Gönderen / 19 Nisan 2011 Salı / 9 Comments / ,

Yazı: Sevgiliye Şifre Verme Olayları


Bu çağda ne kadar ayıplasak da, kınasak da, ilişki yaşayan insanların dönem dönem içinde olduğu nahoş bir durum var: Sevgiliye şifre vermek.


Olayın taraflarından olmayan üçüncü kişiler kolaylıkla “Aaa öyle şey olur mu, insan karşısındakine güvenmeli. Sağlam bir ilişkinin temeli budur.” dese de günümüzde nerdeyse tüm ilişkilerde bu durum yaşanıyor. Ben de zamanında şifrelerimi verdim, sevgilimin şifreleri için gırtlağına yapıştım. Elime ne geçti? Hiç. Çünkü bu kadar iç içe olmak sadece mutsuzluk getiriyor. "Ignorance is bliss" diye boşuna dememiş atalarımız.

Zaten kimseye güvenmem, hele bi de ilişkinin içine internet girince bu güvensizlik iyice tavan yapıyor. İnternete giren herrrrr insan mutlaka bir haltlar yi yor dur. Bunu bilir bunu söylerim. Herkesin algısı da bu yönde olduğundan herkes birbirinin en özeline burnunu sokmaya çalışıyor.


Aslında çoğu kişi somut olarak bir aldatma içerisinde değil. Ama insan yine de bilmek istiyor, merak ediyor sevgilisi kimlerle ne konuşuyor. Şifre isteme/verme olaylarının kitabını yazamasam da, sizler için bu işin bir kaç püf noktasını paylaşacağım.

-Şifreyi alenen istemeyin:  Karşı taraftan şifre isteyeceğiniz zaman öncelikle kendi hesaplarınızın mesaj kutularını temizleyin. Tehlikeli insanları bloklayın, listenizden silin. Karşı trafta herhangi bir şifre vermeme durumuna karşı “Al al, sen de benimkini al bakalım bi şey bulabilecek misin?” diye atağa geçin. Ve bu isteme işlemini hiç beklemediği bir anda yapın. Yani mesajları silmeye, flörtleştiği insanları uyarmasına fırsat kalmadan “basın” onu.

-Şifrenizi verdikten sonra kavga çıkarın: Şifreyi istemek güzel ama vermek de bir o kadar zulüm. Tamam bulabileceği hiçbir şey yok, kendimizden eminiz ama, o “Acaba şu an nereye bakıyor, biri bi şey mi yazdı mı ki acaba?” endişesi insanı genç yaşta yıpratır. İşte bu yüzden çok da belli etmeden, eften püften bir sebepten kavga çıkarıp küsün. E insan küs olduğuyla da özelini paylaşmayacağına göre şifrelerinizi artık değiştirebilirsiniz.

-Şifrenizi onunla ilgili bir şey yapın: Bugüne kadar bütün şifrelerimi uzun yıllar adım soyadım ve doğum yılım olarak kullanan bir salak olarak artık akıllandım ve şifrelerim artık hoşlandığım adamların isimlerinden oluşuyor. Ama böyle şifre verme olaylarında şifreyi değiştirmek gerekiyor adama vermeden önce. Değiştirirken de onun ismiyle, doğum günüyle ilgili bir şey yapın ki sevinsin gariban. Bu ufak oyun güvenini arttırmaya yetecek de artacaktır.

- Blöflere kanmayın: Bu benim başıma geldi, onun için uyarıyorum. Adam gelip de “Benim senin özelinde ne işim var, girmiyorum bile, ama senin bana olan güvenini ölçmek için istiyorum şifreni.” derse buna kanmayın. Köpek gibi giriyor ibne. Kim önüne açken koyulan leziz bir kuzu tandırı elinin tersiyle ittirir ki? Bu da öyle işte. Aklınca bizi kandıracak. Yemezler. Yani artık yemezler.

- Aylarca sesi çıkmayan, şifreyi verince hortlayan arkadaşınızı gidip boğun: Bu türden bir arkadaşla sırf benim karşılaşmadığımdan adım gibi eminim. Adam aylarca aramaz, sormaz, sesi çıkmaz. Tam şifreyi manitaya verince “Naber fıstık?” diye densizce bir mesaj atar. İşte o salağın katli vaciptir. İşin yoksa git sevgiliye dil dök “Valla aşkım konuşmuyoruz onunla, al bak sildim, senin gözünün önünde sildim.” diye. Fıstıkmış, ne fıstığı lan, 55 aydır oradayım herif gelmiş tam şifreyi verdiğimde fıstık diyor.

Yukarıdaki saçmalıkları yazmak için ben yarım saat, sizler de okumak için muhtemelen 3-5 dakikanızı ayırdınız. Bunları yapıp ilişkilerimize verdiğimiz zararlar ise belki de telafi edilemeyecek türden. Bundan 50 sene önce, birisine “Başka bir kız gece 3’de mesaj atmış benim sevgilime, o da hemen cevap yazmış, bana uyuyorum demişti, o yüzden ayrıldık.” desen bizi ıslak odunlarla kovalarlar, "Öyle saçmalık mı olur?" diye. Ama oluyor işte. Günümüzün şartları maalesef bunlar. Herkes internette, herkes her şeye, her istediği kişiye, istediği an ulaşabiliyor. Bu kadar çok seçenek içerisinde tek bir insanı sevebilmek, senin bir insanın sizi sevmesi mucize gibi geliyor.

Böyle bir mucizeyi göz göre göre mahvetmektense, sevgilimize güvensek, ondan şifre istemek yerine, hesabını hacklesek, bizim ne mal olduğumuzu öğrenmese, biz onun ne biçim bir adam olduğunu öğrensek...

Her şey daha güzel olmaz mı?
Share This Post :
Tags : ,

9 yorum:

oh be dedi ki...

ve pinky uzun yazı yazar ^_^

Mell dedi ki...

Mükemmel tespit <3

Mia Wallace dedi ki...

çook doğru

Ceren Z. dedi ki...

Çok saçma. Adam şifresini vermeden önce tehlikeli gördüğü her şeyi siler zaten. Ayrıca, aldatmak istese internet olmadan da yapabilir nedir yani? Belki sana şifresini verdiği sırada başka bir adres alıp her şeyi o adresten yapacak? Gayet mümkündür. Böyle şeylere takılmamalı. Erkek arkadaşımın feysbuk şifresini sadece oyunlarda kendime hediye yollamak için aldım. Ve yaptığım tek şey de gerçekten bu.

Ceren Z. dedi ki...

Aha yanlış okumuşum. Olsun, bu saydıklarım kızlar için de geçerli. adasdf

xen dedi ki...

müjde! yeni facebook'ta mesajlar silinmiyor

Ay Lav Kiraz dedi ki...

kesinlikle çok doğru!

sevda1919 dedi ki...

artık tek hesap kullanmadıklarını aynı adamın en az 3 hesabı olduğunu unutmuşsun pink:D

Zerdeçal Bovary dedi ki...

Keşke sonuna benim gibi salaklar için de; "tamam sevgiliniz sizi aldattı sizi umursamayacağını düşünüyorsunuz ama üşengeçlik etmeyip o hesabınızın şifresini değiştirin; çünkü o aptal salağı mal eski sevgiliniz olacak adam tam bir buçuk ay sizin şifre ondaydı gibi bir şeyi unuttuğunuz süre zarfında tüm özelinizi piç edebilir." diye ekleseymişsin.Oluyor yani.Erkek bu, aldatsa filam da giriyor, her mesajı okuyor.Mantık ne, bilemesem de..

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar