Gönderen / 26 Mayıs 2011 Perşembe / 6 Comments / , ,

Christian Louboutin Yves Saint Laurent e Karşı

İkisi de moda dünyasının devi, ikisi de efsane. Tabii Christian Louboutin'in yeri gönlümde apayrıdır. Alemlerin iki efsanesi bu sefer davalık oldu.


Serüvenine Paris'de ufak bir ayakkabı atölyesinde başlayan, gittikçe devleşen bir isim o, Christian Louboutin. Prenses Caroline ufak dükkanına girene kadar Parisli sıradan bir ayakkabı ustasıyken bir anda hayatı değişti. Christian Louboutin'in hayatını bir ara uzun uzun inceleriz asıl konumuz daha ilgi çekici. Nerede dedikodu, nerede dalavere, orada ben.


Malumunuz, Christian Louboutin'in olayı kırmızı tabanlar. Kendisiyle özdeşleşen bu kırmızı tabanlı ayakkabıların patentini bile aldı geçtiğimiz yıllarda. Çok taklit edildi, çok çakması yapıldı ama bu sefer sırtından vuruldu. İlk işvereni, ilk çalıştığı yerlerden biri olan, acemiliğini geçirdiği Yves Saint Laurent bu seneki bahar koleksiyonuna kırmızı tabanlı ayakkabıları koyunca kıyamet koptu.


Christian Louboutin'in avukatları önce YSL'i uyarmışlar, "Bak yavrum akıllı ol, kırmızı taban bizimle özdeşleşmiştir, yaptığından geri dön." demişler. Ama YSL bu durur mu, inat etmiş, "Hiçbir marka bir renge sahip olamaz." demiş ve geri çekmemiş ayakkabıyı. Louboutin de basmış 1 milyon Dolarlık tazminat davasını. 

Taklit olduğu iddia edilen, dava konusu ayakkabı bu mu bilemiyorum ama internette araştırdığımda bu olduğu söyleniyor. Eğer buysa Christian Louboutin boşuna dava açmış. Bu ayakkabı değil Christian Louboutin kopyası, bizim cuma pazarında satılan ayakkabıların aynısı. Louboutin'in yanına bile yaklaşamazsın YSL ciğim kusura bakma.
Share This Post :
Tags : , ,

6 yorum:

Adsız dedi ki...

kıskançlık anacım bunlar kıskançlık

Koray Caner dedi ki...

ooo catfight pek keyifli! :D

Baklacik dedi ki...

Louboutin Türkiye' de kırmızı tabanına marka koruması alamadı maalesef. Bunun yanı sıra, çok sayıda Avrupa ülkesinde de alamadı. Kırmızı taban Loubotin ile özdeşleşmiş evet- fakat başka firmaların bunu kullanmasını engelleyemeyecek gibi gözüküyor.Çünkü yetkili merciler, kırmızı tabanı ayakkabıyı özellikli kılmaya yetecek bir unsur gibi algılamıyorlar.

Pinkfreud dedi ki...

Ayy şu yorumlarda da like butonu olsa da Koray'ın Loubotuin ve YSL'e catfight demesini 10 kere likelasam :))

Wear A Smile! dedi ki...

ysl ayıp etmiş.
nursace pozisyonuna düşmüş, hiç yakıştıramadım.

http://wear-a-smile-wear-a-smile.blogspot.com/

Zeynep dedi ki...

netice itibariyle bu vesileyle ikisinin de ihtiyacı olmadığı kadar reklamı olmuş mudur? olmuştur, end of story :)

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar