredi kartı onaylatma işlemi" var. Kartınızı bir kez onaylatacaksınız dedim ya bu o işte.


Üye girişi yaptıktan sonra Kullanıcı Profili sekmesine gelip "Kredi Kartı Ekleyin Veya Düzenleyin" yazan kısma tıklıyoruz. Buraya tıklayınca karşımıza çıkan "Kart Ekle" butonunu kullanarak kredi kartının istenen bilgilerini girip beklemeye başlıyoruz. 

Daha sonra en çok becerilemeyen kısım geliyor. Kartı onaylatma evresi. Pay Pal kartın size ait olduğundan emin olmak için kartınızdan 3 TL çekiyor (geri yatırıyor bunu sonra) Ay sonunda ekstrenizde bu çekimin yanında PP Code denilen 4 haneli bir kod oluyor. O kodu Pay Pal hesabınıza giriş yapıp geçen seferki adımları izleyerek Kart Ekle dediğimiz bölüme kadar gelip girmiş olduğunuz bilgilerin yanında "Kartı Onayla" yazan kısma giriyoruz. Aslında çok basit ama bir türlü ikisini denkleştiremiyor bizim kız kısmızı. Ekstreyi beklememek için de internet bankacılığı kullanıyorsanız, hesap hareketlerinizde anında görünüyor o kod. Bu 4 haneli kodu girip kartı onaylatmadan, Pay Pal kullanmanız mümkün değil. Yani ne yapın ne edin bunu becerin. Sonrası çocuk oyuncağı zaten. 

Pay Pal kısmını hallettiyseniz Ebay bölümüne geçiyorum. Halledemediyseniz zaten okumayın devamını, Pay Pal'sız Ebay bir hiçtir.


Ebay'e üye olmayı anlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum artık. Üye olup adres bilgilerimizi "eksiksiz ve doğru" girmek en önemlisi. Baktığınız ürünlerin kargosunun ülkenize ne kadar geldiğini bu bilgilere göre gösteriyor Ebay. Yalan yanlış şeyler yazmayın yani. Ben örnek olarak beğendiğim bu kolyeyi alacağım şimdi. Bir ürünü beğenince bakmamız gereken üç nokta var.

1- Kargo ücreti: 5 dolarlık kolyeye 15 dolar kargo ücreti vermemek için dikkatle bakmamız gerekiyor. Örnekteki ürün "Free Shipping" yani beleşşşşş. Gelmesi 3-4 hafta sürüyor ama sonuçta bedavee. Çinden, Hong Kong'dan ve o civarlardan gelen ürünler genelde Free Shipping oluyor. Değilse bile arayın bulun, aynı ürünün ücretsiz kargolusu mutlaka vardır.

2- Buy It Now Butonu: Beğendiğiniz ürüne "Aaa ne kadar ucuzmuş" diye atlayıp onun açık arttırma ürünü olduğunu görüp hayal kırıklığı yaşamamak için buy it now yazan ürünlerden alıyoruz. Aç gözlüler açık arttırmalarda otomatiğe bağladığından kazanmanız pek olası değil. Yani ben hiç denemedim bilmiyorum. Ürünü alırken bu "buy it now" tuşuna basacağız. 

3- Satıcının Feedback'i: Ebay satıcılarının hayatları, en önemsedikleri şey "feedback", yani ürünü aldıktan sonra satıcıya verdiğiniz oy. Bir ürün beğendiğizde satıcının geri bildirim oranına mutlaka göz atın. %99-95 civarıysa gözünüzü kırpmadan alın. Neden kötü oy vermişler, eksik ürün mü yollamış, geç mi kargolamış, ilgilenmemiş mi hepsi o bildirimlerde yazıyor. Güvenli satıcıyı araştırın bulun. Top Rated Seller en güvenilir olanlar. Adamların işi bu, ticarete dökmüşler direk. Mümkün olduğunca Top Rated Seller'lardan alışveriş yapın. Top Rated değilse bile bildirim oranı yüksekleri seçin. Bir sorun çıktığında eksi oy vermemeniz için aynı ürünü hiç sorun çıkarmadan yolluyor bunlar.


Eveeet, dediğim noktalar dikkat ettiysek satınalma işlemine geçiyoruz. "Buy it now" butonuna bastıktan sonra bu sayfa çıkıyor karşımıza. Fiyatına, kargo ücretine son kez bakıp teyit ettikten sonra "Commit to Buy" diyoruz. Bu noktadan sonra ürünün ödemesini kesinlikle yapacağınızı var sayıyor Ebay. Eğer ödeme yapmazsanız satıcı sizin için negatif oy kullanabilir ve, diğer satın alımlarınızda profilinizi inceleyen satıcılar size kıllık çıkarabilir, ya da yardımcı olma işlemlerini geciktirir. Bak eminsen basıyorum "Commit to Buy"a.


"Commit To Buy" dedikten sonra bir sayfa daha çıkıyor ve "Pay Now" diyen tuşa basıyoruz. Sonrasında bizi Pay Pal'a yönlendirecek olan sayfa çıkıyor. Benim koyu renkle kapattığım kısımda ürünün kargolanacağı adresiniz yazıyor olacak. Doğruluğundan emin olduktan sonra Continue tuşuna basıp Pay Pal'a yönleniyoruz.


Artık adım adım sona yaklaşıyoruz. Continue dedikten sonra Ebay bizi otomatik olarak Pay Pal'a yönlendirdi. Üye olduğumuz mail adresi ve şifremizle giriş yaptıktan sonra tekrar ödeme sayfasına yönlenip, siparişimizin son halini görüyoruz. Yapacağımız ödeme 4,99 dolar. TL karşılığı olan 9,48 lira ise yine aynı sayfada yer alıyor. Hangi kartımızdan çekileceği, ne kadar çekileceği gibi bilgilerin yer aldığı bu sayfayı inceledikten sonra "Devam" tuşuna basıp tekrar Ebay'e yönlendiriliyoruz.


Ve artık son adım. Pay Pal sayfamızda onay verdikten sonra tekrar Ebay'a yönleniyor sayfa ve onaylayıp ödememizi yapıyoruz son olarak.


Onay verip ödemeyi yaptıktan sonra bu sayfayı görünce artık kargomuzun gelmesi için gün saymaya başlayabiliriz. Kolyemi güle güle kullanıyım, bu vesiyleyle hiç yoktan kolye almış oldum :))

Bunların dışında çok sorulan bir kaç soruyu cevaplayıp, bi kaç ekstra bilgi vereyim.

- 75 Euro yani 90 Dolar'ın üzerindeki siparişleriniz TÜRKİYE'YE GELMEZ GÜMRÜĞE TAKILIR. Bir de gidip bi o kadar vergi ödemek zorunda kalırsınız. Alışverişinizi ona göre yapın.
- Fiyatı ne olursa olsun hiçbir şekilde elektronik ürünler de gelmez. O da gümrüğe takılır. Kozmetik, krem, parfüm, duş jeli vs.. gibi ürünlerin de gelmediğini duydum. Daha önce hiç almadığım için bilmiyorum. Siz o konuyu da bir araştırın derim alacaksanız eğer. Ya da bilen varsa yorumlarda yazsın öğrenelim.
- Babanızın kartıyla falan alacaksanız, adam "Ebay güvenli mi, Pay Pal güvenli mi?" diye kafa ütülüyorsa bu yazıyı gösterin. EVET AMCA GÜVENLİ HİÇBİ ŞEY OLMUYOR.
- Aynı üründen çok fazla alırsanız bunları satacağınızı düşünürler ve o da gümrüğe takılır. Ben en fazla aynı yüzükten 3 tane aldım, riske etmek istemedim. Aynı şeyden ennnn fazla 5 tane alın. 
- Türkiye'nin her şehrine gelir mi? Evet gelir. Bu free shipping olaylarını zaten TR'ye giriş yaptıktan sonra PTT getiriyor kapınıza. Başka firmayla anlaşıp yollamışsa gönderici o da gelir. Her şey kapınıza kadar gelir. Yıl olmuş 2012, geticekler tabi.
- Ürünlerin gelmesi yaklaşık olarak 1 ayı buluyor. Ona göre sabredeceksiniz. Bu süreyi geçerse satıcıyla o zaman irtibata geçin. Tahtalara vurayım daha önce hiçbi şeyim kaybolmadı, allah satıcıyla iletişime geçtirmesin kimseyi. Gerçi duyduğum kadarıyla çok yardımcı oluyorlarmış.

Bu yukarıda anlattıklarım dışında bir sorunuz ya da sorununuz varsa cevabı bende değildir. Bildiğim her şeyi yazdım. Başka bir sorunuz varsa araştırın, araştırarak öğrnemeyeceğiniz şey yok. Umarım soruların sonu gelir bu yazıdan sonra.

Ebay kullananların değinmek istedikleri başka noktalar varsa yorum olarak onlar da yazsın, benim atladıklarım olabilir belki. Bilmeyenler yorumlara da bakalak olsunlar belki oradan da öğrenecekleri bir şeyler çıkar.

Hadi hepimize geçmişler olsun.

Share This Post :
Tags : , , , , , , , ,

50 yorum:

Ezgi dedi ki...

Söve söve de olsa hazırladım diyorsun yani :) Tişikkirlir Sipirmin Peliin :)

Adsız dedi ki...

ben zaten e-bay'i ve paypal'ı kullanıyorum rahatlıkla ama tek sorum şu olca: yurtdışından yılda en fazla 5 kez alışveriş yapabiliriz diye bi' şey duymuştum o yüzden riske atamıyorum gümrüğe takılır diye. ama sanırım sen daha fazla yapıyosun alışveriş? sayısı sorun diil mi yani tek sorun 75 euro aşmamak mı?

Adsız dedi ki...

O kolyeyi aldın işallah, çok güzelmiş :) Yeni nesil böyle, eşimin kız kardeşi çeviri yapıcak, telefon edip kelimeleri (sözlükten önce) bana soruyor. Deli midirler nedirler... Beleşçiliğin böylesi

Pinkfreud dedi ki...

@Adsız: Evet benim 5'i geçti ama o kural geçerli mi geçerli değil mi bilmiyorum. Henüz takılmadım ben, takılırsam da sıçtım bilemiyorum yani :))

Adsız dedi ki...

ellerine sağlık :)

Dicle Bağcı dedi ki...

üstümdeki adsız arkadaş: evet insanlar merak ettikleri şeyleri sorabilirler de şahsen ben google varken gelip bana bi' şey soranlara sinir oluyorum! ya bi' araştır, bulamazsan gel de ki "araştırdım ama bulamadım sen nasıl yapıyosun bıdı bıdı." mesela insanlar da sanki ben büyükelçilikte çalışıyomuşum gibi "schengen almam için ne yapmam lazım" diye soruyo zırt pırt. yaz google'a abi, ben öyle öğrenmiştim yani!

Elmyraucuc dedi ki...

Harika!!!!

Baş ucu ebay alışveriş sözlüğü^^

Adsız dedi ki...

Ellerine sağlık, ilgilenmiyorum ama müthişsin. Uğraşmış olman çok güzel. Google'da arama yapmaya üşeniyorlar işte :S

Fashionista dedi ki...

Pink bende senin aykuş çantandan almak istiyorum bu post için Teşekkürler...
http://modonmoda.blogspot.com/ arkadaşlar girerseniz sevinirim öptüm xoxo

Anita dedi ki...

iyi ki fakirim

Adsız dedi ki...

Açıkçası çoğu zaman takı toka, kıyafet marka olmayan, butik gibi yerlerden uygun fiyata alınabiliyor. Onlarda başka şehirlerden, mesela İstanbul, getirip burda iki katına satıyordu gerçi... Sızlanmanın faydası yok ama, keşke kozmetik serbest olsaydı be. Her şeye çare bulunur, taklitti ikinci eldi alınır ama; kozmetikte yalan dolan olmuyor işte. Ondan sonra bir yılda üç dört kere zam... Vay amk!

Gene getirten getirtiyor-muş. Cosmetics yerine artist pigments, fancy foods vs. yazdırarak ve az miktarda alışveriş yaparak bu iş oluyormuş.

Bu rehber için teşekkür ederim sana. Ben de iki haftadır ebay için araştırma yapıyordum da, bir şeyleri kavradım. Ancak yasak nedeniyle kafalar karışık. Şimdi senin gazınla kolye baktım ben de. Birkaç kolye buldum, her biri en fazla on dolardır. Bu fiyatlarda üç beş kolyeyi, farklı farklı satıcılardan almak koşuluyla sipariş ettirsem dikkat çekip gümrük alabilir mi? Bu yasak kozmetik ve vitaminlere uygulanıyor gerçi ama, hazır buldum sorayım dedim.

Adsız dedi ki...

paypalı 4 haneli kodu onaylatmadan da kullanmak mümkün aslında. sen anlatınca böyle bi şey olduğunu öğrendim onaylatıyorum şimdi. ama daha önce de gayet dediğin şekilde bi sürü alışveriş yapmıştım garip

gamze dedi ki...

Peki sizce şu Hunter çizmelerden sipariş etsem gelir mi? Hani bilindik bi marka ya onun için diyorum..

Mustafa dedi ki...

Ben sürekli 3-5$'lık dijital oyuncaklar alıyorum. Bir sıkıntı çıkmadı bı güne kadar.

Adsız dedi ki...

Ben yaklasik 3 gun once kadar canta aldim ebayden. Yalniz paypal kullanirken kartimi onaylatmadim, ilk defa kullandigim icin dikkatimi cekmemis bu detay. Sorun cikmadi karttan aldilar ucretini cantalarin. Daha cantalar gelmedi tabiki, odendi olarak gorunuyor bi sorun cikmaz herhalde? Mutlaka yapmaniz gereken islem demissin o yuzden sorma ihtiyaci duydum.

Melis Gökçe dedi ki...

cevapları gökte ararken sende buldum, çok teşekkür ettim :)

Adsız dedi ki...

Kozmetik urunler icin strawberry.net var gumruge takilmadan geliyo diye biliyorum ama siz yine de bi arastirin

Adsız dedi ki...

bir amme hizmetininin daha sonuna geldik. :) valla bu yılda moda blog dünyasının birincisi olmazsan, bildiğin bu vırvırcı takipçilerin üzerinde hakkın oluyor. açıklama yapmak zor zaanat valla iyi çekiyorsun bunları.

bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken, anlatan birileri mutlaka varken, illa gözüne kestirdikleri birinden dinlemek isteme kolaycılığı biz türklerin kronik hastalığı. gerçi internet aynı zamanda bilgi kirliliği demek ama, bu anlattıklarını anlatan kaçıncı bloggersin kim bilir.

bloğun mu var derdin var arkadaş. iyki sadece izleyiciyim, bi de iyki fakirim. ne meşakketli iş göründü gözüme. :)

betül dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
betül dedi ki...

Pelin bir diş tedavisi masalı 2yi ne zaman yazcaksın?

Adsız dedi ki...

Off ya babama söyledim dediğin gibi güvenli değil falan dedi, başladı konuşmaya.Hatta babalı kısmı okuttum, aferin iyi bilmiş dedi ya ağlamak istiyorummmm :(

Adsız dedi ki...

her satıcı türkiye'ye gönderiyor mu?

Adsız dedi ki...

Herkes de virvirci takipci demis enteresan. Hos olmamis bana kalirsa kullandiginiz kelimeler. Belki bu tarz seylerden anlamiyor ve bir bilene sormak istiyor. Blog sahibi olmak bu tarz seylere virvirci demek degil de deger vermekten gecer bence. Bunalmis olabilirsiniz ama uslubunuz hic hos degil. Bu yorumu da yayinlamazsiniz kesin,yine de siz okumus olursunuz. Blogunuzu cok sevmeme ragmen,bu yazinin icerigininse cok guzel olmasina ragmen hitap edis sekliniz beni rahatsiz etti.

Adsız dedi ki...

ne mal bi toplumuz,sanki kız bilir kişi yok öyle olurmu yok böyle olurmu ,hastalıklarınızıda sorun araştırır cvplar hepinize ,geberin amk

Unknown dedi ki...

pelin yanlis biliosun. ben paypala uye degildim hep karttan odeme yapiyodum yani odeme secenegi diye birsey var sonucta ne demek paypalsiz ebay bir hic hala da cogu zaman odeme secenegi olarak karttan odemeyi seciyorum. Ha paypal daha kolay sonradan bnde uye oldum o ayri.

Paypala kartini onaylatmak zorunda degilsin, bu transaction kismindan kartindan paypal hesabina para gonderebiliyorsun ve sonra da icinde bulunan miktar kadar harcayabiliyorsun, bittikce yine gonder, ha karti onaylattirdiktan sonra hicbisey yapmana gerek kalmiyor o daha kolay, o ayri.

ebay e de uye olmak zorunda degilsin guest user diye bir secenek bir tek bana mi cikiyor ya?? misafir kullanici olarak tak tak bes dakkada aliyorum ben ama..

Adsız dedi ki...

pretty little liars stili yazmayı bıraktın mı peliin ?

Adsız dedi ki...

kozmetik ürünleri için strawberry.net'ten alışveriş yapıyorum ben.

Adsız dedi ki...

pelin şimdi araştırdım ama tam olarak istediğim cevabı alamadım, 1 dolarlık ve free shipping ürünler elimize gelince kargo cidden hiçbir ücret istemiyor mu? satıcının kârı nasıl oluyor ki? kafam karışık biraz sayende üye oldum ebaye de tanıdık biri kullanınca güven geliyor:)

Adsız dedi ki...

Peliiin MTV 2012yi yaz lütfeeen <33

Adsız dedi ki...

mtv video music awards 2012'yi yazar mısın pink? :))

Adsız dedi ki...

evet pink mtv music awards lütfen :)

eque dedi ki...

Yorum yazmamak içni kendimi tuttum tuttum en son baykuş çanta yazını da okuyunca dayanamadım...
Ben bu kadar insan tarafından takip edilmek nasıl bir duygu bilemem (herhalde harika yönlerinin yanında sıkıntılı tarafları önemsiz kalıyordur), haliyle bana düşmez yorum yapmak aslında ama, ya soğudum resmen insanlardan soğudum!

Bu blog'u çok seviyorum, her yazında beni ayrı bir yerden yakalıyorsun gerçekten, ama okurlarından çok şişiyorum :) Yazının başından sonuna kadar mesaj gayet açık halbuki, "bildiğim ne varsa yazıyorum, kıllatacağınız başka sorularınızı bana sormayın artık bir zahmet" demişsin, bu nedenle ben de saf gibi yorumları açtım, hani dediğin gibi üstüne belki bir kaç bilgi daha ekleyen okurlar olur, 2-3 şey daha öğenirim filan diye!
Nerdeeee! Hala soruyor da soruyorlar ya, var mı bu kadar okuduğunu anlamamazlık???

İnternet gibi sonsuz bir dünyada kendine ait bir tarz yaratmak bu kadar mümkünken, bu illa başkasında olanı isteme hastalığını anlayamayacağım zaten de, diyelim istiyorsun, onu da yine google'dan arayıp bulmak bu kadar kolayken neden taciz noktasında sıkıştırırsın o nerden bu nerden diye? Yani elbet arada sırada insanlar sorar birbirine ama boku çıkartılmaz ki ya. Hatta ben herkeste olan şeylerden gıcık alırım, kaçarım. Kime ne tabi benden, moda ikonası da değilim gayet sıradan biriyim ama başkasının taklidi olmaya da tercih ederim o ayrı. Neyse buralara girmemeliyiydim zaten ama bi sinir yaptım anlamsız, ben de kızdığım şeyi yapıyorum sonuçta, bildiğim birşey yok e-bay hakkında ekleyebileceğim, ama e-bay dışında ne varsa söyledim heralde! yahu yazmadan bir düşünün, gerek var mı diye...

Bir de dışardan bakılınca seni hayatında görmemiş insana kanka muamelesi yapmak çok saçma olmuyor mu, evet biliyorsunuz adını, ben de biliyorum-Pelin, belki çok yakından takip ediyorsunuz filan da, kanka muamelesi nedir ya :D Pelin seni tanıyor mu? Kuzen falan mısın, ilk okuldan beri en yakın arkadaşı mısın? Kendini ezik yapmaya ne meraklı millet, ergen'lere lafım yok, o yaşta insan bilemiyor hakkaten hangi noktada durduğunu duracağını filan, ben de çok saçma sapan konuşuyordum, günlüklerimden bile utanıyorum allahiçün! Ama kazık kadar insan kokusu aldığım yorumlar var hala böyle fan club'larda kavga çıkartan tip edalarıyla yazıp duruyorlar. Aforoz edilicem heralde bu yorumumdan sonra, zira ezici kalabalık ortada, fakat dayanamadım.

Bireysel bir gönderimde bulunmadım kimseye, umarım şahsına hakaret etmişim gibi birileri atlamaz, yarası olmayan gocunmasın ayrıca arkadaşlar, direk üstünüze alınsanız bile renk vermeyin yani bence...


Neyse, bu güzel paylaşımlar için teşekkürler, sabrın dayandığı müddetçe paylaştığın her bilgiyi ve yazdığın her yazıyı keyifle okuyorum...

Adsız dedi ki...

pelin bacı o değil de ebaydan nasıl alısveris yapıcaz biz lajghajdnbvalhj :P

Adsız dedi ki...

kredi kartı değil de banka kartı kullanabiliyor muyuz tek sorum bu

gmzgnr dedi ki...

Merhaba,
Yurt dışında sürekli alışveriş yapan biri olarak konuyla ilgili bir şey daha belirtmek isterim.75€ yani 90 USD'ye kadar yapılan alışverişler evet gümrüksüz olarak gelir.75 €-400 € arası alışverişlerde ödemeniz gereken vergi miktarı Avrupa Ülkelerinden alıyorsanız %18,Diğer ülkeler için %20idir.Bu oran dışında hiç bir şey ödemezsiniz.Yalnız DHL,UPS,Fedex vb. özel kargo firmaları bunlarla uğraşmamak için eğer kargonuz 75€ üzerindeyse direk gümrükçü tutmanızı istiyor.Bu durumda faiş bir fiyatla karşılaşabiliyorsunuz.Tavsiyem 75€ üzerinde alışveriş yapacaksanız kargo şirketinin özel bir firma olmaması.Bide tabi 75€ üzeri olduğu için(Vergi ödeyeceğiniz den) İstanbul da ikamet ediyorsanız PTT Avrupa Dağıtım Merkezine kendiniz gidip alacaksınız.Sonuç olarak tavsiyem 75 €'yu geçmeyin. :)

Madame Renfort dedi ki...

Şimdiye kadar kimseye sormamıştım ama bunu görmek o kadar güzel oldu ki anlatamam!Bi tanesin sen! :)

Unknown dedi ki...

yurt dışından kozmetik ürünler ve protein tozu tarzı ürünleri almak, getirtmek kesinlikle yasak. bir çok kişi bu yüzden kozmetik alışverişi yaptığı satıcıya paketlerin üstüne cosmetics, beauty tarzı kelimelerden sakınmasını tembihleyerek alışveriş yapıyor. bir de paketin üstündeki fiyatı daha düşük göstermelerini de söylebilirsiniz. her şey satıcıya kalmış, satıcıyla anlaştıktan sonra her şey kolay. kozmetik yasak ama getirtebilirsiniz yani, çok da umutsuz olmayın.
ayrıca anneler günü, yılbaşı tarzı günlerde yoğunluktan ötürü pek de dikkat etmiyorlar.

benim sorum çok farklı olcak ama bir çok yazı okuyup araştırdığım için gönül rahatlığıyla soruyorum: ebay den aldıklarımız gift olarak gönderildiği için 75€ sınırı ya da yılda en fazla 5 kez alışveriş yasağına girmiyor yazan bir çok yazı okudum. bunun hakkında sizin bilginizi de almak isterim açıkçası.

Adsız dedi ki...

Selam pink,
Coco-fashion.com ve wholesale-dress.net sitelerindeki ürünlerin kalitesi hakkında bir bilgin var mı? Ebay'deki ürünlerin bir çoğu burada da var ama bu sitelerden hiç alışveriş yapmadım. Çok kalitesiz ürünler diye de yorum var ama çok sevimli çok tatlı çok memnunum tadında yorumlar da var. Senin bir fikrin var mı? Aksesuar ya da çantadan çok kıyafet alışverişi yapmayı planlıyorum sen hiç bu sitelerden kıyafet alışverişi yaptın mı? Kaliteleri nasıl?

Adsız dedi ki...

sende her yere gidion

Adsız dedi ki...

merhaba ben sabahtan beri uğraşıyorum hatta palpaldan kredi kartımı aktive ettim fakat türkiyeye göderemiyoruz diyor türkiyeye gönderebilecekleri nerden görüyoruz lütfen yardım edin

Adsız dedi ki...

hesap limitinizi yükselttik diye bişey çıktı o nedir ki? yardımcı olun :(

sirapli dedi ki...

Alım işlemini çözemedim herbirine üye oldum karti onaylattim alım yapamiyom

Unknown dedi ki...

beğendiğim ayakkabıyı almak için öncelikle deneme amaçlı bir bileklik aldım sorunsuz gelirse sneakersımı alcam inşallah :)

Serdar ile Futbol dedi ki...

selamlar.

peki elektronik cihaz mesela tablet sipariş versek gelir mi? paypal ödeyerek?

Rathore dedi ki...

Paylaşım güzel.telekupon

Unknown dedi ki...

Ebay'den alışveriş yapıp-yapmama da kararsız kalmıştım yazından sonra yapmaya karar verdim sonuç olarak sorun yaşamadım teşekkür ettim yazın için..

Florya dedi ki...

İlk yurt dışı alışverişimi bundan aldığım gazla yapıyorum, genelde Türk sitelerinde bile küçük bir hatayla şehrin diğer tarafına kargoyu getirten biri olarak büyük bir adım. Resimli bir şekilde anlattığın için teşekkürler, gerçekten minnettar kaldım.

Pınar dedi ki...

Güzel paylaşım teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Arkadaşlar eBay konusunda daha detaylı bilgi için http://www.ebayrehber.com/ buraya bakabilirsiniz e Bay rehberi olarak düşünmüşler yapanın eline sağlık çokta güzel olmuş...

Rin Haruki dedi ki...

Paypal kapandı ne yapıcaz....

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar