Gönderen / 8 Aralık 2011 Perşembe / 1 Comment / , ,

Acele Koca Aranıyor!

Dün gece herkes gibi ben de Pucca’yı izledim Okan Bayülgen’in programında.

Hem bir kadın, hem bir blogger olarak yeterince utandığıma göre, yerin dibinden çıkabilirim artık.

Kime daha çok kızılmalı bilemiyorum aslında. Espri olduğu her halinden belli olan “Koca arıyorum.” cümlesini ciddiye alıp “Karşımda koca arayan bir kadın var.” diye hafiften dalga geçerek soran Okan Bayülgen’e mi, yoksa gerçekten buna cevap veren insanlara mı.

Pucca ayıp, Pucca komik, Pucca aşık... diye başladı Pucca'nın macerası. Durum ortada, güzel bir maceraymış ki, Pucca bir sene sonra tek başına Okan Bayülgen’in karşısına çıktı. Kendisini severiz ya da sevmeyiz, başarısı gün gibi ortada. Kimse bu başarıyı görmezden gelemez. Peki bu programa bağlanıp şuursuzca “Biz blogger kızlar evlenmek istiyoruz çocuk yapmak istiyoruaaaz.” diyen kıza ne demeli? Esas mesele o, esas mesele Pucca'nın yazdıklarıyla etkilediği bir kısım insanın bu aidiyet duygusuyla saçma sapan isteklerini bu kadar rahat dile getirmeleri. Her kadın çocuk isteyebilir, evlenmek isteyebilir, buna kimse bir şey diyemez, ancak milyonların izlediği bir programda kadınların tek derdi bumuş gibi ağlanıp sızlanmayı ben anlamıyorum.

Devam etti telefondaki kız; Erkeklerin kadın bloggerları sevmeme sebebinin çok açık sözlü olmaları, yani evlenmeyi istemelerini söylemeleriymiş. Evlenmeyi isteyen bir kadın kadar itici bir insan çeşidi bu dünyada çok nadir bulunur, sakın ondan olmasın bu sevilmeme nedeni?

Sen şuursuzca “Anne olmak istiyoruz, koca istiyoruz, çiçek istiyoruz.” diye yalvarırsan telefonda, zaten yerlerde olan, bir türlü değer görmeyen, her fırsatta aşağılanıp itilen kadınları romantik damızlık pozisyonuna sokarsan, zaten hiç de değer görmeyen bir konumda olduğun bu toplumda sana nasıl değer verilmesini beklersin, bunu aklım almıyor.

“Evlilik” fikrinden kastının yalnızlıktan korkmak, her insan gibi sevilmeyi istemek, hayata karşı tek başına durmak istememek olduğunu anlamadın, bari ulusal kanalda söyleme bunu. Bu bir felsefe çünkü, senin içselleştirip milyonlara haykıracağın kaybetmiş profilinle alakası bile yok.

Pucca tek başına bir savaş veriyor. Bildiğimiz, öğrendiğimiz tüm tabuları yıkıp, alışılmışların dışına çıkıyor. Bu süreçte çok yara aldığını, sırf başarılı olduğu için ciğeri beş para etmez insanlarca itilip kakıldığını herkes görebilir. Ama bu böyledir. Hayatın her alanında böyledir. İyi bir okula girmek için, iyi bir işe girebilmek için, o işte kalabilmek için “kadın” olarak zaten iki kat özveride bulunmuyor muyuz? Tüm bunlar yavaş yavaş değişiyor, artık bizim de toplumda sözümüz geçiyor derken sen çık “Biz aslında çocuk istiyoruz, çocuk için de koca arıyoruz” de, kapat telefonu.

Kadınların ilgi çekebilmek için iç çamaşırıyla her gün fotoğrafını çekip yayınladığı, yarı çıplak halde dans edip Jingle Bells söylediği bir ortamda sadece ve sadece yazı yazarak varolan, başarı elde eden herkesi, her şeyi yerle bir edip “üremek istiyoruzzz biz aslında” dersen sana kimse inanmaz, inansa da kendini bu kadar çiğ ifade ettiğin için saygı duymaz.

Evet blogger kadınlardan bazılarının tek isteği evlenmek ve çocuk olabilir, ama ben hiçbir kadının tek isteğinin bu olduğuna gerçekten inanmak istemiyorum, bu kadar çetin mücadelelerden geçmiş bir cins bunu isteyecek kadar sığ düşünemez, o yüzden her yazılanın, her söylenenin alt metninin hassasiyetle okunması gerektiğini düşünüyorum, eğer o metni sağlıklı analiz edemezsek, daha sonra canlı yayına telefonla bağlanıp milyonların önünde "koceaaaaa" diye ağlamaktan bitap düşer, herkesi de kendimize güldürürüz.
Share This Post :
Tags : , ,

1 yorum:

Unknown dedi ki...

daha yeni okudum bu yazını ama 'ah be ne güzel dedin' dedim içimden.

sevgiler

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar