Gönderen / 18 Ekim 2011 Salı / 14 Comments /

Aliye Tipi Kadın Modeli


Çok değil, bundan bir kaç yıl önce şu andaki tüm dizilerden daha fenomen bir dizi vardı televizyonda; "Aliye." Müziklerini Kıraç’ın yaptığı, o müzikleri de bizim flütle okulda çaldığımız, gerçekten çok korkunç dönemlerdi. Flütün beyni süngerleştiren sesinden rahatsız olan komşuların elinden oldukça ucuz kurtulduk aslında.  Aranızda Aliye’yi hala hatırlamayanlar varsa size biraz yardımcı olayım;
Aliye, kocası ona tecavüz etmesine, dövmesine, çocuklarını kaçırmasına, parasız bırakmasına rağmen, kocasını büyüklük gösterip affeden, kendisine senelerce kök söktüren kaynanasına ölüm döşeğindeyken bakan, dünyaya iyilik yapmak için gelmiş bir kadındı. Öyle ki Aliye hiçbir zaman kendisini düşünmez, başta çocukları olmak üzere, sürekli başkalarının iyiliğini düşünürdü. Bu iyiliğinin karşılığını da çok ünlü bir modacı olup, çok zengin olarak almıştı dizide. Dizinin finalinde de ona daima kötülük yapan kocası da borç batağında yüzüyordu. (Tabi ki Aliye eski kocası fakirlikten sürünürken de yardım etti.)
Bakıyorum da etrafıma, Aliye tipi kadın yer yüzünde yok. Olamaz da. Çünkü bizler robot değil, kadınız. Düşünür, duygulanır, sinirlenir, üzülür, aşık olur, hırslanırız. Bayıla bayıla izlediğimiz diziler habire eleştiriliyor. Yok villalarda, konaklarda mı yaşanırmış, jetle Viyana’ya tatile mi gidilirmiş... Esas bunları tartışana kadar bize olmamız, belki de dönüşmemiz için diretilen karakterlerin sahteliğine bakın.
Caroline'in para hırsı uğruna yaptığı kötülüklere küfür edip dururken, Cemile bacının mağdur ama gururlu hallerini neredeyse ayakta alkışlıyoruz.
Peki hepimiz birer Caroline iken, neden Cemile’yi tutuyoruz?
Çünkü o parlak ve sahte ekrandan bize dayatılan bu. Başına ne kötülük gelirse gelsin, hayatta ne yaşarsan yaşa asla kötülük düşünme, asla kendini savunma, kendi çıkarlarını hep geri planda tut. Eğer çok iyi bir insan, örnek bir kadın olursan zenginlik, ebedi mutluluk gelip seni bulacaktır.
Buna mı inanmamızı istiyorsunuz? Bu devirde gerçekten bu kadar olağanüstü iyi kalpli olmamızı mı bekliyorsunuz? Kendisine tecavüz eden, nikah gecesi yeni kocasını vuran eski kocasını affeden, ona iş, ev, para veren, evinde pencere yokken bir anda holding sahibi olan Cemile gibi kadınların bu hayatta var olduğuna inanmamızı mı istiyorsunuz?
İnanmıyoruz. Böyle şeylerin ancak dizilerde olduğunu, gerçek hayatta çabalamak, kendi mutluluğun için kimsenin gözünün yaşına bakmadan savaşmak gerektiğini bilen kadınlarız biz. 
Üzgünüz, sizler bizi aptal sanıyor olabilirsiniz ama değiliz. 
Share This Post :
Tags :

14 yorum:

Unknown dedi ki...

Çok doğru bir tespit.
Artık kadınlar tırnaklarıyla kazıya kazıya bir yerlere geliyorlar ve o yerlerinden onları alt etmek isteyen çıkarsa hemen tırnaklarını göstermekten çekinmiyorlar.
Ve biz bence de caroline olmakla en iyisini yapıyoruz.
Gerçi aşık olan kadınların direk cemile moduna geçtiğide bir gerçek.
Aşık olduğumuz adam ağımızın içinede etse bazılarımız aaa ben onu seviyorum ne olacak diyip onunla devam ediyoruz malesef.
Ama Caroline olmak iyidir :)

Adsız dedi ki...

zaten bizde olmayanları izleriz her zaman :) çekici olan budur.

Adsız dedi ki...

süpersin! tek kelimeyle!

Adsız dedi ki...

pelin bide senn kıyafetlerinle ilgili bi post istiorumm:)

Adsız dedi ki...

afferim kız pink valla helal sana yıllardır kandırıyolar bizi ,boyun eğmiş iyiliği bekliyoruz ama koca bi yalan hepsi ...

Adsız dedi ki...

pelinnn kendi kıyafetlerinle ilgli bi post hazrlcakmısnn nolur nolr nolr

Adsız dedi ki...

pelin yurtdışndan alışverş yapablcegmz site önerişerii?

Adsız dedi ki...

katılıyorum!!! biz kadınlar artık ses çıkartmalıyız bu öküz erkeklere. sesimizsin pelincim, bravo sana.

Wear A Smile! dedi ki...

bravo!
ben de inanmıyorum ve yine de gerçek hayatta böyle olan varsa onlara akıl fikir diliyorum!

bu yazının altına kıyafet postu istiyoruz yazan adsız arkadaşlara da teessüf ediyorum.

Adsız dedi ki...

cok guzel yazmissin gercekten cok iyi

rahat yazar dedi ki...

Diziler çok klişe konulara sahip ve karakterlerdeki iyi-kötü ayrımı keskin sınırlarla çizili. Kötü karakterler hepsinden akıllılar ama sonunda iyi ve saf olanlar kazanıyor hep. Dediğin gibi gerçekte bir kadın bu kadar iyi olsa başına gelmeyen kalmaz.

Modagrafya dedi ki...

ben iyi karakterlerin alkışlandığına katılmıyorum, aksine yerli dizilerde kötü karakterler daha çok seviliyor, yaprak dökümü ferhunde ya da küçük sırlar ayşegül gibi. aslında ülkemizden başka hiçbir ülkede kötü karakterler bu kadar yüceltilmiyor ya neyse.
kötü karakterin açıkça yüceltildiği kara melek gibi diziler de vardı ülkemizde, hatta "asrın kadını geliyor" gibi sloganlarla pazarlanıyordu. ve bu kara melek karakteri adam bile öldürüyordu yeri geldiğinde, ve oynayan kim dersiniz aliye'yi oynayan oyuncu. zaten sanem çelk ondan sonra pişman oldu bu rolü oynamaktan ve aliye rolü kendisine ilaç gibi geldi.
bu tür dizilerde verilen mesaj kötüler hep kazanır, iyiler enayidir hep kaybederler şeklindeydi, neyse ki zamanla bu formattan çıktılar daha sağduyulu içerikler yazmaya başladılar.
esas olan, aşırı doz iyi olmamak hakkını savunmayı bilmek ama başkasının hakkını da çiğnememektir, ama gençlere bu öğretilmiyor ya abartı iyi ya da kötü karakterler örnek almaları için sunuluyor, yoksa normal insan beyaz ya da siyah değil gridir. gerçek karakterler pek çizilmiyor dizilerde.

Adsız dedi ki...

Bu yazıya bayıldım ♥

yesil dedi ki...

Bu yazi ile kadinlardan ziyade senin koca arayan basit blogger olmadigini isbatlamissin.

Zeki hatunsun vesselam !

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar