Gönderen / 10 Şubat 2011 Perşembe / 15 Comments / , , , , , ,

Stil İkonu: Caroline Akarsu

Öyle Bir Geçer Zaman Ki ilk başladığında herkes gibi ben de izlemeye doyamıyordum ki, üçüncü bölümden sonra klasik Türk dizisi tavrıyla aşırı drama, aşırı ağlaklık basıp Yaprak Dökümü'ne bağlayınca izlemeyi bıraktım.

Halbuki başta Mad Men olmak üzere tüm dönem dizilerini ağzım bir karış açık izlerim. Bu dizideki gözyaşına, kavga gürültüye ve minik Osman'ın ıslak köpek yavrusu bakışlarına katlanamadığımdan izlemeyi kestim, artık sadece Caroline ne giymiş diye göz ucuyla bakıyorum.


Hatun resmen o yılların moda ikonuymuş gibi salınıyor dizide. Cemile'den Aylin'e, Neriman Yenge dombilisinden Berrin'e herkes paçozluktan yıkılmaktayken Caroline göründüğü her sahnede şıklık saçıyor.


Maşallah boyu posu da yerinde olunca ne giyse yakışıyor zilliye.
Dönemin modasını en net şekilde onun kıyafetlerinde görüyoruz. Diğerleri tırt.
Dizide verilmek istenen mesaj "diğer kadınlar dertten, tasadan saçlarını tarayacak vakit bulamazken bu yuva yıkan fettanın şapkadan broşa her ayrıntısını en ince ayrıntısına kadar düşünecek boş vakti var." mı?


Klasik Türk dizisi kafası işte. Zenginler hep kötüdür. Güzel giyinen, kendine bakan kadınlar ise evli adamları baştan çıkarır, saçını süpürge eden kadın canımız ciğerimiz olur.


Sağ tarafta görmüş olduğunuz bolerosuyla takım krem rengi elbise ikoncanımızın meşhur bıçaklanma günü giydiği elbise oluyor.

Beyazlar içinde eldiveni şapkası, mini topuklu ayakkabılarıyla Karaköy Limanı'na giden Caroline'i Cemile bıçaklamasa başına başka bir iş gelirdi zaten.

Canlandırdığı kötü karaktere, herkesin sinirlerini tepesine çıkarmasına rağmen rağmen bu kadar naif, bu kadar kibar görünümlü başka bir dizi oyuncusu gördüğümü hatırlamıyorum. Konuşmadığı "Aliiiiiğğğğğğ" diye inlemediği sürece modern bir Audrey Hepburn gibi.


Bir dönem dizisi olmasına rağmen neredeyse diziye ait hiç fotoğraf yok. Türkiye'de Aşk-ı Memnu dışında profesyonelce yapılmış set fotoğrafçılığı zaten görmedik de, bu kadar titiz çalışıp duvardaki çerçevelerin bile o dönemi yansıtmasına dikkat edilen bir dizinin her karesi fotoğraflanmalı bence.

Yabancılardan biraz örnek alsınlar bu konuda bizimkiler de.


Gelinliği pek benim tarzım olmasa da, vücuduna, stiline gayet uymuş. Son derece şık ve sade. İyi günlerde giymek nasil olmasın diye dua etmemize gerek yok, nasip olmadı zaten.

Caroline'in kıyafetlerinin bu kadar şahane durması sanırım aksesuarlarının da mükemmel olmasından kaynaklanıyor. Giydiği bir takıma uygun eldiveni, çantası, ayakkabısı, gözlüğü, şapkası mutlaka oluyor ve kostümü tamamlıyor.

Caroline hem sürünsün, hapislere düşsün, batakhane gülü olsun istiyorum, hem de bütün keyfi yerinde olsun taksın takıştırsın sokaklarda salınsın istiyorum.

Moda karakter dinlemiyor.

Share This Post :
Tags : , , , , , ,

15 yorum:

Anonymous dedi ki...

Simdi bu Carolini biz seviyormuyuz? yoksa sevmiyormuyuz? Napiyoruz biz bu Caroline?

inşaatçı ama modayı seven dedi ki...

okurken gülmekten öldüm çok doğru bi tespit sanırsam hepimiz aynı düşünüoruz ama ölsün sevmiyelim zilliyi

Guzide dedi ki...

allah var kadin super giyinior :) ama simdi burada ols akavga cikar o kesin :)

Dora Özel dedi ki...

Yüce meryem aşkına dönerim ben şaşkına :)
Kadın güzel giyiniyor olabilir Cemile'mede yazık biraz kötü giyiniyor ama kadıncağız parasını çocuklarına harcıyor. Ama evet gerçekten haklısın klasik Türk dizilerine döndü.

Anonymous dedi ki...

of çok biliyosun ya sen daha iyi dizi çek anasını satiyim

dnbncokyk dedi ki...

'Öyle Bir Geçer Zaman Ki ilk başladığında herkes gibi ben de izlemeye doyamıyordum ki, üçüncü bölümden sonra klasik Türk dizisi tavrıyla aşırı drama, aşırı ağlaklık basıp Yaprak Dökümü'ne bağlayınca izlemeyi bıraktım.' yaprak dökümüne bağladı demek ne kadar kolay. zorlama bence tespit yapmak için. caroline yazmışsın yeter bence, bu kadar iyi olmuş. aslında biraz da eksik olmuş. senin gibi birinden daha fazla yorum beklenebilirdi caroline için.

Anonymous dedi ki...

http://29.media.tumblr.com/tumblr_lfyhgfXHHA1qemkwvo1_400.jpg

Basso dedi ki...

ya her dizi gibi başlangıç amacını kaybedip reyting için kasıyor gereksiz bir alt yapıdır dizi alt yapısı zaten ozellikle 2 saat dizimi olur ya

Anonymous dedi ki...

inşaatçı ama modayı seven arkadaş,sen inşaatçı olarak kal bence.sanırsam diye bir şey yok ''sanırım'' olacak o.sevmiyelim değil,sevmeyelim.türkçe dersine beden öğretmenin mi giriyordu ? =)
arkadaşlar ayrıca burda konu dizi değil,dizideki bir karakterin stili,tarzı. yazıyı beğendim,yerinde olmuş. moda karakter dinlemez =)

Modafobik dedi ki...

Vay bee müthiş tespitler, taptım! :)

Anonymous dedi ki...

cok iyi tespit yaa

ALIŞVERİŞ CİNİ dedi ki...

Geçen gün izledim ben de epey güzel giyiniyor. Dediğin gibi boy pos faktörü de epey önemli :)

Anonymous dedi ki...

kadın güzel kadın.güzel durmasının bir nedeni de bu

pocketfulofsunshine dedi ki...

Gelinliğinin üst kısmı çok güzeldi

Lunapark Queen dedi ki...

Eee şimdi ne oldu Caroline'e? İğrenç takılıyor :)) Bence şimdi de Cemile'ye bir stil postu yapmalısın, öyle bir geçmiş zaman ki die :))

http://lunaparkqueen.blogspot.com

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar