Gönderen / 1 Eylül 2012 Cumartesi / 101 Comments / , , , , ,

Back To School: Lise Stili

Eveeet, yılın en sevdiğim ayı geldi. Eylül demek senelerce okulların açılması demek oldu benim için. Son zamanlarda ise yeni aldığım kararları, işle ilgili projeleri hayata geçirme ayı olarak yaşıyorum son bir kaç senedir. Tabii ki okul açılma dönemine yaklaştıkça benden "okul stili" yazmam isteniyor.


Öncelikle şunu söyleyeyim. Kızlar ben yaşlıyım. Yani benim dönemimde okul stili falan gerçekten yoktu. Okul hayatımı hep askeriye ve çevresindeki küçük kasaba okullarında geçirdiğim ve yurtdışında okurken de iflah olmaz ergen bir keko olduğum için okul stili nedir gerçekten bilmiyorum. Zira saç salmak, renkli toka takmak, siyahtan başka ayakkabı bile giymenin yasak olduğu okullarda okudum. O yüzden bu "okul stili" isteklerinizi 95 yaşındaki babaannenin iphone kullanmayı öğrenmesi gibi karşılıyorum. Tabi toplumdan uzak da yaşayamıyorsun. Sokakta, orda burda okullu kızların forma adı altında giydikleri -neredeyse- pavyon kıyafetlerini gördükçe "Vay anasını devir gerçekten değişti." diye yaklaşıyorum bu konuya. Yoğun istek üzerine okul stili yazıyorum bugün. Yaşamadığım, deneyimlemediğim bir konu hakkında öneriler yapacağım. Bunu tamamen "Ben olsam nasıl giyerdim bu dönemlerde okula gitsem." yazısı olarak düşünün. 10 sene sonra bu giydiğiniz kıyafetlere götünüzle gülüp "Allahım nasıl gitmişim okula öyle." diyeceksiniz. Tecrübe konuşuyor.


En çok sorulan konuyla başlayalım: Ayakkabı. Topuklu ayakkabı giymeyeceğizi varsayıyorum. Herhalde bi o yasak kalmıştır. Düz ayakkabı olarak öncelikle babetden uzak durmanızı öneriyorum. Tamam yazın iyi hoş giydik ama çorapla olmuyor. Babet NO! Düz ve trendy ayakkabı olarak Superga modellerini önerebilirim. Altındaki lastik kısmı düz bir ayakkabı için çok yüksek bulduğumdan ben tercih etmiyorum şahsen. Ama ufak tefekseniz boyunuzu bi iki cm uzatabilirsiniz de. Her renk ve modelde mevcut. Düz ayakkabı ayakkabıda denince kişisel favorim Lacoste. Hem çok rahat, hem de oldukça şık ve sade. Okul için klasik beyaz, lacivert, siyah gibi renklerden birini seçebilirsiniz. Bir diğer model önerim de loafer modelleri. Bu sene zaten herkesin ayağında görmüşsünüzdür. Okul kıyafetinize uygun renklerde olanlardan seçebilirsiniz. Her markanın en az bir loafer modeli var bu sene. İlle de marka öner derseniz Tods diyebilirim. Daha ucuz yollu şeyler için avmlerdeki mağazalar yardımınıza koşacaktır. Kışlık modelleri ise hava soğuyunca konuşalım. Ayakkabı konusu tamamdır diye düşünüyorum?


Gözlemlediğim kadarıyla okullu kızların en çoook yanlış seçimler yaptıkları nokta çanta seçimi. Annelerinin kol çantalarını takıp defter kitapları elde taşıyınca seksi veya asi olmuyorsunuz kızlar. Zaten o çanta bir Chanel, bir Balenciaga değilse kol çantası okulda değil dünyada bile geçerli bir trend değil. Kayahan klibinde değiliz, o defterler yere saçılıp hayatınızın aşkıyla karşılaşmayacaksınız. Messenger bag denilen çapraz asılan çantalardan seçebilirsiniz içine tüm defter kitapları koymalık. Formanıza uygun renklerde ya da tam tersi her şeyi koyu renk seçip zıt bir renkte seçip bir tek çantayı ön plana çıkarmanız güzel bir tarz yaratabilir. Bir diğer önerim de sırt çantası. Gidip Eastpak alın demiyorum tabi. Retro ve vintage akımına uyup eskilerden gibi görünen sırt çantalarından seçebilirsiniz. Ebay'den çok ucuza çiçekli miçekli vintage çantalar aldık kardeşime, siz de araştırın oraları. Artık eskiye dönüş moda biliyorsunuz. Ne kadar eskiye dair şeyler varsa elinizde kullanın. Büyük görüneceğim diye maymuna dönmektense inatla geçmişte kalın. Saçınızı örün, sırt çantası takın, dizaltı çorap giyin. '50'lerden fırlamış bir öğrenci olun. Eteği göte kadar kıvırıp abazan lise fantezililerin malzemesi olmayın. Daha çoook var onlara.


Anladığım kadarıyla formanın üzerine hırka giyiyorsunuz bir de. Herkesin aldığı tek renk tunik gibi hırkalardan allah aşkına almayın. Gri eteğin üzerine hırkasını giymiş güne giden kadınlara benziyorsunuz. İzin varsa renkli veya desenli şeyler giyinin. Yoksa klasik bir Chanel kadını olun ve minik düğmeli, klasik ufak hırkalardan giyin. Araştırmacı olun, internetten yurtdışı sitelerinden sipariş verin böyle şeyleri. Okulun popüler kızının giydiği hırkanın başka rengini giyince de olmuyor ne yazık ki. Bu yaşlarda araştırmacı, yenilikçi olmak yerine taklitçi olursanız o hayat hiç çekilmez, ömür boyu sizin yerinize başkaları belirler kurallarınızı. 


Aksesuar olarak şal kullanın. Tabi uçlarını iki yandan sarkıtma şeklinde bağlamayın. Poşu mudur, puşi midir nedir onun modası geçti. 5 kişiden 15 kişi taktı bir süre ve artık devir değişti. Boyna tam dolama şeklinde bağlayabilirsiniz değişik şallarınızı. Uçları sarkmasın yani. Serena Van Der Woodsen olun azcık. Yine internetten değişik şallar bulun, 3 tanesi 10 lira olanlara hemen saldırmayın, araştırın, bulun değişikleri. Paranız varsa kıyıp Alexander McQueen'in meşhur kuru kafalı şalından alın, yoksa çakmasını almayın, başka modeller bulun. 


Çorapta favorim dizaltı. Dediğim gibi geçmişe ait olma hissi beni çok mutlu ediyor. Liseli kızlara da dizaltı çorabı fena halde yakıştırıyorum. Laciver ve beyazın uyumu her zaman cezbetmiştir beni. Formanızda lacivert varsa ayakkabınızı da lacivert seçip beyaz çorap giyebilirsiniz. İzin varsa her şeyi renksiz seçip bir tek çorabı renkli ve desenli seçebilirsiniz. Dizaltı olmasa da bileği mutlaka geçen baldıra kadar gelen çorap tercih edin. Bilek kemiğinde biten soket çorap mı ıyyyyy. 


Ve son olarak saç. Benim favorim yine örgü ve fiyonk ikilisi. Kezban Paris'de gibi iki yandan örgü demiyorum tabii. Değişik örgü modellerini araştırıp bulcaksınız artık. Babanız o bilgisayarı akşama kadar feyste takılın diye almadı. Azcık bi şeyler de öğrenin. Havanız olur hem okulda. Fiyonklar, kurdaleler, örgüler, geçmişe dair ne varsa yine saçta da benim favorim.

Biraz bilmiş moruklar gibi konuşacağım ama dikkate almanızı istediğim bir kaç tavsiyem de var.

- Okuldaki en büyük sorun kokan kızlardı bizim zamanımızda. Bi fön çektirip 10 yıkamazlardı o kafayı yağlı yağlı gezerlerdi.  Sık sık duş alın, temiz olun. Her gün ortalama 30 kişiyle saatlerinizi geçiriyorsunuz aynı ortamda. Bunun yolu var, servisi var vs.. Eve gelince bir duş alın. Arkadaşlarınız yüzünüze söylemez ama arkanızdan demedikleri kalmaz kokarsanız. Temiz olun annem, temizlik imandan gelir.
- Bir şeyin orijinalini almaya paranız yetmiyorsa çakmasına yönelmeyin. Lacoste alacak paranız yok mu? Bütcenize uygun başka bir şeyler mutlaka bulabilirsiniz. Daha bu yaşta taklite yönelmeyin. Herkeste var bende de olsun hevesine girmeyin. 
- Okulda olanları ahmethaşimlisesigossip gibi hesaplarla paylaşma işlerine bulaşmayın. 5 sene önce yapıldı ve gülünmedi. Türkiye'de işlemiyor bu Gossip Girl olayları. Bir kaç kız girişip sonra ortaya çıkınca da herkes suçu birbirine atıp satıyor birbirini. Sonra Facebook'da bizim kafamızı sikiyorsunuz.
- O deliler gibi aşık olduğunuz popüler çocuk size bakmaz. Baksa da ayrılacaksınız, aşk acısından ölüp bittiğinizi düşünmeyin. Hadi ayrılmayıp evlenseniz adam 30'una gelmeden aldatmaya başlayacak, üzgünüm. Lise aşkları ufak birer hatıra olarak kalacak, kendinizi çok kaptırmayın.

Hadi bakalım kavgasız, gürültüsüz bir eğitim ve öğretim yılı geçirin. Derslerinize çalışın, arkadaşlarınızla kavga etmeyin. Başka öneriniz ve fikriniz varsa onu da yorum olarak yazın, Pelin ninenizin bu kadarına aklı erdi :)

Share This Post :
Tags : , , , , ,

101 yorum:

Nihal dedi ki...

ah o hırkaları filan nası giyicez ki.. özel okul falan filan ama formanın dışına çıkamıyoruz anacım, düz lacivert hırka o kadar. o şalları taksak anında müdürün eşya kutusuna yollanır. (bi liselinin acıları)

Adsız dedi ki...

Süper yazmışsın ama ben lisede bunları giyseydim değil okula okulun 50 metre ötesine bile almazlardı ya
:(

Adsız dedi ki...

Pelin üniversiteliler için de yazar mısın böyle bir şey? Lise mezunu olan açılıyor saçılıyor serbestliği görünce. Bilinçlenelim azcık.

Adsız dedi ki...

supersin pelus!

Adsız dedi ki...

lise bitti bittii üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler ne giyelim ne takalım ne yapalıım bi de eğitim fakültesi matematik öğretmenliği ne dersin Pelin ablaa :(

Adsız dedi ki...

Demezlermi bunun nerde üniversite olanı ?

merlea dedi ki...

vallahi 5 yılımı verdim liseye, sen 5 dk özet geçmişsin.tebrikler.lise bitti ama göz zevki diye bişey var o hala devam ediyor.lütfen artık 1 model 5000000 kişide olmasın.olmayanada tip tip bakmasınlar.

Anita dedi ki...

7 yıl önce liseyi bitirdiğime pişman oldum

Pinkfreud dedi ki...

Tamam kizlar universiteyi de yazicam madem bu kadar istiyosunuz :)

Adsız dedi ki...

Tişikkirlir liselilerin sipirmini :)

Unknown dedi ki...

Ya benim saclarim kisa orsem o kuyruk essegin siki kadar olucak kotu durucak ne yapsam ne etsem pinkciim

Andromeda dedi ki...

Evet pelin üniversiteliler için de yaz :) Bir de kısa saçlılar öremiyor ya da toplayamıyor bize de yol göster :D

Adsız dedi ki...

ne iyi etmişsin de yazmışsın. ben de araştırdım ebayde çantaları senin baykuşun -tilkinin- sırt çantasını buldum. http://www.ebay.com/itm/Womens-Girls-Exclusive-Fox-Backpack-Handbag-Shoulder-Bag-Schoolbag-Bag-Satchel-/280937879207?pt=US_CSA_WH_Handbags&var=&hash=item416933d6a7 ne dersin alıyım mı?

Adsız dedi ki...

Pinkciğim öyle güzel güzel anlatmışsın ama cidden öğrenci olmak bu kadar kolay değil. Anadolu Lisesinde genç kız olmak ne kadar zor biliyor musunuz? Saçların açılması yasak, renkli çorap değil beyaz çorap bile yasak. Bilek kemiğinde biten soket çorap mı ıyyyyy diyorsun ama sıkıyorsa giyme, alırsın uyarıyı oturursun. Ben bir kere Mango'dan aldığım şirin, büyük ve etnik desenli çantaya 2 kitap koyup getirmiştim de gudubet Elif hoca çantamı alıp, okula gelen anneme vermişti. Sen bir de hırka giyin diyorsun, ne hırkası, nasıl giyeceksin, delirdiniz galiba. Alırlar, çöpe atıyorlar, vermiyorlar, okul forması mecburi. Sal falan da nasıl takıcaksın, o da komik olur. Haa, okula girerken takmak yasak değil tabii ama okul içinde takmak yasak. SADECE AYAKKABI KONUSUNDA SERBESTİZ. Çok rezil bir durum Pink ):

Melisa dedi ki...

Ah ellerine saglik pink'im o kadar yazmissin da nerde giyelim biz o renkli ayakkabilari, hirkalari, cicekli sallari. Okulun bahcesinden iceri almazlar valla:) anca okulda oyle salindigimizi hayal ederiz biz de:( ama sen de pek bi sey kacirmamissin sadece dizilerde var lise şıklığı, yine kurallar kurallar:)

Adsız dedi ki...

SAÇLARINI UZAAAAAAATTT!

Hande dedi ki...

Tam ben de diyodum demezler mi nerde bunun üniversitesi diyee demişler zaten :) bizim derdimiz daha büyük her sabah daha gözümüzü açamadan "bugün ne giysem?" derdiyle başlıyoruz güne :(

Adsız dedi ki...

sana katılıyorum ben lisedeyim bizim okulda bu yazdıklarını bile yapmak zor sadece hırka belki giyilebilir. çok abartan kızlar da var ama cezadan kaçamıyorlar

Adsız dedi ki...

kısa saçlılar içinde tavsiye ver pelin.

Unknown dedi ki...

Kesinlikle üniversite stili de yazmalısın !! Ben ikinci sınıfa geçtim mesela hala bir stil oluşturamadım.Kararsızım çünkü.İşi abartıp okula hergün maşa saç,topuklu ayakkabı,şık bluz,tayt,bilekte çanta gelenler var.Ya da tam tersi koca yıl boyunca eşofmanlarını üzerinden çıkarmayanlar.E bunun vize haftası,final haftası falan da var.Önerilerini bekliyorum.

Adsız dedi ki...

Üni üni üni :(

Adsız dedi ki...

yukarıda adsız bi link vermiş baykuşlu. sence nasıl o pink?

Xoxo dedi ki...

canım o gördüğün kızlar okulda gözlerini müdürden kaçırıp tenefüste üstüne hırka giyip derste çıkaranlar çıkışta saçı acıyorlar okulda toplu kaçak hayatı anlayacagın benim biteli 2 yıl oldu 3 olcak ama arkadaslarm hep boyleydi bende senin gibi salkım saçak okul kuralları dışına çıkmayan bir kızdm aramalarda çantama bakma zahmetıne bıle gırmıyorlardı kötü mü iyimi bilemedim

üniversite stili iyiolur en kısa zamanda yaz çok süslü kızları saçma buluyorum ve üniversiteye gidince öyle kızlar görcem sandm yok galiba bizimkiler inek (olma ihtimali var) ist. dısında okuyan arkadaslrm herkes çok süslü diye yakınıyo bizimkiler sıradan ne çok salkım saçak ne çok süslü ideal olan bu olsa gerek

Xoxo dedi ki...

canım o gördüğün kızlar okulda gözlerini müdürden kaçırıp tenefüste üstüne hırka giyip derste çıkaranlar çıkışta saçı acıyorlar okulda toplu kaçak hayatı anlayacagın benim biteli 2 yıl oldu 3 olcak ama arkadaslarm hep boyleydi bende senin gibi salkım saçak okul kuralları dışına çıkmayan bir kızdm aramalarda çantama bakma zahmetıne bıle gırmıyorlardı kötü mü iyimi bilemedim

üniversite stili iyiolur en kısa zamanda yaz çok süslü kızları saçma buluyorum ve üniversiteye gidince öyle kızlar görcem sandm yok galiba bizimkiler inek (olma ihtimali var) ist. dısında okuyan arkadaslrm herkes çok süslü diye yakınıyo bizimkiler sıradan ne çok salkım saçak ne çok süslü ideal olan bu olsa gerek

Adsız dedi ki...

Üniversite gençliğini de stil, saç, makyaj her konuda aydınlatmalısın Pelin! Moda konusundaki engin bilgilerin ve renkli üslubunla hergün okulda gördugumuz aynı fabrikadan çıkma hanım kızlarımıza yol göstermeni diliyoruz. Bi günde Adriana Lima'ya dönüşüp ertesi gün Kezban a dönenlere de tabi :)

Blue Girl dedi ki...

benim işime yarar bu öneriler, yine çok güzel bir yazı olmuş sağol :)

Adsız dedi ki...

ablam ya ebay demişsin şu ebaydan alışverişi bi anlatsan lütfen

Adsız dedi ki...

ya bu ebay sitesi güvenli mi pink? bir kere daha dolandırılmamalıyım :(

Adsız dedi ki...

gene döktürmüşsün sen bu işi iyi biliyosun valla. Üniversite için de yaz başlamadan öğrenelim şu işin adabını.

Adsız dedi ki...

Yorumlarda gördüğüm üzere sadece bizim okul rahat. Hırkaya saça başa ilk günler takıyorlar sonradan yanından geçerken şöyle bakıp geçiyorlar ya da bir daha giyme diyorlar. Bizim lise 1lerde oje, makyaj,etek boyu o biçim. Tüm bu yazdıklarını okulda uygulayabilirim aralarından seçip aramaya başladım bile.

Adsız dedi ki...

Yazi muhtesem! Oneriler harika! Keske okulda yapabilsek :(

Adsız dedi ki...

Bende bu sene üniversiteye başlıycam ve hergün giysi mi seçicem ne giycem ben diye şimdiden kara kara düşünmeye başladım. Her tür öneriye ihtiyacım var şuan, en yakın zamanda bekliyorum! :)

Rubi dedi ki...

Lise biteli yıllar oldu ama zevkle okudum yazını :)
Benim zamanimda da okula renkli herhangi bir şey giymek, saç salmak, küpe takmak falan yasaktı, şimdikiler pek şanslı!

Adsız dedi ki...

Şimdi liseden mezun olmuş bi erkek olarak konuşayım (hem pink floyd esintili nick hem de Lana Del Rey yazıları siteye soktu beni, neyse). Ablacım hırka çanta iyi demişin fakat fiyonk işi hiç öyle olmuyor. Süs köpeği gibi oluyolar haberleri yok. Bi de çok desenli çorap da kötü duruyor afedersin.

Adsız dedi ki...

pink allah aşkına şu üniversiyete yeni geldim kızlı hallında konuş bıkkınlık geldi artık:)

Adsız dedi ki...

En çok "Yıkanın, temiz olun, kokmayın," tavsiyene bayıldım. Ne güzel açıklamışsın. Ben lisedeyken hakikaten de okulun en havalı kızı buram buram kokabilirdi zira.

new lawyer dedi ki...

BUNUN ÜNİVERSİTE VERSİYONU DA NOLUUUR

Adsız dedi ki...

pelin çok güzel bir yazı olmuş ! :) ama bende diğer kızlar gibi üniversite için fikirlerini merak ediyorum, öyle bi post da üniversite başlamadan bekliyoruz :)

Adsız dedi ki...

pelin üniversite için de istiyoruz başlamadan :)

Adsız dedi ki...

hahah piink,anadolu lisesinde gayet zor bu işler gerçekten:D hadi bizim lise ilin en iyi anadolu lisesi ama fazla gevşek. saçlar falan kafamıza göre rahat takılıyoruz ama hırkaları kazakları falan merdivenlerde saklanarak, arka taraflardan dolanarak hocalardan kaçarak giyiyoruz:D hatta geçen sene desen desen şeker şeker diz altı çoraplar giyiyorduk onları da engellediler:( botun üstüne kadar indirerek giyer olmuştuk o güzelim çorapları tozluk gibi:((( şal desen, bizi o şalla boğarlar heralde:D anca ayakkabı, çanta ve toka, saç olayında kullanabilicez bunları aaah ahhh:(((((

Adsız dedi ki...

pink önerilerin iyi güzel ama biz ancak okulun kapısına girene kadar bu dediklerin üstümüzde olabilir, sadece ayakkabı konusunda serbestiz hırkanın rengi siyah bile olsa hemen alıyolar ben okula giderken aynı tip milyon tane hırkayı görmekten sıkıldım o yüzden kot monta yöneldim zaten okulda çıkartmak zorunda olduğum için bi sıkıntı olmuyo ,bi de kısa saçlar için önerilerini de yazar mısın ??? :)

Adsız dedi ki...

bunların hiçbirini okulda giyemeyeceğim için hayata küsmek istedim az önce.

Adsız dedi ki...

süpersin pelin

Adsız dedi ki...

Ah ah tam benlik olmuş bu yazı. Ben de bu sene için Superga almayı düşünüyordum ve şallara tapıyorum :) Ama diz altı çorap olmadı işte ona iznimiz yok tühh.

Adsız dedi ki...

Öhöm öhöm. Başlıyorum efenim. Okulda kesinlikle hırka giymek yasak. Üsüyorsan okul montları var. Ayakkabı konusunda converse bile yasak. Siyah spor ayakkabı olacak. Saçlar salmak yasak. Saçım omuz hizasında olmasına rağmen toplamam isteniyo. Çoraplari zaten hiç düşünemem çünkü pantolon giyiyoruz. Öyle ışte. Gelde okulunu sev.

Adsız dedi ki...

pelincim senin gördüklerin senin gezdiğin yerlerde olan okullar. nişantaşı okullarına giden kızlar onlar. normal mahallelerde kimseye izin yok bu dediklerine senin gördüklerin normal olan deil onlarn kaşarlığı. stili uygulayamasakta dierleri güzel öğütler olmuş saol

Unknown dedi ki...

eheheeheh ezikler :D bizde anadolu lisesiyiz ve adananın dindar bir yerinde olmasına rağmen karıstıkları tek sey etek boyu ayakkabı çanta toka saç her bok serbest :D aman masallah diyelim. Bence sizde okul yönetimiyle konusun ve bir kaç seyi serbest yaptrımaya bakın opuyorumm. tesekkurler PİNK !!!

Adsız dedi ki...

bir sey sorucam su babetlerde siyah babet var en sol en altta o ne marka?

Adsız dedi ki...

Peliiiiin yardımına ihtiyacım var.
biliyorum sana sürekli sunu nerden aldin bunu nasıl yaptın diye soruyolar ve sende çok sıkıldın ama çevremde bildiğim tek ebay kullanıcısı sensin o yüzden bişey sormak istiyorum bi çanta beğendim ama ilk defa yurtdışı internet sitesinden alışveriş yapıcam ama kargo ücreti var mı kredi kartı numarasını mı vericem güvenilir mi ne yapmam gerekiyo yardım eder misiin

Melike Ertuğrul dedi ki...

bende ilk defa yurtdışından alışveriş yapıcam ama bir türlü güvenemiyorum paypala üye olanlarda da bazı sorunlar çıkmış senin alışverişlerinde problem çıkıyormu?

Adsız dedi ki...

Bizim okulda kucukler sort etek giysin biz pantolon giyelim ustumuzede bisey giyemiyoruz zaten yani yaziyi okumak cok hosuma gittide hic birini yapamiyorum :( bisey sorcam pink bunu burda cevaplarsan sevinirim pantolonun altina soket corap mi giymeliyim ?

Adsız dedi ki...

Demek ki her okulda oluyormus Gossip Girl olmayi deneme olaylari, daha 4 yil once bizim okuldan bir kiz atildi oyle, biz de isteriz Queen B olmayi ama olmuyor iste, onun gibi davransak adimiz nelere cikar... Pink yazdigin seylerin bazilari hala yasak okulda ama gercekten guzel bir yazi olmus, tesekkurler :)

Adsız dedi ki...

Pink çok güzel yazmışsın ama ben özel bir okula gittiğim halde hem de Constance Billard gibi bir okula gittiğim halde izin verilmiyor bunlara. Yine de ellerine sağlık. Bu arada çok merak ettim Gossip Girl'ün final sezonunu beğenirsen yazmaya devam edecek misin?

Xoxo dedi ki...

bu arada millet üniversiteyi çk büyütmeyin gözünüzde hallerinizdeki gibi olmuyo işte

Deniz dedi ki...

çok eğlenceli bir yazı olmuş :)
özellikle son kısma bayıldım :):)

Ulq Ulq dedi ki...

Bi kot bi tişörtten çok fazlası var bu yazıda, :))) bizim lisede saç serbestti (sus payı) ve benim saçlar kısaydı :(( valla deep purple'lı sweat'imi giyerdim forma üstüne, 'siyah' olduundan ses çıkarmazlardı heh he... Üniversitede ise (eyvah evet üniversiteyi bile bitirdim ben) herkes bi kot bi tişört giyerdi valla... çok rahat bir dönemdi :)) şimdi clutch ile üni.ye giden kızlar var, k*çlarında bluz ve neredeyse transparan tayt görünümlü çorap ve platform topuklu ayakkabılarla geliyorlar, evet evet Pink lütfen bir üniversite versiyonu yaz... hatta mezun olup iş hayatına atılan 20li yaşlardaki kızlar için de bir yazı yaz, dilber dilber giyinip işe gitmesinler

Adsız dedi ki...

Peliin. Kısa saçlar için -ki cidden benimkiler ensemde- de bi kaç tüyo falan versen? sen de kestirmiştin diye haırlıyorum. Nasıl kullanıyorsun mesela? Lise'de ben o saçı nasıl kullanmalıyım mesela? üstelik evet arkdaş çok haklı okulda kurdele falan formann üstüne olunca süs köpeğine dönüyoruz. Bi Blair değiliz ne de olsa.

pınariçe dedi ki...

pelin ablacığııımmm tamam araştırmacı olduk e bay dan süper şeyler bulduk ama biz liselilere ebaydan nasıl alışveriş yapılacağını anlatır mısınn ?? (:

Sifiranobetlesme dedi ki...

Merhabalar, seçtiğiniz çantalar çok güzel.Baştan sekizinci çantanın( etnik desenli olan) markasını yada nerede bulabileceğimi söyleyebilir misiniz?Teşekkürler :)

Adsız dedi ki...

http://www.ebay.com/itm/Womens-Girls-Exclusive-Fox-Backpack-Handbag-Shoulder-Bag-Schoolbag-Bag-Satchel-/280937879207?pt=US_CSA_WH_Handbags&var=&hash=item416933d6a7

hah diyelim ki ben bunu almaya kalktım napıcam kredi kartı numaramı mı yazacağım, kargo ücreti var mı bu dolarlı fiyat kaç liraya tekamül ediyor, bir yardımcı olsanız?

Adsız dedi ki...

Benim lisem muhafazakar maalesef.Anadolu lisesi olmasına karşın.İlk sene her gün ağlıyordum okul girişlerinde. Ayakkabının içine giydiğim çorap taktığım toka giydiğim mont çantam her şey sorun oluyordu.Hele ki öğretmenlerin ben senin sahibinim tavırları...Saçım enseme sıfırken bile ismimi almışlardı,saçını niye toplamadın diye. Annemi aramışlardı şaka gibi.Allahtan annem biliyor da okulun nasıl bir okul olduğunu arkamdaydı. Okul üniforması var üşüyorsanız.Bu cümleyi hepiniz duymuşsunuzdur.Ama sevgili öğretmenim formamızı fosforlu yeşil seçmişsiniz onu ne yapacağız?Bu yaptıklarının bana kalırsa eğitimle bir alakası yok olay sadece öğretmenlerin bu tür işlerden zevk alması.Evet abartan kızlar var doğru ama bizim suçumuz yok.Çok dertliyim çook.

Adsız dedi ki...

ÜNİVERSİTE YAZISINI İSTİYORUZZZZZZZ LÜTFEEEEEEEEEN !!!!!!

Adsız dedi ki...

AAAH, üniversite için yazsan öyle mükemmel olur ki piink. ama böyle uzuun uzun, okunmalık. Baştan on kere okuyorum bazı postlarını, sevmekten ölüyorum. Öyle bi yazı olsa elli kere okurum!

Zorro dedi ki...

Çoooook işe yaradı gerçekten. Hele şu hırkalara içim gitti resmen amma ve lakin benim lise bir çok lise gibi kendi hırkasını yapmış ve bende yeni liseli olduğum için ne derler bilemiyorum, galiba almazlar beni bunlarla içeri. Bir de formayı görsen Pelin polar yahu. Hele saç modelleri çok iyi ama saçım kıvırcık olduğundan dolayı o örgüler filan hep arap saçı gibi gözüküyor :'(

Adsız dedi ki...

pelin kedili hırka nerden? bayıldımmmmm

Adsız dedi ki...

Pelin alemsin ya yaşlandım diyosun ama işin kalbini biliyosun:D
Bizim zamanımızda yoktun ki anca HeyGirl tavsiyeleri dinliyoduk.

Adsız dedi ki...

Universite versiyonu lutfeeen okullar acilmadan alisverise vaktimiz olsun pink nolur nolur noluuuurrr :)

Adsız dedi ki...

upuzuuun bi üni yazısı bekliyoruuz oku oku bitmesin! :):)

Adsız dedi ki...

kısa saç tavsiyelerine gerçekten ihtiyacımız var peliiin.

Adsız dedi ki...

üniversite için de acil olarak istiyoruuuuuz açılmasına az kaldı

Unknown dedi ki...

gerçekten tarzını ve anlattıklarını çok beğendim bu yazıyı okumadan önce dünde gidip lacoste lacivert ayakkabı almıştım:)ama okullarda sivil ceketlere ve renkli çoraplara şallara izin vermiyorlar bende aksesuar olarak sadece saat takıyorum :(

Adsız dedi ki...

üni yazısı istiyoruz böyle uzuuuuuuuun bol tavsiyeli yardımcı ol peliiiiiiin :)

Adsız dedi ki...

Bi kot bi tişört tavsiyesi almak için günlerdir bakıyorum bloga üni yazısı gelicek diye sonra haydi kizlar alışverişe! :))

Jadore Fashion dedi ki...

Harika bir post olmuş da bir de üniversite için olanı olsaymış süper olurmuş dicektim ama zaten üniversitede herşey serbest :D benimkide laf mı şimdi? :D ahah :P
Buarada senin hayranınım, yazılarına bayılıyorum :))

Bir de yağmurlu havalarda giyilecekler die bir post yazarsan çok faydalı olur :D Yurtdışında yaşıyorum ve sonbahardaki yağmurlardan gına geldi :D (bilmem trde okdr yağıyor mu hala?)

Neyse sonuç olarak bloguma da beklerimm :))

http://jadorefashionlove.blogspot.com/

P.S. Seninle tanışmayı çok isterim faceten de olur, mail atablrsen konusurz: fashion.jadore@yahoo.com

Adsız dedi ki...

Pink bebeğim ne yazık ki desenli kısa çorap ve sivil hırka giyilen, güzel şallar takılan ve tüm kolu bileklerle dolu olan gossip girl kızlarının gittiği liseler değil bu ülkenin liseleri. Yani geriye sadece saç,saat,çanta ve ayakkabı kalıyor serbest olan. Bu pos çok yardımcı ama bir dahaki postunda yelpazeyi biraz daha geniş tutsan izin verilenlere? Lütfen. Ve ayrıca verdiğin son tavsiyeler süper! :)

cukulata.alba dedi ki...

lisedeyken bı degısıklık bı farklılık ıstıyorsun ama sımdı anlıyorum kı en guzelı forman ve kuralların.üc yılım egıtım fakultesınde gectı kızların stıl bellı converse ve jean pantolon baska sey bılmıyorlar malesef

Specialgirl dedi ki...

Harika bi yazı olmuş blogunun büyük hayranıyım ve sık sık takip etmeye çalışıyorum. Sonbahara yavaş yavaş girerken birazda bu senenin sonbahar-kış modasıyla ilgili tüyolar verirsen çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler :)

Adsız dedi ki...

Üniler basliyo nerde ama bizim yazı? :((

Adsız dedi ki...

pink bişi sorcam bizim okul pantalon haliyle kışın hangi ayakkabıyı giyebiliriz çizme desen olmaz bot desen catlardan gına geldi nolur yadım et

Adsız dedi ki...

Hepsi cok iyi , genelde boyleyim zaten . Sayende bi' seyler öğrendim :) Ama o hırkalar müfredatta cok hos karşılanmıyor Pink'im . Sonra disiplin falan , zor isler . Cok renkli giyinmemize izin verilmiyor malesef . V yaka ince kazaklar hem ogretmenleri uzak tutuyor hem de disiplini . Aman Allah korusun uzak durmak istiyorum onlardan , hic sorunum olmadı olmasında . Cok tesekkur ederim isime yarayacak seyler öğrendim :)

Adsız dedi ki...

Pelin ablaaa! Bizim okulda etek yok malesef, füme rengi iğrenç bir pantolon var ki onu da birazcık daralttırdım daha hoş oldu, üzerimizdede gri lakos var yakaları lila. Yani hiç hoş bir forma değil. Güya lisedeyiz ama ilkokul formamız bile daha liseliydi :) Yardıma ihtiyacım var, çok göze batmadan farklı bir stil yaratmak istiyorum, neler yapabilirim? :D Seni seviyorum!

Adsız dedi ki...

Anadolu'nun bagrindaki bir Anadolu lisesi ogrencisi olarak kocaman bir iç çektim:( ah dürzü oğlu dürzüler. Sacını açık bıraksan bile ağzına sıçiyorlar bok gibi okul hırkasından başka bir şey giydirmiyorlar. Siyah çorap giysen ağzına sıçiyorlar hani beyaz diye. Bende üzüntümü daha fazla agirlastirmadan ders çalısmaya gidiyorum en azından bir yıl sonra bu zamanlar üniversite yazını okuayabileyim alışverişe gitmeden evvel kendime güzel bir liste hazirlayabileyim buralara bakıp. Öpüyoru pelincigim.

Adsız dedi ki...

niye bunlar bu kadar önemli,neden herkes bunları bu kadar önemsiyor?insanar bunlarla yargılanıyor?neden bu kadar yüzeysel herkes?14-18 yaş arası bir yaş grubundaki insanlar lise dediğin.14 yaşındakini kim sikler söyle.Seni yargılamıyorum asla ama bu konuda içimi dökmek istedim pelin.14 yaşında güzel olucam,popüler olucaaam diye derslerini boşluyorlar.sonra sonları starbucks ya da burger king.bırakın bunları da derslerinize bakın çocuklar.Liseden sonra iyi bir üniversite kazanıp iyi bir işe girdikten sonra o havayı kimse sağlayamaz.lisede ergen bıyığı olan çocuklara mı beğendirceksiniz kendinizi,hadi yakışıklı diyelim üstelik akıllı kim lise aşkıyla evlenmş?geçici şeyler.derslerinize bakın

Adsız dedi ki...

bu post işime çok yaradı ama bide kış için bişeyler yazsan daha çok seviniriz

Adsız dedi ki...

Şalları değişik şekillerde bağlamak için modeller aradım ama sadece türban modelleri çıkıyor bu konuda bir yazı yazsan çok süper olucak valla.

Adsız dedi ki...

yani iyi hoş yazmışsın ama aynen ben de hem özel okul hem evde asker baskısı o yazdıklarından sadece o sevimli saç modellerini yapabilirm sadece ama gönül isterki hepsii :D

Adsız dedi ki...

pelincim peki okulda 1 gün serbers kıyafet olanlar nasıl giyinmeli ne tarz giyinmeli.

Adsız dedi ki...

şu kılık kıyafet yönetmeliği değişmiş ve birçok okul serbest kıyafete geçmişken birde bununla ilgili bi lise stili şeyapsan tadından yenmez vallahi

Adsız dedi ki...

yaa saçlar kısaysa nasıl yapıcazzz. please, bize de yol gösterinn...
:(

Unknown dedi ki...

öğrendğim kadrıyla isminiz pelinmiş mrb pelin abla önerileriniz bnm çok hoşuma gitti tam bnlik! ikizler burcu olduğum için bi türlü bişeye karar veremem nasıl yapsam saçlarımı, ne giysem, bu kazakmı şu kazakmı fln gibiydi ama tavsıyeleriniz çok hoş bugün bu sayfayı rastgele bulduum ve bırakacağımı hiç düşünmüyorum önerileriniz varsa önerin demişiniz bn siteye baktım ama bi türlü SAĞLIKLI BESLENME VE DOĞAL GÜZELLİK ÖNERİLERİ diye bi bölüm daha açmanızı istiyorum eğer bu mümkünnse tabii önerimi dikkate alırsanız çok sevinirim inşaallah siz bu mesajı görürsünüz şimdiden herşey için teşşekkür ederim...

Adsız dedi ki...

yeniden istiyoruz!!!!

Adsız dedi ki...

bu yılda yaz peloo

Adsız dedi ki...

pelin bu yıl yazmıyor musun

Adsız dedi ki...

yeniden yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaz

Adsız dedi ki...

retry pelin again pelin please pelin

Adsız dedi ki...

www.blogger.com is amazing, i visit it everyday
http://audiocean.tumblr.com

Adsız dedi ki...

yaaa pink bn 8 e gectim bna bi kiyak yapsan XD
hic guzel degilim cirkinim gozluluym :'( :-\ :-X o_O :-/ x-(

Adsız dedi ki...

Ben ortaokul ogrencisiyim bu yaziyi yeni gordum hsuma gitti bizim okulumuzda hersey serbest neredeyse bnmde saçlarm kisa ve dalgali oldugu icin guzel gorunmuo bu yuzden duzlestirmek zorunda kaliyorum az once yorumlarda grdum saci kisa olanlar varms benm gibi kendinize yakistiriyorsaniz duzlestirebilirsiniz :)

Adsız dedi ki...

Lise 3 öğrencisiyim.Yazdıkların o kadar doğru ki ve hepside hala geçerli.Bende hepsini çokta havalı oluyor.Ama bir şeyde eklemek istiyorum.Tüm bunlara kapılıp dersleri boşlamayın.Ne kadar güzel olursanız olun başarısız olduktan sonra hoş ama boş damgası yersiniz.Arkanızdan giyinip süslenmekten başka bir şey bilmiyor diye konuşurlar.O yüzden güzel olduğunuz kadar çalışkan da olmaya bakın.Ama çalışkanlık derken ineklikten bahsetmiyorum.Az ama öz çalışın.Oturupta tüm gün kafanızı kitaplara gömmeyin.Dikkatinizi verip bir kaç saat çalışsanız anlarsınız zaten.Çalışkanlıkta sizi popüler yapacaktır.Güzel ve akıllı olmak hoş ama boş her zaman olmaktan daha iyidir.

Adsız dedi ki...

ben pek internetden alışveriş yapmıyorum. ebay yurt dışından mı getiriyor ürünlerini? tl ile ödeme yapabiliyor muyuz? lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Adsız dedi ki...

bişi sorcam şu turk kizlar neden kezban olduklarına inanmiyorlar da yabancilar gibi olmaya calisiyorlar anlamiyom

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar