Gönderen / 27 Eylül 2011 Salı / 42 Comments / , , ,

Ünlülerin Dövmeleri: Rihanna

Daha önce Lady GagaAmy Winehouse ve Angelina Jolie'nin dövmelerini incelediğimiz "Ünlülerin Dövmeleri" köşesinde bu sefer uzun süredir radarımda olan Rihanna var. Kızıl saçlarıyla, sahnede giydiği cesur kıyafetlerle, danslarıyla, burnunda her zaman et parçası kalmış gibi sesiyle söylediği şarkılarıyla gündemden bir türlü düşmeyen Rihanna, bu sefer de dövmeleriyle bizim bloga konuk oluyor.

Rihanna'nın 2011 itibariyle tam 13 adet dövmesi var.


Bu postu yazmaya başlamadan önce Rihanna'nın tek bildiğim dövmesi buydu. Bir kaç ay önce görüp, dünyanın en kıro dövmesi olduğunu düşünmüştüm. Hala da aynı şeyi düşünüyorum. Parmağa "Sshh.." yazıdıp, üzerine bir de sus işareti yaparak poz vermek Rihanna'nın kıroluğuna bile sığmadı. Zaten bu dövmeyle oldukça dalga konusu oluyor. Sevgilisi Chris Brown hakkında sır tutamadığı için bu dövmeyi yaptırdığı söylenip, alay konusu oluyormuş.


Sol elinin orta parmağında ise 2008 yılında yaptırdığı "Love" dövmesi yer alıyor. Bu dövmeyi shhh'den daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. İkinci fotoğraftaki saç modelinin korkuçluğuna girmedim bile dikkat ettiyseniz.


Göğsünün hemen altında, göğüs kafesindeki arapça dövme "Freedom in god" anlamına geliyormuş. Bir çok kaynakta bu dövmeye anlam verilememiş. Arapçadan tam olarak çevrildiğinde "The freedom in Messiah" anlamına geliyormuş. Doğrusu ise "The freedom in the Messhiah" olmalıymış. Yanlış yazılmış bir dövmeye sahip olmak ne kadar acı. Latince her cümleyi cool duruyor diye dövme yaptıranlara duyrulur. Yanlış olma ihtimali de var işte. Koskoca Rihanna olsan da, yanlış yazılmış bi dövmeyle gezmek çok kahredici bir şey olsa gerek.


2006 yılında Melbourne'de turnedeyken ayak bileğine bu sol anahtarı ve müzik notasını yaptırmış. Bravo, kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi valla. Oldukça yaratıcı bir dövme olmuş. 


Sol ayak bileğiin arka ksmında, kafasında pembe bir bant olan sevimli bir kuru kafa yer alıyor. İşçiliği pek iyi olmasa da, Rihanna'ya yakışmış bu dövme, giydiği her ayakkabıda sevimli duruyor. 


Rihanna'nın belki de en seksi dövmesi, belinden kalçasına doğru inen bu sanskritçe dövme. Bu dövmenin bir dua olduğunu söylemiş Rihanna. Bu dövmede ne yazıldığı bilinmiyor, çünkü yanlış yazılmış! Evet bu dövmesi de orijinal duadan yanlış olarak yapılmış vücuduna. "Forgiveness, honesty, supression and control" yazması gerekirken, bambaşka şeyler yazıyormuş. Ayrıca duanın "Pleasure, pain, death, birth" kısmı da eksikmiş. Bu kızın dövmeler konusunda başına gelen, pişmiş tavuğun başına gelmemiştir.


Sol kulağının iç kısmında bir adet yıldız dövmesi var. Anam anam tut tut yaratıcılık akıyor paçalardan, yerlere damlamasın.


İlk yaptırdığı dövmelerden biri olan bu sağ kulağının arkasındaki balık burcunu sembolize eden dövme sevimli geldi bana. Bu dövmesinde de elbette bir bahtsızlığı söz konusu. 20 Şubat Rihanna'nın doğum tarihi ve aynı zamanda balık burcunun ilk günü. Bir çok kaynakta bu günlerin oynama yapabileceği söyleniyor ve Rihanna hiç de balık burcu özellikleri sergilemediğinden aslında kova burcu olduğu söyleniyor. Kız burcunun dövmesini yaptırmış, burcunu bile tutturamamış. Vah yavrum, vah saf kızım benim.


Ensesinden sırtına doğru inen yıldızlar dövmesi benim en hoşuma gidenlerden biri. Rihanna'ya gerçekten yakışıyor. Durun korkmayın, bu dövmede zaten yanlış yapılacak bir şey yok. Gerçi bu dövmenin de kötü bir anısı var Rihanna için. Kendisini hastanelik edene kadar döven sevgilisi Chris Brown'ın da kulağının arka kısmında üç adet yıldız dövmesi var. Birlikte oldukları dönemde Rihanna önce ensesine bir kaç tane yıldız yaptırmış, ayrılınca da bu yıldızları sırtına kadar uzatmış. O da kötü be, "Sevgilimle aynı dövmeyi taşıyoruz ihihi" kafasıyla yaptır, adam senin kafanı parçalasın. Bu kız bahtsız diyorum size.


Sol omzunun üst kısmında roma rakamlarıyla yazılmış 4.11.1986 tarihi yer alıyor. Bu tarih en yakın arkadaşı Melissa'nın doğum tarihiymiş. Rihanna'nın bu dövmeyi yaptırmasının ardından Melissa da aynı şeyi yaptırmış. Ne tatlılar! Hem en yakın arkadaşın Rihanna olsun, hem de omzuna doğum tarihini yaptırdın. Öhöm öhöm bu yazıyı okuyan arkadaşlarıma duyrulur. Gerçi bu dövmeden sonra Rihanna ve Melissa arasında lezbiyen ilişki dedikoduları çıkmış. Pek de haksız sayılmaz, allah aşkına kim -sadece- arkadaşının doğum tarihini bu kadar büyük ve görünen bir yere dövme olarak yaptırır ki?


Rihanna sol elinin üst kısmına bu tribal dövmeyi Yeni Zellanda'da, onların geleneksel yöntemleriyle yaptırmış ve yaptırırken canı çok yanmış.


Sağ göğüs ve sırtı arasındaki boşlukta bir adet dabanca figürü yer alıyor. Rihanna bu dövmeyi önce her iki koltuk altına yaptırmak istese de, anlaşmalı olduğu markalar yüzünden yapamamış ve sağ kaburga kısmına yaptırmış mecburen. Şiddet karşıtı olduğu bilinse de, bu silah dövmesini sevgilisinden dayak yediği dönemde yaptırmış. Kuş kadar kızsın Rihanna, koca adam seni hastanelik etti, vereceğin mesaj bir tabanca dövmesi yaptırmak mı? Kıro bu kız diyorum, dinletemiyorum. Bu tabancanın yanına göz yaşı damlası ve kırmızı bir gül de benim hediyem olsun, parası neyse vereyim yaptırsın.


Rihanna'nın dövme facialarından sonra bu dövmesini görüp de ufak çaplı bir şok geçirmek mümkün. Ama Rihanna'nın hayat görüşü olduğunu söylediği "Never a failure, always a lesson" dövmesi bilerek tersten yapılmış. Aynaya baktığında dövmeyi okuyabilmek için bilerek tersten yaptırmış Rihanna. Bu kız sarışın falan da değil ama niye böyle yapıyor anlayamadım. Fazla saç boyatmaktan boyalar beynine işledi sanırım.
--
Dövme sonuçta kişisel bir tercihtir. Birinin dövmesini anlamlı ya da anlamsız, güzel ya da çirkin diye yargılamak bize düşmez ama şahsi kanaatim dövmenin özel bir şey olduğu ve Rihanna'nın bu olayı pek de özel görmediği. Hayatımın sonuna kadar vücudumda taşıyacağım, en iyisi olsun, en iyi dövmeciye gideyim, fontu  boyutunu aylarca ayarlayayım kafasında bir tek ben varım sanırım. Kim ne derse desin de Rihanna gibi tükenmez kalemle çizilmiş dövmeler taşıyacağıma, pimpiriklilik edip en iyisini taşımak en güzeli. 
Share This Post :
Tags : , , ,

42 yorum:

Adsız dedi ki...

senin dövmelerini de inceleyen bi post olsaya

Adsız dedi ki...

Blogunu çok severim ben onu söyleyeyim de şey olmasın.
Ama allah rızası için madem sevmiyorsun rihanna ki her postunda gıcık gıcık yazıyorsun kadına karşı onunla ilgili post yapma abla ya.Rihanna bir tanedir.Bir RihannaNavy olarak çok kırıldım.En sevdiğim blogun sahibi olduğun için daha çok kırıldım :(

AyşegüL dedi ki...

Yazıyı okurkeen resmen gülme krizine girdim ..Bir yazı bu kadar eğlenceli ve keyifli olabilir.Yazılanların hepsine de sonuna kadar katılmadan edemedim.

Poliganum dedi ki...

ensesindeki yıldız dövmeleri hoş duruyor.onun dışındakiler güzel değil.hele şu 'shhh' dövmesi cidden kötü.aynısı Lindsay Lohan ve Lily Allen'da da var.Artık hangisi hangisinden özenerek yaptırdıysa bilemiyorum.

Pinkfreud dedi ki...

Sevgili RihannaNavy lütfen kırılma, ben de Rihanna'yı çok severim :) Ama bu onu keko bulduğum gerçeğini değiştirmiyor maalesef :) Kız kıro mıro ama çok güzel şarkı söylüyor, sahne şovları on numara. Şarkılarını sevdim diye kötü bulduğum dövmeleri sevdim diyemedim, kusura bakma :(

Ama Rihanna bi tanedir, sevmesem, gıcık olsam blogda işi ne, bu kadar uğraşır mıydım hiç :)

Adsız dedi ki...

Pink, bir ara da victoria beckham' ın ayakkabılarıyla ilgili bir post yapsana??? Blogun gerçekten çok keyifli bu arada :)

Pinkfreud dedi ki...

Hmm Posh'un ayakkabıları, güzel konuymuş ilgileneceğim :)

Adsız dedi ki...

biz de senin dövmelerinle ilgili post istiyoruz Peliin! :)

Pinkfreud dedi ki...

Benim hepi topu 4 tane dövmem var ve blogdaki köşenin adı "ünlülerin dövmeleri". O bölümde kendi dövmelerimi anlatmam çok megolamanca olmaz mı? Utanırım ben :))

We are the Hippies dedi ki...

elle tutulur bir tane adam gibi dövmesi yok rastgele çizik attırmış gibi ama kulak içi yıldızı sevdim ben fena olmamış o

Adsız dedi ki...

sol elindeki tribal dövme demişsin ama o dövme sağ elde, farketmedin sanırım

Adsız dedi ki...

pelinnnnn senin dövmelerinle ilgli bi post istıorzzzzz:)

Pinkfreud dedi ki...

Ayyy sağımı solumu hala karıştırdığım ortaya çıktı demek ki :))

Adsız dedi ki...

pelin senin dövmelerinnnn lütfennnnnnnnnnn rihannanınkilerden daha yartcı ve eğlncli oldgna emnmmmm lütfnnn

İğne İle İplik dedi ki...

Şimdiye kadar sadece ensesindekini oda öküz kadar olduğu için fark etmiştim, şimdi ise oha bu kız dövmeden görünmüyormuş diyorum, Rihannayı gözümde yıktın resmen:))

Adsız dedi ki...

ben sadece blogu çok sevdiğimi söyleyecektim:) yeni post gördüğümde içimi sevinç kaplıyor:))

Zeynep dedi ki...

bendeniz de dövmeli ve fakat ünsüz biri olarak "ünlülerin dövmeleri" serisini beğendiğimi belirtmeliyim.
bir yazımın (http://kralicenintakendisi.blogspot.com/2011/07/dovmeler-dovmelerimizvol1.html) devamında işleyeceğim konulardan biri de bilmediğin dilde -yanlış- dövme yaptırmak olacak, senin yazına referans vermemde sakınca var mıdır?

Adsız dedi ki...

http://models.com/models/andrej-pejic ; bu 'güzel' adam hakkında okunası bir post yapsan ya ?

Adsız dedi ki...

Enee bana cevap yazmışş.
Tamam hadi kırılmamı geri alıyorum :)
RihannaNavy seni ve blogunu çok seviyor.Hadi iyi günleer.

goncaninsepeti dedi ki...

tabancalı dövme gerçekten çok kıro gülü eksik evet:)) onu ilk kez sen koyunca gördüm, yazıların yanlış olması da çok fena, ama kalçasına inen dövme çok güzel gerçekten

sibel dedi ki...

hani küçükken ucuz diye dandik dandik takı felan alırdık ya halbükü biriktir paranı bitane al tam olsun özel olsun olayı gibi sanki bi yerde beleş dövme yapılıyomuş o da aklına eseni yaptırmış bana o havayı verdi
NOT: yaw bide allasen ben onu seviyom ona karışma bunu seviyom buna bişey deme modundan bi çıkın kimse tanrı deil herkesin kusuru olabilir ve eleştirilebilir

Adsız dedi ki...

kendi dövmelerini de yazar mısın lütfeeennn:(((

Adsız dedi ki...

Peliiin haberin olsun Riri yeni bir dövme yaptırdı.El parmaklarına Thug Life diye :D Yine keko evet tamam hadi kabul ediyorum :D

Adsız dedi ki...

hi??

Çilekli Şeyler dedi ki...

Blogunuz çok eğlenceli ancak fark ettiğim üzere Rihanna'nın çok da araştırmasını yapmamış biri olarak koymuşsunuz bu postu. Gerçekten özür dilerim ama Rihanna'yı araştırmadan eleştirmenize kırıldım. Daha önceki bir konuşmasında söylediği gibi;
Bütün dövmelerim benim için özeldir ve hepsi birer kısa cümleden ibaret çünkü onları sonsuza dek hatırlamak istiyorum. Söz uçar yazı kalır."

Bu sözleri de bilseydiniz önce keşke. Ve başka bir konuşmasında ise;

"Dövmelerimin ve belimdeki duanın yanlış yazıldığını iddia edenler var. Dövmelerim yanlış değil. Sadece kendime göre çevrilmiş ve kısaltılmış. Bu yüzden orada sizin anlayamadığınız ama benim anlayabildiğim çok şey var"

İşte bu yüzden Rihanna'ya laf söyletmem. Lütfen daha sıkı araştırın...

Adsız dedi ki...

Balik burcu 20 sinde degil 19 unda baslar 19 u icin tartismalar vardir bileydin eyiydi ama

Adsız dedi ki...

Pinky lütfen ünlülerin dövmeleriyle veya kendi beğendiğin dövmelerle ilgili bir post hazırla.Teşekkürler

Adsız dedi ki...

Rihannanın dövmelerini araştırıyodum. Hem hepsinin anlamını öğrendim hem de gül gül öldüm. yazın için teşekkürler :)

Adsız dedi ki...

Bana bak Rihanna hakkında ileri geri konuşma senin ağzını burnunu ha adam ol dellendirme beni.Kıroymuş sen kendine bak lan

qarott3 dedi ki...

Ciddi derecede kisanclik sedromu var bu blogda;););)

qarott3 dedi ki...

Bu blogda ciddi derecede kiskanclik sendromu yasanmaktadirXDXD blog karantinaya yazari ise kiskanclik tedavisine alinmasini yetkillerden rica ediyrmXDXD

Adsız dedi ki...

Sen ne bicim seyler diyon RİHANNA'YA adam ol

Adsız dedi ki...

Sen ne bicim seyler diyon RİHANNA'YA adam ol

Adsız dedi ki...

Sen ne bicim seyler diyon RİHANNA'YA adam ol

Adsız dedi ki...

göğslerinin altındaki dövmeden bahsetmemişsin

Adsız dedi ki...

göğslerinin altındaki dövmeden bahsetmemişsin

Unknown dedi ki...

kadini yerden yere vurmussun resmen bu ne kiskanclik

Unknown dedi ki...

kadini yerden yere vurmussun resmen bu ne kıskançlık

Unknown dedi ki...

kadini yerden yere vurmussun resmen bu ne kiskanclik

Unknown dedi ki...

kadini yerden yere vurmussun resmen bu ne kiskanclik

Unknown dedi ki...

Rihannanin saciylada dalga gecmissin utannamadan o kadin bu zamana kadar yaptigi saclarinin hepsi yakismistir bide docmeleri yerden yere vurmussun peki gogusunun altindaki dovmeyi niye yazmadin bi kere kadin ne giyse dovmeleri kiyafetine yakisiyo kim bilir senin boktan beter dovmelerin var

Streetfashions dedi ki...

Yorumlarınızı cok saygsıızca buldum bende sizin bu yazınızla dalga grcmek istiyorum o zaman ne kadar da yaratıcısınız!

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar