Gönderen / 31 Ocak 2011 Pazartesi / 18 Comments / , , ,

Ünlülerin Dövmeleri - Angelina Jolie

Dövme deyince aklıma iki şey gelir. "Yaptırırken acıdı mı?" ve "dövmenin anlamı ne?" soruları. Bu iki soruyu soranı da hunharca dövmek isterim. Ama yapmam tabi, neticede hanımefendi bir kızımdır.

Bu sorulardan daha sıkıcı olanı ise "Ben de yaptıracağım ama ne yaptıracağıma karar vermedim." Git kelebek yaptır o zaman.

Klasik bir laf olsa da şöyle bi gerçek var ki, o dövme ölene kadar vücutta kalacak. O yüzden dikkatli ve özenli seçimler yapmak gerekiyor. Bir anda karar verip "Sevgilimle çıkmaya başladığımız tarihi yazdırdım koluma." diye giderseniz dövmeciye onun sıkıntısını senelerce çekersiniz . Hayranlıkla izlediğimiz ünlüler bile dövmelerindeki seçimlerden pişmanlık duyup kapı kapı geziyorlar sildirebilmek için.

Maşallah ünlüler de "Bi kere yaptırırsan devamı gelir." felsefesine uygun davranıp her yerlerini dövmeyle kaplattıkları için her ünlüyü ayrı bi postta inceleyeceğiz.

Dövme deyince ilk aklıma gelen isimle başlıyorum: Angelina Jolie:

Benim en ve tek sevdiğim dövmesi bu. Sol omzunda yer alan dörtlük. İlk önce bu dövmeyi bir yerin koordinatları sanıyordum. Doğduğu yerin ya da Brad Pitt ile ilk tanıştıkları yerin enlemleri boylamları falan diye düşünmüştüm. Öyle olsa daha havalı olurdu bence ama bu hali de güzel.

Bir Budist tarafından Bangkok'da yapılmış bu Kamboçya dilindeki dövme. Anlamını uzun uzun yazmaya gerek yok, zira sıkıcı. Kamboçya'dan evlat edindiği çocuğunu ve kendisini koruduğunu düşündüğü bir tür dua gibi şiir gibi bir şey.

Ensesinde ise "know your rights" yazıyor. En sevdiği grubun bir şarkısının adıymış. Çok yaratıcısın Angie.


Bileğindeki "h" harfi dövmesi de eski sevgilisi Timothy Hutton ya da erkek kardeşi James Haven'ı sembolize ediyormuş.

Bence kesin eski sevgilisi için yaptırdı bunu. Brad'le kavga etmemek için "Kardeşimin adı yeaa." diye kıvırdı. Yemezler canım.


Kolundaki sildirmeye çalıştığı korkunç ejderha dövmesinin izlerini görmek hala mümkün. 16 yaşında falan yaptırdı heralde o avam dövmeyi.

Onun üzerine evlat edindiği çocukları nereden aldığını yazdırmış. Bencil kadın işte. Çocukların doğum yerini yaptırır insan, aldığı mağazaları yazar gibi onları bulduğu yerlerin koordinatlarını yaptırmış.

Bu resimde iki tane görünüyor ama şimdi 5-6 tane olmuştur heralde.
Angelina meşhur kaplan dövmesini yaptırırken çekilmiş bir poz..

Valla ünlü olmasa Facebook'da 850 tane fotoğrafı olan kız olurmuş Angelina Jolie. O kadar ünlü olmuş hala her anını fotoğraflama arzusunun önüne geçememiş.

Bu dövmeyi onun gibi naif bir kadın için fazla kaba buluyorum. Omzundaki Kamboçyaca dörtlüğü yazan adam yapmış yine bu dövmeyi. Dualar ve kutsamalar eşliğinde tabi.

Ayrıca makineyle değil, geleneksel Tayland el iğnesi yöntemiyle yapılmış. Geleneksel Tayland el iğnesi yöntemi nedir diye sormayın, ben de bilmiyorum, internette öyle yazıyordu.Bunlar da sildirdikleri ya da üzerini kapattırdıkları.

Deli çükü gibi sıkıldıkça dövme yaptırırsa böyle olur işte.Hayatımda gördüğüm en kötü dövme ise Angelina Jolie'nin sol kasığında yer alıyor.

Amsterdam'da çok sarhoşken yaptırdığı küçük mavi bir ejderhayı kapattırmak için bu bant yapıştırılmış gibi duran devasa haç dövmesini yaptırmış.

Angelina hem zevksiz, hem de ağzıyla içmeyi bilemeyen cinstenmiş demek ki, bunu da öğrendik.

Yanındaki yazıda ise latince "quod me nutrit me destruit." yazıyor. Yani; "Beni besleyen şey aynı zamanda beni yok edendir."

Bu söz ayrıca blumik ve anoreksik kızların feslefesiymiş diyorlar, o kadarını bilemeyeceğim tabi.

Aslında Angelina Jolie'nin daha bir sürü dövmesi var, ama ben sıkıldım. Canı sıkıldıkça dövme yaptırmış. Dövmelerden anladığım kadarıyla da biraz kıro bi kadınmış bu Angelina. Yok Arapça yazdırayım ayrımcı olmadığım görünsün, Kamboçyaca yazdırayım değişiklik olsun, aman Latince de yazdırayım ki boyum bir karış uzasın havalarında galiba.

Görüldüğü gibi dövme önemli konu. Hepimizin ağzı bir karış açık izlediği Angelina Jolie'nin koluna roma rakamıyla harf yaptırmasıyla bir anda gözümüzden düşebiliyor. O yüzden dövme yaptırmadan önce çok dikkatli düşünmeli, anlık hevesle yaptırmamalı. Yoksa Angie gibi haldır haldır dövme sildirmekle uğraşırız.

Bi sonraki dövmeli ünlüde görüşmek üzere.
Share This Post :
Tags : , , ,

18 yorum:

Anonymous dedi ki...

Kendi dovmelerini de paylassana pink.

Anonymous dedi ki...

aynen bende çok görmek isterim

marcake dedi ki...

bencede pink senin dövmelerini de bekliyoruz

Anonymous dedi ki...

:D 40 yıllık dövmeci... :D

Chilek dedi ki...

off bende sıkıldım kıroluk varmış biraz hakikaten:)

Anonymous dedi ki...

peki bu dövme tamamen silinmiyor mu hic? oyle rengi soluk mu kalıyo en son? biliyor musun pink?

strawberrypress dedi ki...

hani bu parmaktan kan alınan divit ucu gibi bir alet var ya.. geleneksel tayland iğnesi yöntemi dedikleri aynen onun gibi bir şeyle yapılıyor, boyayı hazneye koyup iğneyle derinin altına itiyorlar sanırım. çok acı verici olsa gerek :)

Anonymous dedi ki...

ben de bi ara Angelina Jolienin dovmelerini arastirmaya calisip isin icinden cikamayip sikilip birakmistim. Zevkle okudum=)

Anonymous dedi ki...

sd

Anonymous dedi ki...

Bu konuda Angelina'ya sövmek çok saçma olsa gerek zira kişisel zevklerden bahsediyoruz. Üstelik bana epey anlamdı geldi aklı başında yaptırdıkları.

Anonymous dedi ki...

pelin ne komiksin ya defalarda okuduğum çok iyi bildiğim bi konuydu bu yinede kahkalarla okudum yazını. yorumların harika daha çok yaz nolursun.

Anonymous dedi ki...

senn ne dowmen vr pekıı

Harun dedi ki...

Pinkfreud, senin yüzünden şu an ancelinaculiden soğumuş bulunmaktayım, aferim.

Sevi dedi ki...

kadının vücudu, kime ne?

zedogusann dedi ki...

niye genellikle sildirmeye calistiklari ejderha dovmesi??

Adsız dedi ki...

Ya iyi hos yazmissin cokta eglenceli ama cok elestiriyorsun herkese bi kilif bulmussun

Adsız dedi ki...

O 2 sorudan ben de çok sıkılıyorum :))

Adsız dedi ki...

Şu kadını bile eleştirmişsiniz. Pes doğrusu.

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar