Gönderen / 29 Nisan 2010 Perşembe / 26 Comments /

Öğreneceğiz

Ben babasız büyüyen bir kadın olarak hayatıma giren tüm erkeklere değişik anlamlar yükledim. İstediğim kitabı “getireceğim” diyip getirmeyen kitapçıdan, ilk aşık olduğum adama kadar her insana bambaşka anlamlar hem de. Savunma mekanizmam böyle işler benim. Sevgililerim babamdır, babam iyidir. Fakat babasız kalırsam O kötüdür, babam değil. Biliyorum ki yalnız değilim, arkadaşlarımın gözümün önünde yaşadığı ayrılıkları gördükçe kendime bir kabuk ördüm, kendim ilişkilerimi de bitirdikçe kabuğum gitgide çelik bir zırha dönüştü, en sonunda kadınlıktan çıktım bir tank oldum.

Ama ayrılığın en sevdiğim tribi de Haydarpaşa’da kollarını açıp “seni yeneceğim İstanbul” diye bağıran taşradan yeni gelmiş insan misali hırs küpüne dönüp kaplanlaşmak. Tam o an, yalnız kaldığına inandığın an bütün erkeklerden, bütün insanlardan üstün olduğuna inandığı bir an geliyor insanın. “Beni üzeni ben hiç umursamam, hayattaki en değerli varlık benim, kimse de benden değerli değil, olamaz da, hiiiç çabalamasın valla” diye kendini teselli edip bir anda Gloria Gaynor oluyorsun. “I Will Survive”ı söyleyerek yollarda dolaşıyorsun. Tabii şarkı üç dakika sürüyor, en azından bendeki versiyonu öyle.

Ama şarkı bitinde gerçek dünya bir anda geri geliyor. Mesela; ayrılık dediğimiz insanın gözünü kör eden, bütün algılarını dünyaya kapatan, silikleştiren bir şey. Kendi mutsuzluğundan çok karşı tarafın mutlu olacak olma düşüncesi bile delirtiyor insanı. Öyle ki milyonların okuduğu köşenizden eski kocanızın 20 yıl önce ölen bir sanatçıya dert yanmasını gerçek aşk sanabilirsiniz. Gözünüz kördür, farklı bir körlük ama, görmek istediğini görür, beyninizin emrindedir, ama değişik bir farkındalıkla. ..

İşte tam böyle delirmeye ramak kalan durumlarda kadınlara mantığı yerine kullanabileceği bir kişi lazım. Biz ona “en iyi arkadaş” diyoruz. Bu arkadaş yeri geldiğinde “senden daha iyisini mi bulacak” diye bizi gazlamalı, yeri geldiğinde “Facebook’da ortak arkadaşlarımızda aradım yeni sevgilisi hiç de güzel değil” diyerek dedektiflik yapıp rahatlatmalı.

Garip de bir yandan ayrılık… “Aa çok da mutluydunuz” sorusuna –bazen alaycı tonda da gelebilir bu cümle, sakın şaşırmayın- cevap verememek. Demet Akalın’ın –beğensek de beğenmesek de- Türkiye’nin en başarılı pop starlarından biri olup hala İbrahim Kutluay’a nispet yapan şarkılar söylemesi demek.

Ayrılık unutamamak demek, içimizdeki çocuğun çalınan lolipopunu geri istemesi demek, ağlamak demek, kimselere gözyaşı göstermemek demek. Ayrılık O’nu hala düşünmek demek. Kendi kendini bitirmek, adamın dudağının tadını saçma sapan insanlarda arayıp bulamamak demek.

Ayrılık güçlü olmayı öğrenmek demek.
Share This Post :
Tags :

26 yorum:

Unknown dedi ki...

çok ironik, ben de buyum!

Unknown dedi ki...

dağıttın beni olmadık bi vakitte...:|

Adsız dedi ki...

Demet Akalın'ı biz erkeklere bırakın artık :(((

Gökçe A. dedi ki...

çok güzel olmuş ve garip bi şekilde hem acıtıcı hem gülümsetici. iyi ki varsın pinkfreud

cansu m. dedi ki...

tam zamanında böyle bir yazıyı okumuş olmam çok manidar...kendimden cok sey buldum...ayrılık sürekli o yarayı deşmek istemek demek,onunla mutlu olamayacagını bile bile onunla olmak istemek demek...benim icin cok sey demek...

pelin erdoğan dedi ki...

ya sen süper bi gözlemcisin hepimizin sesi oldun blogu da takibe aldık :)

... dedi ki...

çok güzel anlatmışsın. hepimizin bi parça düşünüp de kelimelere dökemediği şeyleri birleştirmişsin. blogun hayırlı olsun bundan sonraki yazılarının sıkı takipçisiyim artık :)

Adsız dedi ki...

oha çok sevindim bi blog açtığına..inşallah bi hevesle açıp bi hevesle yazmaktan sıkılmazsın uzun uzun.biz seni okumayı çok seviyoruz ve tweetrda kş yazıların tadı damağımızda kalıyo kısa oldukları için.

zeynep dedi ki...

oha çok sevindim bi blog açtığına..inşallah bi hevesle açıp bi hevesle yazmaktan sıkılmazsın uzun uzun.biz seni okumayı çok seviyoruz ve tweetrda kş yazıların tadı damağımızda kalıyo kısa oldukları için.

xen dedi ki...

gençken kendini güçlü hissediyorsun, yalnızlık koymaz gibi geliyor da yaşlılığı da var bu hayatın :)

Unknown dedi ki...

ayrılık tırnağın etten sökülmesi gibi birşey.. çok acıtır!
tırnağın yerine yenisi gelir ama eskiye nazaran şekilsiz olur.. zaman gerekir, ağlarsınız, unutamazsınız, beklersiniz, ama hayat devam eder tırnak da uzamaya..

Zeynep dedi ki...

ama bir de ayrılık bi gün "ahanda budur!" diye kafan dank etmesini sağladığı o ilaç gibi aşkı, huzuru farketmeni sağlayacak yegane deneyimdir ayrıca. vay be ne cümle kurdum kendim bile beğendim.

yagmur dedi ki...

blog dünyasına hoş geldin :)140 karakterden daha fazlasını görecek olmak süper! ayrılık konusunda doktoramı yazıyorum, eskiden gaza getiren yakın arkadaşlarım olmadan yapamazdım şimdi ben oldum o gaz verenlerden :) bu da benim blog baktım da son ayrılıktan beri içime atilla ilhan kaçmamış kalmışım orda :)http://yagmurgs.blogspot.com/

Adsız dedi ki...

ben de bu kadının niye bir blogu yok diye düşünüp duruyordum.. gecikmiş bir karar ve fakat yerinde bir karar.. açılış için çok dikkat çekici bir konu seçilmiş herkesin müzdarip olduğu dert hali hazırda.. gelecek yazıları bekliyoruz o vakit..

cavalierss dedi ki...

kadınları gazlayan kişinin mantığın yerine geçmesi biraz gerçekdışı..Kadınlar mantıksız olarak istediklerini inansada inanmasada duymak ister. Yani gazcı arkadaş mantığının yerine geçmez. Bir nevi mastürbasyon unsuru yaratır.

celibon dedi ki...

ayrılık yaşananları hatırlamaktan zevk alıyor gibi işkence etmektir kendinize.
sürekli tekrarlar,
henüz 3 dakikalık bir şarkım bile yok benim...

edamavi dedi ki...

140 karakterden fazla olunca daha da bi keyifli oluyomuş.söylenecek daha çok sözün olmalı eminim.heyecanla ve merakla bekliyorum

Adsız dedi ki...

Yazılarınızı okumak çok keyifli. Blogunuzu takibe almak şart oldu. Kelimeleriniz canlı gibi, iyi ki yazıyorsunuz...

ferdagokturkince dedi ki...

blog açman iyi olmuş iyiii.

Unknown dedi ki...

seni okumak kitap seçmek gibi dnr'dan.. ''şu kitabada bi göz atayım, a şu sayfayıda bi okuyayım'' derken yazdığın şeyleri çooktaan kafamda senaryoya çevirmiş oldum bu yazınla, tıpkı dnr'daki gibi :)) twitter-berkmannn ;))

onur g. dedi ki...

Her iyi kısa filmcinin uzun metraj çekemeyeceğinin ya da her iyi öykücünün iyi bir romancı olamayacağının kanıtı gibi olmuş.

Unknown dedi ki...

=)

YwZ dedi ki...

ayrılık i will survive parçasını gloria'dan diil de cake'den dinlemek gibi bişi...

ne çok şarkı varmış bi de ayrılıklı düşündüm de... waycanınasını...

Unknown dedi ki...

hımsss...

Adsız dedi ki...

Çok güzel benzeştirmelerin var ..çok bizce. okurken,insan kendine dönüyor.."ya evet böyleydi" diye diye ..

soner dedi ki...

Guclu olmak da kabuga ihtiyac duymamak demek. Tabi yapabilene guzel. Guzel yazi. Emege saygi. :p

Fotoğrafım
Sorun bende değil Sende, Sorun Bendeymiş, Beni Hep Sev ve Mualla'ya Sor ve Türk Kızının 50 Tonu kitaplarının yazarı, 2011 Blog Ödülleri moda blogları 1.'si "bi kot bi tişört"ün sahibi, bir kitap okuyup hayatı değişmeyen, onun yerine bir kaç kitap yazan ama hayatı hala değişmeyen Pinkfreud'un blogu... İletişim: pinkfreudinfo@gmail.com

Instagram

Muallaya Sor #15

Ben size ne dedim, artık her hafta "Muallaya Sor" yazıcam dedim. Buyrun söz böyle tutulur, istikrar reis olarak hayatıma devam ed...

En Popüler Yazılar